Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zakodowane worki na śmieci

 • Dodano: 2018-01-26 06:30, aktualizacja: 2018-01-26 06:51

Ponad 1700 gospodarstw domowych w Rudzie Śląskiej zostanie objętych pilotażową akcją kontroli segregacji śmieci. Rozpocznie się ona 1 lutego.

W tym celu mieszkańcy wybranych osiedli otrzymają specjalne worki na odpady zmieszane, które będą opatrzone kodem kreskowym. Pozwoli to na sprawdzenie podczas losowych kontroli, czy poszczególni lokatorzy sortują odpady, a do pojemników na śmieci zmieszane nie wrzucają papieru, szkła czy plastiku.

Z każdym rokiem rosną ustawowe poziomy segregacji odpadów, które muszą być spełnione we wszystkich gminach – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic. - W tym roku współczynnik ten ma wynieść 30 proc., w przyszłym już 40 proc., a w 2020 r. aż 50 proc. Gdy te wymogi nie zostaną spełnione, miasto będzie musiało płacić wysokie kary - 77 tys. zł za każdy brakujący 1 proc. W 2016 r. w Rudzie Śląskiej segregowanych było 19 proc. odpadów. Gdyby trzymać się tej wartości, to już w tym roku będziemy musieli zapłacić blisko 850 tys. zł. kary. Dlatego nie możemy siedzieć z założonymi rękami i różnymi sposobami będziemy edukować i wpływać na mieszkańców, by segregowali śmieci – dodaje.

Określone ustawowo poziomy segregacji dotyczą m.in. takich odpadów jak: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne. Oznacza, to że ze wszystkich odpadów w tym roku 30 proc. powinno zostać wysegregowanych, a z tym, patrząc na dotychczasowe wskaźniki, może być trudno. Niski poziom segregacji wśród mieszkańców był też przyczyną podwyżki od tego roku stawki opłaty śmieciowej.

Od 2016 r. firmy śmieciowe muszą wszystkie odpady zmieszane wywozić do tzw. RIPOK-ów, czyli Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Z każdym rokiem opłaty za ich wywóz do tych instalacji są coraz droższe. Z tego też powodu musieliśmy w tym roku podwyższyć opłatę śmieciową o 2,50 zł od osoby. Ale to i tak nie wystarczy, bo żeby system się samofinansował, to stawka musiałaby być podniesiona aż o 5 zł. Nie chcieliśmy aż tak mocno obciążać domowych budżetów, dlatego będziemy dopłacać do odbioru i zagospodarowania odpadów z kasy gminy. W tym roku będzie to około 3,5 mln zł - podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer. - Wniosek jest zatem jeden. Gdyby mieszkańcy w większym stopniu sortowali śmieci, to koszt obsługi systemu byłby niższy, a to z kolei przełożyłoby się na opłatę śmieciową – dodaje.

Najnowszy pomysł władz miasta, czyli worki z kodem kreskowym na odpady zmieszane, ma być jednym ze sposobów na skuteczniejsze segregowanie odpadów przez mieszkańców.

Problem z segregacją dotyczy głównie zabudowy wielorodzinnej, dlatego akcja kierowana będzie właśnie tam – zdradza wiceprezydent Mejer.

W ten sposób od 1 lutego do 31 lipca 1764 gospodarstwa domowe znajdujące się w zasobach MPGM TBS wyposażone zostaną w specjalne worki z kodem kreskowym przypisanym do danego lokalu mieszkalnego. Adresy wytypowanych budynków, których mieszkańcy otrzymają worki są następujące: ul. Kąpielowa 15, 17, 19,  21, 23, 25, 27, 29, 33, 35, 37, 39, 41, 43; ul. Osiedlowa 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11, 13, 15; ul. Jarzębinowa 1, 3, 5; ul. Krasińskiego 3, 5, 7, 9; ul. Joliot Curie 1,2; ul. Joanny 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27; ul. Solskiego 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 11, 13, 17.

