RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Znane osoby urodzone w Rudzie Śląskiej. Sprawdź, czy znasz te nazwiska!  

 • Dodano: 2021-08-24 10:00, aktualizacja: 2021-08-25 18:01

Aktorzy, muzycy, sportowcy, duchowni... Wymieniamy znane osoby urodzone w Rudzie Śląskiej. Sprawdź, czy znasz te nazwiska! 


Otylia Jędrzejczak

Znana wszystkim pływaczka pochodzi z Rudy Śląskiej, gdzie urodziła się 13 grudnia 1983 r. Zaczęła trenować na krytym basenie w Nowym Bytomiu. Otylia Jędrzejczak specjalizuje się w stylu motylkowym i dowolnym. Jest mistrzynią olimpijska, dwukrotną mistrzynią świata, pięciokrotną mistrzynią Europy na długim basenie oraz trzykrotną rekordzistką świata. W latach 2004–2006 została wybrana najlepszym polskim sportowcem w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. W 2005 okrzyknięta najlepszą pływaczką w Europie przez magazyn „Swimming World”. Została wprowadzona do International Swimming Hall of Fame - międzynarodowej galerii sław pływania. Pływaczka została Honorowym Obywatelem Rudy Śląskiej oraz wpisano ją do księgi Zasłużonych dla Rudy Śląskiej.

- Sukcesy Otylii spowodowały, że dzieci w Rudzie Śląskiej zaczęły garnąć się do pływania. Byłem pełen podziwu dla rodziców Otylii. Oni starali się o to, aby pływanie w Rudzie Śląskiej wciąż rozwijało się. To było naprawdę coś bardzo fajnego - wspomina Jan Barucha, prezes i trener UKS Kochłowiczanka.


Dariusz Gnatowski 

Urodził się  24 maja 1961 r. w Rudzie Śląskiej, jednak wychowywał się w Zabrzu, gdzie chodził do szkoły podstawowej i liceum. Był aktorem filmowym, teatralnym i dubbingowym. Dał poznać się także jako prezenter. W TVP1 prowadził programy dla dzieci "Przewodnik Włóczykija" i "Słowa, słówka i półsłówka" oraz teleturniej "Czas to pieniądz" w TVN. Stał się znany dzięki roli Arnolda Boczka, sąsiada Kiepskich w serialu "Świat według Kiepskich". W produkcji Polsatu grał przez ponad 20 lat, aż do śmierci. Zmarł 20 października 2020 r.


Kasia Moś 

Popularna piosenkarka urodziła się 3 marca 1987 r., a dorastała w Bytomiu. Jest wokalistką, kompozytorką oraz autorką tekstów piosenek. Znalazła się w finale trzeciej edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka". Popularność przyniosła jej gra w kampaniach reklamowych Towarzystwa Ubezpieczeń Link4. Reprezentowała Polskę z utworem „Flashlight” w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2017 r., gdzie zajęła 22 miejsce. O Śląsku mówi tak: 

- Jestem bardzo emocjonalnie związana z tym miejscem, nie wyobrażam sobie mieszkać gdziekolwiek indziej w Polsce. Płynie we mnie śląska krew - mówiła piosenkarka w jednym z wywiadów.


Grzegorz Poloczek 

Popularny śląski piosenkarz przyszedł na świat 28 stycznia 1959 r. w Rudzie Śląskiej, gdzie mieszka po dzień dzisiejszy. Poloczek jest także satyrykiem, członkiem i autorem wielu tekstów Kabaretu Rak. Dawniej pracował jako elektryk w kopalni „Pokój” w Rudzie Śląskiej. Jest autorem piosenki „Gorol, Hanys, dwa bratanki i do bitwy, i do szklanki”, która przeważnie była wykorzystywana jako czołówka i w napisach końcowych serialu “Święta wojna”. Wykonał główną piosenkę do programu “Rączka gotuje” z TVP Katowice. Kilka miesięcy temu wydał piosenkę "Ogień gaśnie", który związana jest właśnie z naszym miastem. Melancholijny utwór opowiada o zamykaniu kopalń i zmienia, jaka czeka mieszkańców Rudy Śląskiej. Poloczek z nostalgią wspomina dawne dzieje, piekarok, kaflok, czyli śląską rzeczywistość. Piosenka jest reakcją na informację o rychłym zamknięciu ostatnich rudzkich kopalń.


Grzegorz Stasiak

Śląski aktor i kabareciarz. Od urodzenia mieszka w Rudzie Śląskiej, czyli dokładnie od 4 kwietnia 1953 r. Stasiak wielokrotnie podkreślał, że jest dumny ze swojego pochodzenia. Aktorowi ogromną popularność przyniósł serial „Święta wojna", w którym zagrał Alojza oraz program „Nauka jazdy" emitowany na antenie telewizji TVN, który prowadził wraz z Małgorzatą Mandryk. Jest mocno związany ze Śląskiem, nie tylko prywatnie, ale i zawodowo. Był laureatem konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku" i zwycięzcą „Maratonu uśmiechu". Od grudnia 2009 roku związany jest ze śląską rozgłośnią Radio Fest, gdzie współprowadzi program „Fest Party".


