Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zespół Pieśni i Tańca Rudzianie obchodzi 35-lecie istnienia!

  • Dodano: 2020-06-05 13:30, aktualizacja: 2020-06-07 11:51

Zespół Pieśni i Tańca Rudzianie może się poszczycić 35-leciem działalności. Z tej okazji 5 czerwca w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty miał odbyć się uroczysty koncert. Niestety z powodu pandemii koronawirusa impreza nie odbyła się. Młodzi artyści postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i na Facebook'u opublikowali wyjątkowy film.

- 5 czerwca - tego dnia miał odbyć się koncert jubileuszowy z okazji 35-lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca Rudzianie. Niestety obecna sytuacja uniemożliwia nam wystąpienie na scenie i pokazanie się. Przygotowaliśmy jednak krótki filmik na temat naszej działalności w Miejskim Centrum Kultury - mówiła Angelika Cichoń z Zespołu Pieśni i Tańca "Rudzianie".

Zespół Pieśni i Tańca "Rudzianie" powstał w 1985 roku w Zakładowym Domu Kultury Kopalni Węgla Kamiennego Wawel, dzięki zaangażowaniu ówczesnego dyrektora placówki, Zbigniewa Bomby i długoletniego choreografa tańca ludowego, Jana Mazura. Pierwszy koncert odbył się w maju 1986 roku.

Aktualnie zespół działa w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. W swoim repertuarze zespół ma pieśni i tańce z wielu regionów polski m.in.: śląskiego, krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego, żywieckiego, łowickiego, opoczyńskiego i inne. Zespół skupia obecnie kilkadziesiąt osób w różnym przedziale wiekowym. ZPiT Rudzianie kultywuje przez swój taniec cenne wartości kultury zrodzonej na Śląsku. "Rudzianie" wielokrotnie brali udział i jest laureatem wielu nagród i wyróżnień różnego rodzaju festiwali i przeglądów zespołów folklorystycznych zarówno w kraju, jak i za granicą. Zespół został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Wojciecha Korfantego.

Obecnie kierownikiem i głównym choreografką zespołu jest Katarzyna Łukaszczyk, a wspomagają ją akompaniator Iwo Czajkowski, chórmistrzyni Monika Wieczorek oraz garderobiana Halina Kandziora.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Ziomek

    To już nie jest zespół, tylko sekcja i to bez osiągnięć. Wegetacja i tyle.

  • Aecjusz

    Lepsze tańce irlandzkie na Rudzie w tej globalnej wiosce.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.