Każde gospodarstwo domowe wyposażone zostanie w 30 szt. worków na jeden miesiąc.

Worki będą w kolorze czarnym. Będą one roznoszone do poszczególnych mieszkań od najbliższego poniedziałku, tj. 29 stycznia przez pracowników MPGM oraz firmy Toensmeier, którzy posiadać będą stosowne identyfikatory. Co ważne, nie będą za nie pobierane żadne opłaty – informuje Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Zgodnie z zasadami segregacji do worków na odpady zmieszane nie powinny trafiać odpady segregowane, tj. papier, makulatura, szkło, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe (np. karton po mleku czy soku), baterie, drobny sprzęt elektroniczny (pilot, ładowarka itp.), przeterminowane leki. Wyrzucane przez mieszkańców do pojemników na odpady worki będą następnie losowo kontrolowane.

Władze Rudy Śląskiej nie wykluczają w przyszłości rozszerzenia akcji na cale miasto.

Chcemy najpierw zobaczyć, jak ten pomysł sprawdza się w praktyce, na wybranej grupie mieszkańców. Sami jesteśmy ciekawi wyników tego eksperymentu – zastrzega Krzysztof Mejer.

Co ciekawe, problemu niewystarczającej segregacji śmieci w mieście nie rozwiązuje nawet to, że miejskie służby komunalne stale zwiększają liczbę pojemników do segregacji. Dla porównania w 2012 roku na terenie miasta było ustawionych nieco ponad tysiąc dzwonów, kubłów i siatek do sortowania, a obecnie jest ich prawie 2,5 tys.

Możemy dostawić jeszcze maksymalnie 500 pojemników, ale więcej już nie da rady, bo po prostu nie ma ich gdzie ustawiać – tłumaczy Mejer.

Przypomnijmy, że miasto ma możliwość naliczania mieszkańcom, którzy nie segregują odpadów, albo robią to nieprawidłowo, wyższej stawki opłaty śmieciowej. Wydanie takiej decyzji może mocno „uderzyć po kieszeni”, ponieważ podwyższona opłata śmieciowa w Rudzie Śląskiej wynosi aż 29 zł od osoby, czyli dwa razy tyle co zwykła stawka (14,50 zł).

W 2016 roku w Rudzie Śląskiej zebrano prawie 55 tys. ton śmieci, w tym prawie 39 tys. ton odpadów zmieszanych. W tym okresie wysegregowano ok. 680 ton papieru i tektury, ponad 900 ton opakowań z tworzyw sztucznych, 6 ton opakowań z metali, 1,7 ton opakowań wielomateriałowych, 1,2 tys. ton szkła, prawie 4,6 tys. ton gruzu oraz ok. 5,8 tys. ton biomasy. Do tego dochodzą jeszcze m.in. odpady wielkogabarytowe, takie jak meble, a także elektroodpady czy baterie i przeterminowane leki.

Zakodowane worki na śmieci

Komentarze (52)    dodaj komentarz »

 • ihy

  A propos śmieci. Szukałem źródła fetoru w Rudzie 1 i namierzyłem odpowiedzialnych... Okazuje się, że śmierdzi z Miejskiego Składowiska Odpadów w Zabrzu (3km do Starego Osiedla). Nie tylko zachodni wiatr daje popalić, jak wiatr jest z północnego zachodu to wdychamy smrody Koksowni Jadwiga w Zabrzu, jak wieje z północnego wschodu Koksownia Bobrek raczy nas toksyczną chmurą (niech mi nikt nie pisze, że to efekt gaszenia koksu i para wodna bo rozmawiałem z pracownikami koksowni...).Czy ktoś w UM interesuje się takimi "mało istotnymi" tematami?