Henryk Czich 

Wokalista, gitarzysta, klawiszowiec, kompozytor i autor tekstów. Urodził się 29 listopada 1961 r. w Rudzie Śląskiej, gdzie dorastał. Uczył się w Szkole Podstawowej nr 24 na Halembie. Jest współzałożycielem zespołu muzycznego Universe. Autor wielu przebojów grupy, takich jak "Mr Lennon" i "Deszczowa nieznajoma w parku". Henryk Czich nadal koncertuje z zespołem. Jest też współzałożycielem Centrum Terapii Jąkania w Mikołowie. Tam też przeprowadził się po ślubie. O Rudzie Śląskiej jednak nie zapomina i bywa tutaj regularnie.


Grzegorz Tobiszowski 

Również znany polityk, Grzegorz Tobiszowski, urodził się w Rudzie Śląskiej, 1 listopada 1965 r., gdzie w późniejszym czasie rozwijał swoją karierę. W latach 1994–2002 zasiadał w radzie miejskiej Rudy Śląskiej, a od 1995 do 2000 był wiceprezydentem miasta. Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2015-2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Energii. Od 2019 Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. O Śląsku mówi tak:

- Śląsk to bardzo ważny region Polski. To serce rozwoju gospodarczego naszego kraju. - mówił podczas trzeciej edycji konferencji Silesia 2030.


Henryk Bista

Urodził się  12 marca 1934 r. w Kochłowicach. Mieszkał w kamienicy nr 167 przy ulicy Radoszowskiej. Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Nazywany był aktorem-kameleonem oraz mistrzem drugiego planu. Wykreował prawie 100 ról filmowych i około 150 ról teatralnych. Zmarł 08.10.1997 r. w Warszawie, gdzie został pochowany na Starych Powązkach. Na murach rodzinnego domu aktora umieszczona została tablica upamiętniająca mieszkających tam w dzieciństwie Henryka i jego brata ks. prałata dr Stanisława Bistę. W 1998 r. Henryk Bista został patronem Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Bytomiu.


Marian Makula 

Pochodzący z Rudy Śląskiej satyryk i artysta estradowy. Przyszedł na świat 28.08.1951 r. Występował w kabaretach Cmok, Rak i Raki z Nowej Paki. Jest autorem kilku książek i wielu innych tekstów, w tym m.in. szopek noworocznych dla Radia Katowice i „Trybuny Śląskiej”. Obecnie publikuje m.in. w „Dzienniku Zachodnim” - jego cykl felietonów zatytułowany został "Śląskie Kluski". W 2018 zasiadł w radzie politycznej Śląskiej Partii Regionalnej. 

- Całe moje życie spędziłem w Rudzie Śląskiej. Urodziłem się przy ul. Kunickiego niedaleko szpitala w Bielszowicach. Tego domu już nie ma, ale sentyment pozostał. Wspomnienia wracają za każdym razem, kiedy jestem w tej okolicy. Tutaj wychowywałem się u moich starzyków, czyli dziadków - mówi satyryk w jednym z wywiadów.

 


Piotr Baron 

Popularny dziennikarz urodził się w Rudzie Śląskiej 8 lipca 1962 r. Obecnie Baron jest prezenterem Programu Trzeciego Polskiego Radia. Dawniej pracował w nieistniejącym już katowickim Radiu Flash, a także był jednym z prowadzących program „Gra Muzyka” na antenie TVP1. Został wielokrotnie nagradzony. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi (2011 r.) i Złoty Mikrofon „za osobowość radiową i głos" (2011 r.). 17 października 2015 r. uhonorowany został Nagrodą Prezydenta Miasta Chorzowa w dziedzinie kultury


Robert Konieczny

Światowej sławy architekt przyszedł na świat 4 grudnia 1969 r. w Rudzie Śląskiej. Uznawany jest za jednego z najlepszych architektów młodego pokolenia. Projekty Roberta Koniecznego i jego pracowni zdobyły wiele nagród. Do jego najważniejszych dzieł należą: Dom Otwarty, Dom Bezpieczny, Dom z Kapsułą, Dom z Ziemi Śląskiej, Dom Typowy oraz Dom Aatrialny. Pierwszy Dom z Kapsułą z roku 2004, który stoi w Rudzie Śląskiej, zdobył Grand Prix konkursu Śląska Architektura Roku w 2006.  


Wiktor Skworc 

Duchowny urodził się 19 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach. Jego ojciec był pracownikiem kopalni "Bielszowice". Po zdaniu w 1966 r. matury w Liceum Ogólnokształcącym w Rudzie Śląskiej studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. W roku akademickim 1970/1971 odbył roczny staż w KWK „Walenty-Wawel” w Rudzie Śląskiej, pracując pod ziemią. W latach 1998 - 2011 biskup diecezjalny tarnowski, od 2011 roku arcybiskup metropolita katowicki. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób religijnie zaniedbanych, wprowadził program „Światło w familokach”, realizowany w Rudzie Śląskiej, Katowicach, Chorzowie i Świętochłowicach. 9 lipca 2021 abp Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej KEP, a także z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.


