RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zadbaj o auto przed zimą - gdzie w Rudzie Śląskiej? Sprawdź!

 • Dodano: 2011-10-30 16:00, aktualizacja: 2011-10-31 11:07

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak przygotować samochód przed zimą. Kiedy najlepiej wymienić opony? Jak prawidłowo ustawić światła? Sprawdź, ile ty wiesz na ten temat!

Zimą należy liczyć się nie tyle z trudnymi warunkami pogodowymi, co z ich przykrymi skutkami, takimi jak śliska nawierzchnia, czy słaba widoczność. Dlatego by zadbać o swoje bezpieczeństwo już dziś pomyśl o właściwym przygotowaniu auta. Priorytetem jest oczywiście wymiana opon. Lepiej zrobić to już na początku jesieni, czy dopiero gdy śnieg pojawi się na drogach? Istotne jest też uzupełnienie płynów eksploatacyjnych oraz samo ustawienie świateł.
 

Oczywiście, to wciąż nie wszystko, co powinieneś wiedzieć. By uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek - zweryfikuj również ogólny stan techniczny auta. Możesz zrobić to samodzielnie lub udać się na Stację Kontroli Pojazdów. Warto pamiętać, że przed zimą wiele takich akcji jest prowadzonych bezpłatnie. Niezależnie jednak od kosztów, pamiętaj o sprawdzeniu tego, co najważniejsze: skontroluj hamulce, amortyzatory i akumulator, a także sprawdź poziom płynów w układzie chłodniczym. Przyjrzyj się też wszelkim plamom korozji na karoserii - jeśli ich nie zabezpieczysz, z końcem zimy może się okazać, że znacznie powiększyły się przez ten czas.

Jeśli nie znasz odpowiedzi na powyższe pytania, lub masz wątpliwości co do prawidłowych odpowiedzi, to temat idealny dla ciebie. Nasi eksperci pomogą ci szybko się w nim zorientować i doradzą, gdzie w Rudzie Śląskiej przygotujesz swój samochód na zimę.


Kliknij aby powiększyć!Łukasz Rymarczyk
Rymar


Niewątpliwie wielu z nas kojarzy zimę z długimi kolejkami, w oczekiwaniu na wymianę opon. Wystarczy wcześniej umówić się na wymianę ogumienia. Pierwszy śnieg nie musi być sygnałem do zmiany opon. Już teraz zapisujemy Klientów na konkretne godziny, wymieniamy opony na trzech stanowiskach w serwisie na ul. Łukasiewicza 25, na jednym w serwisie pod TESCO w Nowym Bytomiu, gdzie obsługujemy do godziny 22:00. Usługi wykonujemy na bieżąco, dostosowujemy się do potrzeb czasowych naszych Klientów. Nauczeni doświadczeniem wiemy jednak, że wraz z pojawieniem się niższych temperatur, bądź śniegu należy liczyć się z kolejkami i dłuższym terminem oczekiwania.

Wymianę opon zawszę najlepiej powierzyć fachowcom, ponieważ jest to kwestia bezpieczeństwa naszych rodzin i nas samych. Wulkanizator nie tyko sprawnie i szybko wymieni opony, ale również określi zużycie bieżnika i stan opon. Pozwoli to uniknąć częstych błędów takich jak złe dokręcenie śrub czy złe założenie opon kierunkowych.

Koszt wymiany opon to 50 zł na felgi stalowe, od 60 zł na felgi aluminiowe w samochodach osobowych. Wymiana opon w samochodach dostawczych od 60 zł. Obserwujemy w tym roku wyższe ceny opon nowych w porównaniu do lat ubiegłych.

Polecamy opony nowe lub używane z grupy producentów GoogYear, Michelin, Bridgestone, Continental. Nie doradzamy Klientom zakupu tanich opon azjatyckich, bądź opon bieżnikowanych. Niski koszt zakupu przekłada się na niższą jakość i trwałość opon oraz na bezpieczeństwo w trakcie ich użytkowania.


