Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Znamy już wyniki tegorocznych matur!

 • Dodano: 2018-07-11 11:45, aktualizacja: 2018-07-11 17:50

Tegoroczni maturzyści odebrali już swoje świadectwa dojrzałości. Jak w tym roku poszły egzaminy maturalne?

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała dane dotyczące zdawalności egzaminu maturalnego 2018 w powiatach i gminach województwa śląskiego. Ruda Śląska plasuje się dopiero na 31 miejscu na liście regionów (woj. śląskiego) o najwyższej zdawalności. W tym roku do egzaminów przystąpiło łącznie 565 uczniów, z czego maturę zdało 425, co daje 75,22 proc. Gorsze wyniki uzyskali jedynie maturzyści z Bytomia (73,32 proc.), Siemianowic Śląskich (61,70 proc.), powiatów gliwickiego (67,42 proc.), rybnickiego (59,02 proc.) i częstochowskiego (67,31 proc.). Najlepszy wynik osiągnęli uczniowie z Bielska-Białej (82,39 proc.). W całym województwie do testów przystąpiło łącznie 27402 uczniów, a egzaminy pozytywnie przeszło 21663 z nich, co daje 79,06 proc. zdawalności.

W porównaniu do ogólnych wyników trochę lepiej wypadli rudzcy licealiści. Do tegorocznej matury po raz pierwszy przystąpiło 327 osób, a zdało ją 276 z nich, co daje 84,40 proc. zdawalności. W całym województwie mieliśmy 16700 maturzystów, a egzaminy z pozytywnym wynikiem zaliczyło 14109 z nich, co daje 84,49 proc. zdawalności.

Jeżeli chodzi o uczniów techników. Do egzaminu dojrzałości przystąpiło 238 osób, a zdało go 149 z nich, co daje nam 62,61 proc. zdawalności. W województwie  mielismy 70,58 proc. zdawalności.

Uczniom w całym mieście wyjątkowo dobrze poszedł egzamin dojrzałości z języka polskiego. Zdało go ogółem 97,17 proc. z nich, w tym 99,08 proc. licealistów i 94,54 proc. absolwentów techników. „Królowa nauk”  wypadła trochę gorzej. Matematykę zdało 80,71 proc. uczniów, w tym 87,46 proc. licealistów i 71,43 proc. uczniów techników.

Młodzi mieszkańcy Rudy Śląskiej płynnie posługują się językiem angielskim – 95,80 proc. zdało test na poziomie podstawowym. Wśród rudzian egzamin zdało 97,47 proc. licealistów oraz 93,53 proc. absolwentów technikum.

Wyniki szkół:


A Wam jak poszły egzaminy maturalne? Pochwalcie się nam w komentarzach!

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • aga

  W technikach wielu uczniów podchodzi do matury z podejściem "a może mi się uda". Tutaj bardziej stawia się na egzaminy zawodowe, niż egzamin maturalny. Wielu uczniów nawet nie myśli o podjęciu dalszej nauki na uczelni wyższej. Stąd taki a nie inny wynik. Inaczej liceum, bo jeśli ktoś nie zda matury, to kończy szkołę z niczym.

 • Ola

  LO z poziomem zdawalności 52% powinno być zlikwidowane.

 • Axel

  Rodzice mają pretensje do nauczycieli, że za dużo wymagają bo jego Dżesika i Brajan nie mają czasu na samorozwój na smartfonie. Boli wszechobecny minimalizm.

 • Absolwent 92

  Jak zawsze Morcinek najlepszy.

 • Axel

  To są jakieś jaja. Poziom wiedzy i umiejętności zatrważająco niski. Matura dziś to tylko test logicznego myślenia i czytania ze zrozumieniem. Czy ma dalszy sens edukacja w techniku gdzie 50 % nie zdaje ? Co robi Wydział Oświaty ? Połowa uczniów poszła nie do tej szkoły co trzeba. Zawodówka to dla większości próg możliwości. Szkoda tylko nauczycieli, że muszą się zadawać z motłochem bez wiedzy, kultury i cienia motywacji do czegokolwiek.

 • lech

  Piszesz jak belfer albo pomiot belfra. Jaki nauczyciel taki uczeń. Żona od 6 lat nie pracuje w szkole a ciągle do niej dzwonią koleżanki po fachu z prośbą o rozwiązanie zadania matematycznego dla klasy 5... Rodzina jest od wychowania i pomagania w nauce, natomiast szkoła / nauczyciel od nauczania.

 • PrzerabiałemTo

  Test logicznego myślenia, które to zabijane jest przez system kształcenia :) Nie ważna logika i kreatywność. Najważniejszy klucz, bo przecież interpretacja polega na myśleniu tak, jak ktoś myśli, że myślał autor !

 • Maturzystka'18

  Jestem tegoroczną maturzystką, tym jakże trywialnym ,, motłochem '' . Rozczaruję tutaj, bo matura nie polega wyłącznie na logicznym myśleniu czy czytaniu ze zrozumieniem - w matematyce potrzeba umiejętności, a czasem nawet talentu; w języku angielskim nie napisze się wypracowania nie znając słownictwa czy gramatyki; w języku polskim potrzebna jest znajomość utworów literackich oraz tekstów kultury, nie wspominając nawet o maturach ustnych. Abstra[...]ąc od wiedzy to na wyniki matur może mieć wpływ także stres. 50% nie zdaje w technikach, czego? matury, szkoły, czy testów zawodowych? Połowa uczniów błędnie wybrała szkoły? Nie wiem skąd te dane, ale nawet i gdyby to w przypadku podjętej samodzielnej decyzji to po głębszej refleksji wysnują odpowiednie wnioski.

 • niezdolni ale ambitni

  Żeby zdać maturę z matematyki trzeba mieć po pierwsze chęci a po drugie dobrego i cierpliwego korepetytora.

  • niezdolni ale ambitni
   2018-07-14 10:00
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Qq

  Jak słaby nauczyciel to potrzeba.

 • jsa

  I tutaj chwała tym wszystkim korepetytorom, który spędzili niezliczoną ilość godzin nad matematyką pracując z uczniem :)

 • zeszłoroczny maturzysta

  W matematyce potrzeba umiejętności i talentu? Żeby zdać? Dostaje się karty ze wzorami wszystkimi przecież. Na zaliczenie (30%) wystarczy nie być kompletnym imbecylem i potrafić czytać ściągę która się dostaje na stół wraz z zadaniami

  • zeszłoroczny maturzysta
   2018-07-13 09:51
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Maturzystka

  Spokojnie, wszystkich wzorów tam nie ma, a bynajmniej było tak w moim przypadku. Nie raz moja nauczycielka podkreślała, żeby TO zapamiętać, bo we wzorniki takich podpowiedzi nie ma

 • ziuta

  Albo ten motłoch ma tak wybitnie wykształconych pedagogów, nie nadających się do tej pracy. Ale przecież to państwowa posadka, czyli belfer nie do ruszenia.

 • ciało pedagogiczne

  Miałam w Liceum Technicznym matematyczkę, która nie potrafiła rozwiązać zadania z podręcznika. Pomimo tego była bardzo ,,ostra". Pozdrawiam rocznik 1997 z Orzegowa :) Wszyscy wtajemniczeni wiedzą o jaką ,,Jagodę" chodzi.

 • Pipa

  Z wróbla słowika nie zrobisz.

 • c..o

  Koziołka z matołka już tak.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.