Zuzanna Radecka-Pakaszewska

Duma Rudy Śląskiej, czyli lekkoatletka oraz olimpijka urodziła się 2 kwietnia 1975 r. Specjalizowała się w biegach krótkodystansowych, początkowo na 100 metrów i 200 metrów, a w późniejszym czasie na 400 metrów. Do najważniejszych osiągnięć Radeckiej należy m.in. brązowy medal podczas Mistrzostw Europy w Monachium 2002 r. Wprowadziła do Rudy Śląskiej ogólnopolski projekt dla uczniów "Lekkoatletyka sportem dla Każdego".

- Cieszę się, że udało mi się wprowadzić ten program do Rudy Śląskiej. Dzieci klas I - III z siedmiu rudzkich szkół wielokrotnie brały  już udział w eventach lekkoatletycznych, na których uczą się zasad fair play, poznają ciekawe konkurencje lekkoatletyczne, a przede wszystkim dobrze się bawią. Bardzo dziękuję paniom nauczania wczesnoszkolnego, które się zaangażowały i chętnie przygotowują dzieci do zawodów szkolnych. Gołym okiem widać postępy tam, gdzie systematycznie się ćwiczy. Program obejmuje również dzieci klas IV-VI oraz gimnazjalistów, którzy trenują pod okiem wyspecjalizowanych trenerów - mówiła w wywiadzie dla portalu Rudaslaska.com.pl

 

Ernest Pohl

Urodzony w Rudzie Ślaskiej 3 listopada 1932 r. w robotniczej dzielnicy miasta. Piłkarz, reprezentant Polski w latach 1955–1965. Uczestnik igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. Trzykrotny król strzelców rozgrywek I ligi (1954, 1959, 1961) oraz członek i lider Klubu 100 z dorobkiem 186 bramek. Swoją karierę rozpoczął w Slavii Ruda Śląska. W późniejszych latach grał dla Legii Warszawa oraz przez 11 sezonów dla Górnika Zabrze. To właśnie w tym drugim klubie odniósł największe sukcesy. Zmarł 12 września 1995 r. w niemieckim Hausach. Na jego grobie 1 listopada zawsze obok kwiatów i zniczy kibice ustawiają klubowy proporczyk Górnika. Od 6 czerwca 2005 roku Ernest Pohl jest patronem stadionu w Zabrzu. Jego imieniem została nazwana dawna ulica Sosinki w Rudzie Śląskiej, przy której znajduje się stadion Slavii.

Janusz Borzucki 

Muzyk oraz współzałożyciel zespołu Gang Olsena urodził się w Rudzie Śląskiej 6 stycznia 1970 r. Przez wiele lat współpracował z młodzieżą w Domach Kultury Rudy Śląskiej i Chorzowa. Absolwent Studium Muzycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Pierwsze sukcesy odnosił w zespole „Big Tu Tu”. Od kwietnia 2005 roku klawiszowiec grupy Dżem, następca tragicznie zmarłego Pawła Bergera.


Źródło: Jagoda Radzioch / fot. Wikipedia, FB

Zobacz także

Komentarze (34)    dodaj »

 • Piotr

  A Andrzej Urny gitarzysta jeden z najlepszych w kraju

 • #nocomments

  Ubolewam, ze wiele cudownych osób pominęliście…..Elę Kwapulińską, Lucjana, Garmulewicza, Panią Elę Żurek….można dalej wymieniać, lecz po co…..rudzianie znają i szanują osoby zasłużone dla tego miasta.

 • Dzin

  A gdzie Magdalena berus? Dajecie gnatowskiego co nic nie ma wspólnego z ruda śląska. A do tego słaby aktorzyna.

 • Hanys

  Tobiszowski znany chyba z kopania drzwi w europarlamencie ?

 • xy

  Tobiszowski :(a Gruth, Plawgo, Garmulewicz, Pohl, Pluta, Baszczyński, Kompała..

 • matolki

  a gdzie Ernest Pol?

 • Mimoza

  Bajbardziej jestem dumna ze Skworca

 • JP3

  Tobiszowski i Skworc obniżają rangę tego zestawienia. To raczej wstyd dla miasta

 • Zenobiusz

  Dlaczego nie napisaliście dlaczego Skworc "zrezygnował" z ciepłej posadki? Nie ma się czego wstydzić "prawda was wyzwoli" jak to mówił obrońca pedofilów w sutannach.

 • Monia

  Ale Tobiszowskiego to nieznałem :(

 • Oko

  Dużo nie straciłeś ;)

 • Ziga z Wirku

  Najbardziej lubię pana Poloczka i pana Czicha.

 • Marika

  Nikogo z nich nie znam za to znam Michała Barona Boxdel

 • Tomasz

  Ja też go znam i szkoda, że go tu nie wpisano :) To znany youtuber i włodarz federacji Fame Mma :)

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.