Kliknij aby powiększyć!Mirosław Baron
Baron


Zima to okres, w którym szczególnie trzeba dbać o nasz pojazd. Koniecznie należy zwrócić uwagę na olej silnikowy i przekładniowy. Olej silnikowy, w zależności od marki i modelu, należy zmieniać stosownie do zaleceń instrukcji. Następna sprawa to płyn chłodzący - sprawdzamy czy ciecz chłodząca zapewnia dostateczne zabezpieczenie przed zamarznięciem i wrzeniem w chłodnicy.

Nie można zapomnieć o płynie do spryskiwaczy. Już teraz przed mrozami, należy płyn zamienić na zimowy. I kolejna sprawa to elektrolit w akumulatorze - ważna jest jego gęstość, nie wiek. Najlepiej gdy wynosi od 1,25 g/cm3, ale dopuszcza się do 1,20 g/cm3.

Jednym ze sposobów na to, by utrzymać auto w dobrej kondycji jest jego mycie. W zmywać brud, powstający na skutek błota poślizgowego i sól, która przyczynia się do korozji podwozia.

Opony zimowe to sprawa oczywista! Na koniec warto przyjrzeć się przednim i tylnym światłom i wymienić uszkodzone żarówki. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, centrum usługowo handlowe BARON w Rudzie Śląskiej, przy ul. Kałusa 30 przy wymianie opon oferuje bezpłatne kontrole wszystkich płynów eksploatacyjnych.

Koszt wymiany:
40 zł komplet opon felgi stalowe (z zaworkami z wyważeniem)
60 zł komplet opon felgi aluminiowe (z zaworkami i z wyważeniem)


Kliknij aby powiększyć!Marian Czerny
Czerny - Serwis ASO Fiat


Odwiedzając warsztat Fiata zadaliśmy właścicielowi kilka pytań dotyczących przygotowania samochodu do zimy.
Co jest sprawą priorytetową?
Najważniejszą sprawą jest wymienić opony na zimowe, sprawdzić gęstość płynu chłodzącego oraz niezamarzalność płynu do spryskiwaczy, wymienić filtr kabinowy (przeciw parowaniu szyb). Sprawdzać materiały eksploatacyjne, kierunkowość opon, ciśnienie oraz wiek opon.

Czy Czerny - Serwis wykonuje takie usługi?
Jak najbardziej można u nas sprawdzić przed sezonem płyny eksploatacyjne i hamulce. Najczęściej diagnozujemy usterki związane z nieterminową wymianą płynu chłodzącego, hamulcowego.

W zimie należy również dbać o lakier? Co Pan radzi w tej kwestii kierowcom?
Stosując odpowiednie kosmetyki zabezpieczamy lakier przed złymi warunkami i przed osadem soli. Cena kosmetyków waha się od 20 zł do 100 zł. Wycena poprawek lakierniczych zależy od uszkodzenia, jakie powstało na skutek złej ochrony lakieru. Jeżeli chodzi o mycie, jak najbardziej można myć auto zimą, ale musimy pozostawić go do dokładnego wyschnięcia w ciepłym pomieszczeniu.

Zapraszamy do skorzystania z usług Firmy CZERNY-SERWIS ASO FIAT!
Pierwsza wizyta na warsztacie, to założenie kartoteki warsztatowej pojazdu. Wszytko po to, żeby przy kolejnej wizycie obsługa samochodu była pełniejsza, a naprawa skuteczniejsza. Nawiązując z firmą Czerny - Serwis stałą współpracę unikniesz stresów, a Twój samochód będzie służył Ci lepiej i dłużej.


Kliknij aby powiększyć!Paweł Puton
AKVOLT


Okres jesienny oraz związane z nim coraz niższe temperatury daję się we znaki najważniejszemu elementowi samochodu - akumulatorowi.  Jego sprawność gwarantuje bezproblemowe uruchomienie auta. Wiele samochodów nie jest garażowanych, delikatne przymrozki to prawdziwy test dla akumulatorów przed zbliżającą się zimą. Z doświadczeń klientów oraz naszej firmy wynika że okresowe przeglądy akumulatora pozwolą szybko sprawdzić jego parametry (napięcie akumulatora, pojemność - stopień naładowania i wartość rozruchową).

