Wiadomości z Rudy Śląskiej

Za nami nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Ruda Śląska

  • Dodano: 2019-11-15 11:45, aktualizacja: 2019-11-19 08:51

Za nami nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Ruda Śląska. Radni głosowali w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Miasta Ruda Śląska z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2020.

Na początku listopadowej sesji, tradycyjnie już, zostało odczytane sprawozdanie z pracy prezydenta miasta w okresie międzysesyjnym (od 7 do 14 listopada br.).

- Wprawdzie od ostatniej sesji Rady Miasta minął tylko tydzień, ale w tym okresie miało miejsce kilka wydarzeń, o których chcemy poinformować. 8 listopada br. upłynął termin skorzystania przez Prezydenta Miasta z prawa pierwokupu nieruchomości przy ul. Niedurnego, dzierżawionej przez miasto do tej pory na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. W tym dniu podpisaliśmy u notariusza oświadczenie w sprawie skorzystania z tego prawa. Dzięki temu rudzka OSP będzie mieć wreszcie swoją siedzibę - mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Oprócz tego wiceprezydent wspomniał także o zakończonej niedawno inwestycji zrealizowanej w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Przy ulicy Zgrzebnioka w Bykowinie powstał parking. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Gotowe jest także rolkowisko przy parku Strzelnica w Bielszowicach.

Przypomnę, że zadanie to zostało wybrane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok. Jednak wówczas nie udało się wyłonić wykonawcy. Warta ponad 800 tys. złotych inwestycja została więc sfinansowana z tegorocznej ogólnej puli środków - dodał Krzysztof Mejer.

Po przedstawieniu sprawozdanie, radni głosowali w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Miasta Ruda Śląska z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2020. Uchwała została przyjęta. Za jej przyjęciem głosowało wszystkich 21 radnych obecnych na sali. Cały projekt uchwały znajdziecie TUTAJ.

Później przyszedł czas na zgłaszanie interpelacji i zadawanie pytań. Radni dopytywali m.in. o remont Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie czy szkód górniczych powstałych na terenie Zespołu Szkół nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Rudzie Śląskiej.  Aleksandra Skowronek poruszyła temat zamknięcia świetlicy środowiskowej przy ul. Bujoczka w Rudzie. Przewodnicząca Rady Miasta w imieniu mieszkańców dzielnicy dopytywała, kiedy świetlica zostanie zamknięta.

- Wszyscy rodzice i pracownicy świetlicy są poinformowani, że z dniem 1 kwietna świetlica przestanie działać. Musimy wszcząć procedurę likwidacji tej jednostki budżetowej. Zgodnie z analizą sporządzoną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej świetlice będą działać w miejscach, gdzie mieszkańcy najbardziej tego potrzebują. Na terenie naszego miasta funkcjonować będą cztery takie placówki w dzielnicach: Ruda, Godula, Orzegów i Nowy Bytom. W tych dzielnicach jest największe zapotrzebowanie na tego typu placówki - mówiła prezydent Grażyna Dziedzic. - Przypominam, że tylko w 18% samorządów istnieje taka forma wsparcia dla dzieci. Placówki te były tworzone ze względu panującego w mieście ubóstwa. Obecnie ubóstwa już nie ma - dodała.

Kolejna sesja rudzkich radnych odbędzie się 28 listopada br.

Komentarze (47)    dodaj »

  • halembianka

    Każdy widziałby tylko czubek własnego nosa kiedy gra się toczy o jego miejsce pracy, przyszłość, utrzymanie itd.

  • pracownik listopadowy

    Nie ma ubóstwa, to zlikwidować MOPS i PUP! Pieniędzy w budżecie zostanie tyle, że starczy na dokończenie NS-ki, remonty wszystkich dróg, i co rok będzie można budować coś fajnego: szkołę, stadion, halę sportową,małe lotnisko...

  • To ja

    Tak jest zlikwidujmy MOPS i PUP, a przy okazji Urząd Miasta i spółki miejskie, bo nie potrzebne. A i jeszcze zlikwidujmy domy kultury i biblioteki - po co to komu. Zlikwidujmy jednocześnie kopalnie, zamiast łączyć je z zakładami energetycznymi, bo są nierentowne. Zlikwidujmy naszą hutę, bo ciągle jest pod kreską. Wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe też pozamykajmy, bo to wyzysk i wyciek kapitału z Polski. Zostawmy tylko zakłady krawieckie i szewskie. Szczególnie te drugie, bo dobre buty nam się przydadzą w poszukiwaniu pracy w innych miastach !

