Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zdobędą wiedzę pod patronatem Wydziału Filologicznego UŚ

  • Dodano: 2016-10-20 09:00

Uczniowie II LO w Rudzie Śląskiej jako pierwsza klasa humanistyczna w regionie będą zdobywać wiedzę pod patronatem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Wczoraj odbyła się uroczysta inauguracja roku dla klasy I b. Okolicznościowy wykład wygłosił dla uczniów prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Współpraca z Wydziałem Filologicznym w formie patronatu nad klasą humanistyczną jest pionierskim rozwiązaniem i bardzo cieszymy się z jej nawiązania – mówi Aleksander Porębski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej- Z pewnością pozwoli ona poszerzyć horyzonty naszych uczniów i rozwinąć ich pasje humanistyczne – dodaje.

Wczoraj w  "Morcinku" oficjalnie została zainicjowana współpraca szkoły z Uniwersytetem Śląskim. 

Zależy nam na tym, żeby uczniowie wcześniej przekonali się, czym jest współczesny uniwersytet, konkretnie czym jest Uniwersytet Śląski, co się w nim dzieje, jak się tam uprawia naukę, jaką ma infrastrukturę, jakie ma laboratoria badawcze – powiedział  prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego. -  Często kandydaci na studia kierują się uprzedzeniami, domniemaniami, gdzie należy studiować. Dlatego doradzam, żeby przed podjęciem decyzji przekonać się, jak wygląda konkretny kierunek studiów na danym uniwersytecie – dodał.

Uniwersytet Śląski współpracuje już z innymi szkołami w regionie, ale patronat nad klasą humanistyczną to pierwszy projekt.

Dla nas największą satysfakcją jest to, że młodzi ludzie mogą odkryć swoje talenty. Uniwersytet daje im szansę postawienia na lepsza edukację. Myślę, że ta współpraca z pewnością poszerzy horyzonty młodzieży. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w wykładach akademickich, będą mogli przyjeżdżać na wszystkie wydziały, by przyjrzeć się organizacji pracy na uczelni. Mam nadzieję, że Uniwersytet Śląski pomoże im w przyszłości wybrać drogę zawodową i  dzięki tej współpracy ten wybór będzie  bardziej świadomy i przemyślany – powiedziała dr Magdalena Ochwat, adiunkt w Katedrze Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej na Wydziale Filologicznym UŚ, pełnomocnik rektora ds. promocji i kontaktów ze szkołami ponadgimnazjalnymi.

Wykład inauguracyjny pt. "Mamy poglądy czy tylko uprzedzenia? Sprawdzanie za pomocą literatury" wygłosił prof. dr hab. Ryszard Koziołek. 

Myślcie o języku i literaturze nie jako  o czymś, czego uczycie się w swoich programach szkolnych, tylko jako o czymś, co jest właściwe człowiekowi. Każdy mówiący człowiek używa literatury w swoim codziennym potocznym języku. Ucząc się dyscyplin humanistycznych studiujecie i poznajecie to, co jest właściwe człowiekowi. Życzę wam żeby Uniwersytet Śląski wam w tym pomógł, a ja cieszę się, że wybraliście nas – zwrócił się do uczniów profesor Koziołek.

Współpraca Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 z Wydziałem Filologicznym będzie przyjmować różne formy. Uczniowie klas humanistycznych "Morcinka" będą mogli m.in. uczestniczyć w wybranych zajęciach - wykładach, seminariach, ćwiczeniach oraz konferencjach naukowych odbywających się na Uniwersytecie. Ponadto uczniowie szczególnie uzdolnieni, którzy wyrażą chęć udziału w Olimpiadzie Języka Polskiego i Literatury oraz pracujący z nauczycielami w ramach programu indywidualnej nauki, będą mogli korzystać z merytorycznej opieki pracowników naukowych i bezpłatnych konsultacji. Co ważne, młodzież będzie miała również dostęp do bazy dydaktycznej uczelni.

Ze współpracy skorzystają nie tylko rudzcy licealiści, ale też studenci filologii, którzy będą odbywać praktyki pedagogiczne w tej szkole – mówi prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. – Liczymy też, że młodzież zaprzyjaźniona już z naszą uczelnią w przyszłości dołączy do grona studentów Uniwersytetu Śląskiego – dodaje.

Patronat Uniwersytetu Śląskiego to nie jedyna współpraca ZSO 2 w Rudzie Śląskiej z podmiotem zewnętrznym. W 2014 roku szkoła podpisała porozumienie z Instytutem Pamięci Narodowej, w ramach którego kilkudziesięciu uczniów ściśle współpracuje z pionem naukowo - edukacyjnym IPN w Katowicach. Młodzież bierze udział w wizytach studyjnych, wyjazdach edukacyjnych oraz wykładach.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.