Nasza firma w pierwszej kolejności wykonuje bezpłatnie opisane testy. Najważniejsza jest jakość świadczonych usług oraz zadowolony klient. Zdarza się, że przymrozki wskazują na zupełnie inne problemy związane z rozruchem niż akumulator.

W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór akumulatorów: do samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli oraz łodzi motorowych. Posiadamy nowy produkt akumulator Voltmaster, który wymaganiom technicznym dorównuje akumulatorom z wyższej półki. Jest to polski produkt (z grupy akumulatorów marki Exide Technologies), dzięki czemu możemy zaproponować korzystniejszą cenę.

Dodatkowo pracownicy firmy z przyjemnością odpowiedzą na Państwa pytania oraz służą pomocą pod numerem telefonu: 660 769 071 lub (32) 275 32 25.

Bardzo ważnym elementem jest możliwość dowozu akumulatora do klienta, co w przypadku problemów na trasie lub w innym miejscu (dotyczy miasta Zabrze oraz Gliwice) jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Okazuje się to być czynnikiem kluczowym podczas podejmowania decyzji zakupowej.


Kliknij aby powiększyć!Piotr Leśnik
Serwis blacharsko-lakierniczy Leśnik Piotr


Przed zimą trzeba koniecznie zadbać o nasze auto. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, by płyny nie zamarzły - koniecznie trzeba wymienić je na zimowe.

Opony to sprawa kluczowa. Należy pamiętaż, że każdy montaż i demontaż powoduje konieczność ich wyważenia. Dlatego zawsze lepiej i bezpieczniej udać się do serwisu, niż wykonywać to samodzielnie.

Ważne jest również sprawdzenie podwozia i nadwozia, ubytków lakieru podwozia i nadwozia pojazdu, ponieważ niezabezpieczenie tych miejsc może spowodować, że powstaną tam "dziury". Wcześniejsze wychwycenie oznak korozji powoduje mniejsze koszty niż lakierowanie całych elementów.
Zastosowanie odpowiednich kosmetyków ochronnych do samochodów zabezpieczy samochód przed działaniem soli.

Trzeba też sprawdzić stopień naładowania akumulatora oraz gęstość elektrolitu, by ułatwić rozruch przy niskich temperaturach.

Zapraszam do naszego serwisu, mieszczącego się w dzielnicy Halemba, na ulicy Nowy Świat 68. Na wymianę opon można również umówić się telefonicznie: 32 242 23 70.

Zapytaliśmy także Rzecznika Prasowego rudzkiej Policji o wypowiedź na temat bezpieczeństwa na drodze zimą. Oto, co usłyszeliśmy!

Krzysztof Piechaczek, oficer prasowy KMP Ruda Śląska

Zima to okres, kiedy każdy z nas musi się poruszać i przemieszczać pomimo tego, że aura często nie sprzyja używaniu pojazdu. Złe warunki atmosferyczne utrudniają bowiem prowadzenie pojazdu. Mniej światła (wcześniej zapada zmrok i później wschodzi słońce) powoduje pogorszenie lub wręcz uniemożliwia nam widoczność. Opady atmosferyczne to druga z występujących trudności przeszkadzających w prowadzeniu pojazdu. Zła widoczność w połączeniu z opadami i śliską nawierzchnią dróg, często pozostawiającą wiele do życzenia, to tylko niektóre utrudnienia. Dodatkowo stan techniczny pojazdu, który zawsze powinien pomagać - nie utrudniać. Sprawność różnego typu udogodnień związanych ze śliską nawierzchnią i drogą hamowania to też ważny aspekt bezpieczeństwa na "zimowej" drodze. Następny czynnik wpływający na bezpieczeństwo to rozwijana prędkość. Trudno dyskutować z światłymi umysłami osób, które, posługując się wieloletnim doświadczeniem i badaniami popartymi praktyką zalecają opony zimowe jako wspomagające bezpieczne jeżdżenie.
Zespół tych czynników łącznie pomnożony o naszą wyobraźnię, uprzejmość i życzliwość względem innych użytkowników ruchu (zwłaszcza pieszych), a także umiejętność przewidywania oraz praktyka przestrzegania znaków drogowych i obowiązujących przepisów prawa, to chyba najważniejsze składowe "Dobrej Rady" na zimowe jeżdżenie.

