Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zalewisko przy Kochłówce - czy jest bezpieczne dla mieszkańców?

 • Dodano: 2017-04-20 14:00, aktualizacja: 2017-04-20 18:51

W rejonie osiedla tzw. "niebieskich dachów" w Bykowinie przy płynącej tamtędy Kochłówce stworzyło się zalewisko. Jest urokliwe, pływają na nim kaczki, na ścieżce stworzonej nieopodal spacerują i uprawiają sporty mieszkańcy. Zalewisko stwarza niestety także kilka niedogodności. 

 

Nad wodą unosi się nieprzyjemny zapach. Spowodowane jest to m.in. dużym zanieczyszczeniem zalewu jak i Potoku Bielszowickiego, który w tym miejscu praktycznie stoi w miejscu, a wody przybywa. To właśnie było przyczyną interwencji mieszkanki Bykowiny, Pani Moniki. Lokatorzy bloków przy ul. ZMP, którzy z okien widzą zalewisko, boją się także, że wody będzie przybywać w jeszcze większym tempie niż dotychczas. Tereny, w którym stoją bloki, są podmokłe i narażone na podtopienia. Odległość zabudowań od zalewiska to ok. 100 metrów. Taka odległość nie chroni lokatorów od nieprzyjemnego zapachu w domach.

 

Czy miasto ma zamiar zrobić coś z tym, że rozlewisko ciągle sie powiększa? Teraz po zimie już w ogóle jest ogromne. Czy coś w tej kwestii będzie robione, a zalewisko zabezpieczane? Wiadomo, że do terenu zamieszkiwanego od rozlewiska jest jeszcze spory kawałek, więc raczej woda do nas nie dotrze, ale odór, w jakim przyszło nam mieszkać, w momencie kiedy potok stoi ciągle w miejscu, zaczyna być nie do wytrzymania. Przy zmianach pogodowych, a także zbliżającym się okresie letnim, w którym wszystko paruje i śmierdzi, nie wiemy, co robić. Jest to dla nas olbrzymi problem. - pisze do nas Pani Monika.

 

W imieniu czytelniczki pytamy w rudzkim magistracie o działania dotyczące regulacji bądź zabezpieczenia zalewiska powstałego w rejonie Potoku Bielszowickiego na wysokości tejże ulicy. Okazuje się, że staw przy potoku powstał dlatego, że obniżył się poziom terenu w związku z wpływami eksploatacji górniczej. Jak już kiedyś Was informowaliśmy, za jego stan nie odpowiada miasto, a Zarząd Melioracji.

Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają Tutaj

Czy mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie?

Podmiotem odpowiedzialnym za stan potoku Bielszowickiego (Kochłówki) jest jego administrator - Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach, a nie Miasto Ruda Śląska. Omawiany teren uległ obniżeniu na skutek wpływów eksploatacji górniczej. W rejonie osiedla  „Niebieskie Dachy” w latach poprzednich, w ramach usuwania szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego, Przedsiębiorca górniczy wykonał szereg prac mających na celu przeciwdziałanie podtopieniom, które w sposób dotkliwy nękały mieszkańców osiedla w trakcie nawalnych opadów deszczu. Między innymi powstała nowa przepompownia, do której przyłączono zmodernizowaną kanalizację osiedlową, zlikwidowano piaskownik, podniesiono obwałowania potoku i najniżej zlokalizowany parking oraz wykonano tzw. „kanał ulgi”, mający za zadanie odprowadzenie dużej ilości wód deszczowych z najniżej położonych miejsc osiedla do potoku. Potok jest stale monitorowany. - powiedział nam Eugeniusz Malinowski, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa Urzędu Miasta Ruda Śląska.

 

Co ciekawe, okazuje się, że rozlewisko, które widzimy przy potoku, ma być likwidowane!

Z uzyskanych przez Miasto informacji wynika, że Przedsiębiorca górniczy posiada już dokumentację na likwidację powstałego rozlewiska. Do prac przystąpi niezwłocznie po uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń i uzgodnień oraz po przeprowadzeniu postępowania przetargowego i wyłonieniu wykonawcy robót. - dodał Eugeniusz Malinowski.

Zalewisko przy Kochłówce - czy jest bezpieczne dla mieszkańców?