  • pracownik listopadowy

    Urzędas bojący się o wygodny stołek? ;)

  • Korek

    A ty co - nawiedzony nauczyciel wf-u ?

  • Bunia

    I bardzo dobrze. Na każde dziecko jest przeznaczone 500 zł. Ale niektórym się wydaje, że to są pieniądze dla rodziców, a państwo ma zaopiekować się ich dziećmi. Zamiast przepijać, przepalać czy przejadać te pieniądze, wystarczy zacząć pracować, a zasiłek faktycznie przeznaczyć na dzieci. A ci, którzy faktycznie potrzebują pomocy, na pewno ja znajdą.

  • siri

    " A ci, którzy faktycznie potrzebują pomocy, na pewno ja znajdą." Och, wiesz, tak się składa, że mowa o rodzicach, którym się wydaje, że oni i ich dzieci NIE potrzebują pomocy,więc szukać nie będą. Pani prezydent jako były dyrektor MOPS na pewno zdaje sobie sprawę, że ideą świetlic socjoterapeutycznych nie jest wyręczanie rodziców w opiece nad dziećmi ani napełnianie ubogich dziecięcych brzuszków, no ale najprościej napisać - biedy nie ma, potrzeby nie ma i koniec. W naszym mieście zabieramy biednym, nie ruszając zamożnych? Gdzie info o tym, że pensje, nagrody czy etaty zarządzających (prezesów, dyrektorów, wiceprezydentów) zostały zmniejszone?

  • Kaja

    Nie wkladaj wszystkich do jednego wora!!!

  • Lis

    Oj Bunia bzdury piszesz. Ja zarabiam a i tak 500+ idzie na bieżące wydatki. Można powiedzieć że tą kasę przejadamy. Bo niestety są pracodawcy, którzy uważają że 3300 brutto (miasto w tym przoduje) to szczyt ludzkich marzeń, a ja żyję w klinczu utrzymanie rodziny, praca, kredyt! Tak jest strach zwolnić się, bo nikt nie zagwarantuje mi nowej lepiej płatnej pracy! A kredyt płacić trzeba!

  • Bunia

    Kto dał ci kredyt przy takim zarobku?

  • nie żal mi ciebie

    Lis przecież na własne życzenia masz ten kredyt do spłaty. Co ty bidulo byś zrobiła bez tego 500+?

  • rudzianka

    A dlaczego te pieniadze niby nie ida na dzieci?a niepomyslala pani ze moze chodza tam bo rodzice niemaja co z nimi zrobic kiedy idą do pracy? Niewszyscy maja babcie,dziadka,ciocie czy kogokolwiek do opieki bo wiekszosc tych dzieci jest maloletnich.przynajmniej jest tak w moim przypadku jak zamkna swietlice ja wracam na bezrobocie I niejestem szczesliwa z tego powodu ze musze siedziec na [...]ie I ciągnąć kase od panstwa

  • Bunia

    Pracujesz i masz 500+ to stać cię na nianię. Pomyśl logicznie, wszystkie problemy da się rozwiązać.

  • danka

    Że też o tym nie wiedzialam i płaciłam za prywatne żłobkimi opiekunki !

  • Kaja

    To jest smieszne co wyprawia nasz rzad w Rudzie Slaskiej niech miedzy saba zrobia redukcje to kasa sie znajdzie na ratowanie Miasta

  • Henio

    W punkt.

  • Zyczliwa

    Jezeli ubustwa wsrod dzieci nie ma w Rudzie Slaskiej to czemu Pani Prezydent nie zamknie wszystkich SWIETLIC jej wypowiedz jest smieszna.

  • Socjolog

    Brawo za trafność. Nie zostaną ci co pracują z dziećmi dobrze, ale ci co mają koneksje, znajomości i oczywiście chodzi też o kasę, bo stowarzyszenia są tańsze, a świetlica w Rudzie nie jest Stowarzyszeniem ani fundacją. I przy okazji zalatwia się inne sprawy. Ale tymi sprawami nie są niestety dzieci. I jeszcze jedno: bieda to zły argument, bo w świetlicach socjoterapeutycznych nie chodzi o pracę z dziećmi biednymi ale tez albo przede wszystkim z dziećmi z rodzin dotkniętych przemocą, alkoholem. I pani prezydent to wie, bo po to zakładała pierwszą świetlicę w mieście socjoterapeutyczną. Więc powolywanie sie na 500+ jest słabe.

  • masz rację

    Bo są równi i równiejsi tak myśli pani Ola.

  • jan miodek

    Ubogim jest ten, kto słownika ortograficznego w życiu nie widział.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również