Do pierwszych przymrozków pozostało już bardzo niewiele czasu. Ciągle jednak jest jeszcze czas na wykonanie przeglądu i innych potrzebnych prac. Pamiętajmy! Dobrze przygotowane do zimy auto to nie tylko przykry obowiązej, ale przede wszystkim gwarancja naszego bezpieczeństwa na drodze!


Jak zawsze czekamy na Wasze opinie: jakie opony wybieracie, kiedy je zmieniacie, wykonujecie to samodzielnie czy udajecie się do serwisu? Koniecznie dajcie też znać, jakie miejsca w Rudzie Śląskiej warto odwiedzić, gdzie kupujecie akumulator, a gdzie umawiacie się na przegląd?

Komentarze (11)    dodaj »

 • koncerwacja

  Konserwacją podwozia zajmuje się auto centrum baron. Polecam sam tam konserwowałem autko

 • Pianka do golenia i 7 jajek.

  Moim zdaniem najlepszy serwis w Rudzie! Super mila i szybka obsluga, mechanika ogolna i ustawienie zbierznosci na najwyzszym poziomie, majster zna sie na rzeczy i sam ma super samochod ktorym szaleje po rudzie az wszystkie malolaty za nim lataja! Bardzo sympatyczny straszy pan!

  • Pianka do golenia i 7 jajek.
   2011-11-01 21:15
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Marian

  czy ktoś wie gdzie wykonują konserwację podwozia masami bitumicznymi??

 • marketowiec

  Polecam Stację Kontroli Pojazdów Dakar ( okolice urzędu skarbowego). Mega wypas!!! do każdego przeglądu myjnia ręczna i ustawianie świateł gratis!!!!!

 • Kaśka

  Ja również wymieniłam, polecam Firmę Rymar

 • jorg9

  A ja chociaż mieszkam w Bielszowicach jeżdżę do Bracików-2 na Wirku. Od lat robię tam wszystko co z oponami związane, w prywatnym aucie i służbowych. Zawsze mogę liczyć na pomoc i poradę.

 • Aga

  Osobiście polecam serwis na Bielszowicach - Gumi-Mader. Zmieniam tam opony już od dobrych kilku lat. Fachowa i przemiła obsługa, przechowanie, mycie opon. I co najważniejsze! Umawiam się na godzinę a nie czekam w kolejkach.

 • Zimny

  Obecnie co raz więcej firm oferuje tego typu usługę. Wygoda bardzo duża - nie muszę nosić opon do piwnicy / garażu, czy też do innego miejsca. Tylko za ile ? Spotkałem się z cenami od 30 do 100 zł za sezon. Czy ktoś może polecić jakąś firmę?

 • ola

  polecam stację kontroli pojazdów na bykowinie, na ul. szpaków. Miła obsługa, rzetelna porada... i czekoladę zawsze dostaję. mała rzecz, a cieszy.

 • Echo

  opony - wiadomo! płyn do spryskiwaczy - ostatnio kupiłam w Kauflandzie... połaszczyłam się na 9 zł... po wlaniu płynu - smród niesamowity :/ nie polecam, lepiej dołożyć 10 zł i jeździć z zamkniętym oknem! ps. mąż też nie był zadowolony z mojego "zakupu życia"...

 • lidka

  ja mam już opony wymienione:) może troszeczke za wcześnie, z wypowiedzi ekspertów wynika że mogłam poczekać aż się jeszcze trochę ochłodzi... ale chyba nic się takiego nie stanie z oponami:) nawet jak jest troche cieplej...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.