Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zespół teatralny z wireckiego "Morcinka" - najlepszy w kraju

  • Dodano: 2016-11-09 07:45, aktualizacja: 2016-11-09 07:56

4. listopada 2016 r. w katowickim domu kultury "Zawodzie" miały miejsce Ogólnopolskie Prezentacje Żywotów Patronów i Świętych. Uroczystość ta od kilkunastu lat organizowana jest w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II, który jest duchowym opiekunem tych teatralnych umoralniających działań.  

Od początku istnienia tego festiwalu młodzież z Amatorskiego Teatru "Pierro", który działa przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr II w Rudzie Śląskiej prezentuje się ze spektaklami, w których ożywa na chwilę jakaś postać, która, pomimo upływu czasu, jest autorytetem i moralnym drogowskazem dla młodych ludzi.

 Na przestrzeni kilkunastu lat, młodzi artyści z rudzkiego „Pierro”… dziewięć razy sięgnęli po najwyższe laury tego przeglądu. Tak było i w tym roku. Gimnazjalna klasa trzecia b ( z innowacją regionalną) wystawiła spektakl oparty na Mickiewiczowskich „Dziadach”  „… pamiętajmy i zważmy u siebie”, zaś licealna klasa trzecia b (z innowacją wiedzy o regionie) wystawiła musical „Po drugiej stronie kamienia, czyli… droga Marii Magdaleny do świętej”.  

Obie sztuki wyreżyserowane były przez polonistkę prowadzącą Amatorski Teatr „Pierro” – panią Annę Morajko. To ona od dwudziestu lat wraz z panem Grzegorzem Dudziakiem prowadzi teatr, który zrzesza kilkadziesiąt młodych mieszkańców Rudy Śląskiej.

Tytuł najlepszych młodych aktorów w kraju „Morcinkowej” młodzieży zapewnił warsztat aktorski, umiejętność odnalezienia się w przestrzeni teatralnej oraz bogactwo środków teatralnego wyrazu – to tylko niektóre  z atutów, które wymienione zostały przez jury (entuzjastyczna wypowiedź znawcy sztuki teatralnej pana Adama Radosza). 

Dzięki nowoczesnej aranżacji, bogactwu środków wyrazu i nowatorskiej interpretacji, słowa wieszcza, który napomina, by żyć zgodnie z dekalogiem, znowu  ożyły i przemówiły do młodych. Maria Magdalena i Judasz – kolejny raz przestrzegli przed tym, by należycie wykorzystać czas dany nam do ziemskiego życia. 
   

Dodam, że oba spektakle zostaną wystawione jesienią dla rudzkiej publiczności. Warto zatem dowiedzieć się kiedy i gdzie młodzi rudzcy aktorzy zaprezentują nagrodzone spektakle naszej śląskiej publiczności.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.