 • fqoorfiony

  Panie wiceprezydencie, odpowiem panu jego słowami: mam kuchnię metr na dwa, osobne wiaderka na plastiki, szkło i odpady zmieszane i więcej nie będzie, więcej już nie da rady, bo po prostu nie ma ich gdzie ustawiać.Miało być tak pięknie z ustawą śmieciową, a dzikich wysypisk przybywa. Robicie wszystko, by ludzi zniechęcić do działań proekologicznych: naiwnie sądziłem, że oddanie starego telewizora to będzie "proszę go ustawić o tam", a tymczasem formalności więcej, jak w banku: DO, formularz do wypełnienia, ankieta, a potem zdziwienie, że stare telewizory leżą po przysłowiowych krzakach.P.S. ktoś mi powie, czy powinienem w imię ekologii, rozcinać worek z odkurzacza i segregować jego zawartość? ha, ha, ha...

 • Pytel

  My mamy worki do segregacji od samego początku ustawy śmieciowej koło nas stoi sobie familok z jednym kontenerem na śmieci i tam ląduje wszystko. Ja segreguje oni nie a tak samo płacimy to ja się pytam pani prezydent co ja mam z tej segregacji?

 • CoMiPanieDasz

  Dlaczego przez taki okres nie zgłosił Pan tego w odpowiednim miejscu? A co chce Pan mieć z segregacji śmieci? Brawka? Pan nie robi tego dla kogoś tylko siebie. Równie dobrze można zapytać: a co ja będę miał z tego, że się uczę? Co będę miał z tego, że będę dbał o zdrowie? Co mi dacie, jak będę oszczędzał pieniądze?

 • Ruda

  Brawo! nareszcie ktoś mądrze gada!

 • Byku

  Totalna głupota, jak mogę brać odpowiedzialność za coś co wyrzucam do śmietnika i tego więcej nie widzę. Proszę dokonywać kontroli osób , które dopiero idą z śmieciami , takich trzeba kontrolować, a nie już wyrzucone.Bo to mojego worka kazdy będzie mógł coś dorzucić!!

 • Aparat Ucisku

  Jakie teorie spiskowe. Ludzie mają fantazję. Tyle energii wkładacie w knucie i obmyślanie, jakie minusy ma ta akcja, a przecież najłatwiej byłoby po prostu te cholerne śmieci segregować. A zróbcie "im" na złość! Posegregujcie te śmieci tak, że się nie będą mieli do czego doczepić! Niech im będzie łyso!

 • hromani

  Weźcie przykład z Zabrza - w całym mieście natrafia się na wory z ubiegłorocznymi liśćmi - a obok worków powstają kolejne wysypiska śmieci - i jest git.

 • bild

  a co z tymi którzy worki otrzymają ale nie będą z nich korzystać ?

 • ihy

  Myślę, że ten komentarz powinien zostać skasowany, dla dobra Twojego i nas wszystkich, za inteligentnie, za logicznie, sorry DELITE!

 • Halembianka

  Dzięki hasio sznupom widać, jak na osiedlach segregują śmieci. Komu się chce to robi to. Jak ma to gdzieś, to wszystko do jednego wora i spokój.

 • mai

  im wyzsze oplaty tym mniej sortuje ot co :)skoro firmom nie oplaca sie zainstalować urzadzen do plukania sloików, to mi ma sie opłacać plukać w domu?a prezesi w wodociagach co chwili nowi i odprawy, i najlepsze zwalanie winy mieszkancow domkow na wywozenie smieci na bloki, wszysycy widzieli,slyszeli a nr rejestracji nikt nie spisał i tak od lat...hehe

