Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmiany w zasadach odbioru odpadów

  • Dodano: 2018-06-01 09:00

Od przyszłego roku w Rudzie Śląskiej do śmieci zmieszanych nie będzie można wsypywać popiołu i żużlu. Odpady te trzeba będzie wrzucać do osobnego pojemnika. Zniesiony zostanie natomiast obowiązek segregacji szkła na kolorowe i bezbarwne. To najważniejsze zmiany w regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie miasta, uchwalone przez radnych podczas ostatniej sesji. Dzięki temu miasto ma osiągnąć lepsze poziomy recyklingu. Inne zmiany dotyczą odbierania odpadów z ogródków rekreacyjnych i pojemności stosowanych pojemników na śmieci.

W ostatnich latach poziom segregacji w naszym mieście powoli rośnie, trzeba jednak pamiętać, że wymagane poziomy rosną jeszcze szybciej. Jeżeli nie zwiększymy znacząco segregacji, to w 2020 r. kara dla miasta za nieosiągnięcie wskaźników może być liczona w milionach złotych – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Wprowadzona zmiana jest tylko jednym z kroków, jakie podejmujemy, aby tego uniknąć. Pamiętamy też o edukacji ekologicznej, bo najwięcej zależy od podejścia mieszkańców – dodaje.

Kolejna uchwalona zmiana związana jest z licznymi sugestiami zarządców ogródków działkowych w sprawie częstotliwości odbioru odpadów ulegających biodegradacji z nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne budynki wykorzystywane na cele rekreacyjno–wypoczynkowe. Od przyszłego roku w okresie od kwietnia do października odpady te będą odbierane dwa razy w miesiącu, a w pozostałej części roku odpady będą odbierane dwukrotnie – jeden raz w grudniu i jeden raz w lutym. Obecnie przez cały rok odpady są odbierane raz w miesiącu.

Nowy regulamin utrzymania porządku i czystości zniesie obowiązek segregacji szkła na kolorowe i bezbarwne.

Obiorcy odpadów szklanych takiego podziału nie wymagają, nie ma więc powodu, aby utrzymywać ten zapis w regulaminie – tłumaczy Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Zrezygnowano również z pojemników 60-litrowych i 140 litrowych, w związku z małym zapotrzebowaniem na takie pojemności ze strony właścicieli nieruchomości. Z tej samej przyczyny podniesiono z 0,5 m3 do 1 m3 minimalną pojemność worków typu BIG-BAG, przeznaczonych na odpady budowlane i rozbiórkowe.

Warto przypomnieć, że co roku zwiększają się wymagane poziomy recyklingu odpadów w zakresie papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych. W 2013 roku, kiedy wszedł ustawowy obowiązek segregacji, próg ten wynosił 12%. Do 2017 r. co roku zwiększał się o 2%, w 2017 r. osiągnął więc 20%. Od 2018 r. poziom wymaganego recyklingu co roku rośnie o 10%. W tym roku trzeba więc wysegregować 30% tych odpadów, w 2019 roku 40%, a w 2020 roku aż 50%. Wskaźniki osiągnięte w Rudzie Śląskiej w tym zakresie to odpowiednio 12,08% w 2013 r., 14,52% w 2014 r., 16,36% w 2015 r., 19% w 2016 r., 22,06% w 2017 r.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

W 2017 roku w Rudzie Śląskiej zebrano prawie ponad 55,6 tys. ton śmieci, w tym ponad 39 tys. ton odpadów zmieszanych. W tym okresie wysegregowano ponad 722 tony papieru i tektury, ponad 1,1 tys. ton opakowań z tworzyw sztucznych, 8 ton opakowań z metali, 2 tony opakowań wielomateriałowych, prawie 1,4 tys. ton szkła, ponad 5 tys. ton gruzu oraz prawie 6 tys. ton biomasy. Do tego dochodzą jeszcze m.in. odpady wielkogabarytowe, takie jak meble, a także elektroodpady czy baterie i przeterminowane leki.

Komentarze (21)    dodaj »

  • Mariusz

    Mam nadzieję, że ktoś wkońcu skontroluje w jaki sposób Toensmeier odbiera odpady segregowane. Wszystko jest wrzucane do jednego samochodu bez przegródek co widać z wyższych pięter budynków. To trochę dziwne bo na logikę podraża koszt segregacji. Przy odbiorze zmieszanych jak coś wypadnie z kubła to zostaje, bo przecież panowie nie mogą się schylać.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również