Zobacz także

Komentarze (37)    dodaj komentarz »

 • Dominika

  I tak minął kolejny rok i w tej sprawie oczywiście nic nie zostało zrobione. Wydaje się że to walka z wiatrakami. A smród i rozlewisko coraz większe. Może należałoby wezwać telewizję, choćby lokalną i nagłośnić temat. Wtedy ktoś na pewno by się obudził.

 • Ja

  Czy Redakcja może zainteresować Miasto tym problemem? Polecam wybrać się na ulicę Kowalskiego lub Grzegorzka letnim wieczorem. Tu mieszka kilka tysięcy ludzi wdychając ten smród!!!

 • rzygowinka

  Fuj! Ale tam śmierdzi [...]ami w szczególności jak jest deszczowa aura albo letnie upały. Miło się wdycha te opary będąc tam na spacerze. Tylko dla prawdziwych twardzieli.

 • wyziewy

  Kochłówka to taki belok z potencjałem bo gadzina w nim pływa.

 • co nie

  Jak coś co śmierdzi może być urokliwe?W sumie... co kto lubi :)

 • rudy

  smierdzi bo oczy[...]nia jest niedaleko i scieki plywaja od 30 lat tym potokiem bielszowickim czy kochłówką

 • rudzianin

  ścieki z bykowińskiej oczy[...]ni nie śmierdzą, a przynajmniej na pewno nie tak. Zatem pytanie za 100 punktów, bo wszyscy są ciekawi, a nikt nie wie (może Redakcja by wniknęła w temat?): co jeszcze i skąd płynie Kochłówką, że to tak wali?

 • Nika

  Tam przy Kochłowickim Gródku rzeczywiście jakby mniej śmierdzi i płynie ten ściek jakby czystrzy....za to przy tym zalewisku, a co za tym idzie bliżej osiedla, bliżej domów to już jest smród i "papka", bagienko, a nie ściek...

 • jo

  oczy[...]nia jest w Kochłowicach, sam se wniknij w co chcesz, [...]u

 • Rafał

  Chyba gość ma coś wspólnego z tym smrodem.podejrzewam ,że wpuszcza swoje szambo do kochłówki.

 • Hanys

  Tam smierdzi od 30 lat a wszystko co tam robia to maskowanie problemu

 • Albert

  To wszystko naturalne zjawiska woda zawsze znajdzie sobie miejsce . Potok był pierwszy niż osiedle i tyle w tym temacie

 • anty-ryl

  W twojej chronologii zabrakło jeszcze miejsca na górnictwo. A Górnicy to potęga: potrafią odwrócić bieg historii, bieg rzeki, kierunek działania zasad ekonomii - czyli być na stracie i dostać 14-kę, 15-kę, 16-kę itp. itd. To jest w tym kraju siła większa niż siły natury.

 • doktor

  Rylu napisz jeszcze 17,18,19.20,21,22 abo niy pisz już nic i idż do psychola boś jest chory i to fest.

 • anty-ryl

  "Psychola" - o którym piszesz, to już spotkałem - dzięki Twojemu komentarzowi. A jak chcesz dyskutować, to napisz, że opłaca się mieć: zdewastowane drogi i walące się budynki, zdewastowaną kanalizację, syf taki jak opisywany w powyższym artykule, syf na ulicy w okolicy każdego miejsca z którego samochodami wywożony jest węgiel z kopalń, że warto z naszych podatków dopłacać do nierentownych kopalń, zamiast dać kasę na np. ochronę zdrowia. Napisz, że warto i uzasadnij to!

 • anty-ryl

  Na "psychola" (jak som piszesz) jużech trefioł dziynki Twojymu komyntarzowi, a jak trza bydzie to skorzystom z usług psychologa, ewyntualnie psychiatry. A chory richtig idzie być jak sie widzi co górnictwo poradzi nawyrobiać, na tyn przikład z drogami, rozlatującymi sie chałpami, wykoślawionom kanalizacjom itp. itd.

 • psychiatra

  Anty-ryl ma ból[...]y.

 • anty-ryl

  A najmniej wykształcona grupa zawodowa w tym kraju - przewlekłą ostrą nerwicę roszczeniową i chroniczny brak argumentów, którymi mogłaby uzasadnić, to że wszystko jej wolno i wszystko jej się należy.

 • Jac

  Skąd niby wiesz jakie wykształcenie posiada tą grupa zawodowa

 • anty-ryl

  Zgoda - z tym wykształceniem to przesadziłem. Przepraszam! Ale przewlekła nerwica roszczeniowa jest faktem.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.