 • BABECZKA

  A TO DOPIERO NOWOŚĆ ! a JAK JA ZGŁOSIŁAM ,ŻE DO NASZYCH KONTENERÓW PODJEŻDZAJĄ AUTAMI RÓŻNI LUDZIE I WYRZUCAJĄ ŚMIECI , MIMO,IŻ NA 3 BLOKI JEST ICH ZA MAŁO - TO MI PAMI Z MPGM ODPOWIEDZIAŁA,ŻE KAŻDY PŁACI I MA WYBÓR,DO KTÓREGO KONTENERA CHCE WRZUCIC . a POTEM WINA MIESZKAŃCÓW.... I PODWYŻKA "ZA KARĘ" TERAZ BĘDZIE WIADOMO , COI JAK .POD WARUNKIEM,ŻE MIEJSCE ZBIÓRKIWORKÓW BĘDZIE OGRODZONE IZAMKNIĘTE DLA POSTRONNYCH , BO....POLAK POTRAFI... I JUŻ NIE CHCĘ MÓWIĆ, CO SIE MOŻE DZIAĆ ....A WIECIE,ŻE Z MIEŚCIE ,GDZIE MIESZKA MOJA SIOSTRA JEST WYMÓG NIE TYLKO SORTOWANIA , ALE I.....WYRZUCANIA OKREŚLONEJ ILOŚCI ŚMIECI Z GOSPODARSTWA DOMOWEGO? JAK ZA MAŁO - TO PROBLEM .... MAJA BYĆ NP 3 WORKI Z DOMKU - I NIEWAŻNE,ŻE NIE GOTUJESZ , BO ŻYWISZ SIĘ W STOŁÓWCE LUB KNAJPIE ....ALBO CIĘ MIESIĄC NIE BYŁO W DOMU....FAJNIE,CO????

 • Cybis

  Proponuję objąć taką kontrolą cały rejon Rudy 1 , tam gdzie mieszka ta szefowa od protestów przeciwko wszelkim sposobom utylizacji śmieci w naszym mieście . a które trzeba wywozić do innych miejscowości i płacić tam ciężkie pieniądze za utylizację .

 • n4u

  to nie ma być spalarnia śmieci tylko osadów ściekowych

 • ja

  Proszę by UM postawił mi takie kontenery na osiedlu bo na Joanny 25,27 i Solskiego 17 jest tylko na plastik i szklo, a reszte gdzie mamy nosic ? na inne osiedla???

 • Dobrarada

  Czy myśli Pan/Pani, że ktoś w UM czyta wszystkie komentarze I notuje, gdzie ludzie narzekają na brak kontenera? Proszę się nie zachowywać jak rozkapryszone dziecko I napisać dokładnie tą samą wiadomość do UM lub wykonać jeden telefon. Chociaż gdyby każdy racjonalnie rozwiązywał swoje problemy, to nie było by na co narzekać.

 • obserwator

  a gdzie jednostka stworzona do tego typu czynności mam na myśli Straż Miejską dlaczego ustawą nie zrobić nakazu otwarcia drzwi i pokazania co ma się w koszu na śmieci i gdzie się segreguje? BO SIE BOJA i nic nie potrafia, kolejne wyrzucanie pieniędzyw w błoto.... na worki z kodem kreskowym. a kto mi udowodni ze ja na te 30 w miesiącu worków jeden tylko posegreguje a cały miesiac bede wrzucał do innych worków? CO ZA IDIOTYCZNY POMYSŁ nooo ale pieniadze juz na pewno zostały podzielone hehehe

 • er

  Genialne. I niech ta Straż Miejska z nakazem otwarcia drzwi od razu z księdzem przyjdzie, bo brak segregacji to grzech a może i przy okazji się sprawdzi z kim to mieszkaniec spółkuje. Idąc dalej z tym nakazem Straż Miejska spisze protokół czy pies w domu (na potrzeby podatku od psa) czy telewizor jest ( to dla abonamentu). Proste. Jeden nakaz a tyle dobrego. Obserwator Ciebie w Sejmie potrzeba!

 • mieszkaniec

  jeżeli raz jesteś w stanie posegregować odpady z tego jednego worka to jaki to dla Ciebie problem żeby inne też posegregować? Jeżeli mieszkańcy Rudy Śląskiem mają taką mentalność to wprowadziłabym stawkę za śmieci i 50 zł/osobę... Są zasady do których należy się dostosować i tyle, a celowe robienie "na złość" jest w tym wypadku śmieszne...

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.