Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Znany aktor Zbigniew Stryj wyreżyseruje spektakl o Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2019-05-27 08:15, aktualizacja: 2019-06-02 09:19

Z okazji 60-tych urodzin miasta powstanie wyjątkowa sztuka teatralna, w której oprócz aktorów ważne role odegrają rekwizyty z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia.

Dzięki tej sztuce stare meble, stroje i inne pamiątki odzyskają dawny blask i będzie można podziwiać je na scenie Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Nowym Bytomiu.  

Premiera spektaklu planowana jest 5 października

Ruda Śląska jest mi bardzo bliska, dlatego bez zastanawiania się podjąłem współpracę z Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty.  To miasto, w którym się wychowałem i z którego pochodzą moi rodzice. Dlatego praca nad spektaklem jest dla mnie czymś bardzo emocjonalnym. To taki  rodzaj sentymentalnej podróży i powrotu do dawnych lat – mówi Zbigniew Stryj, reżyser spektaklu.

Reżyser przedstawienia, który jest także dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Zabrzu, stworzył już komediowy scenariusz opowiadający historię ludzi stąd.

Ma to być przede wszystkim spektakl bardzo zabawny i ciepły. Śpiewogra, a więc publiczność będzie miała okazję poznać także wokalne wcielenia grających w nim aktorów. Całość utrzymana będzie w  konwencji komediowej, zatem dobra zabawa jest gwarantowana – zaznacza Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. –  To opowieść blisko człowieka, jest o miłości, przyjaźni, mądrości, o pewnych animozjach i kłopotach. Przy tym opowieść bardzo muzyczna, podczas której można będzie posłuchać muzyki Grzegorza Spyry oraz Bogdana Kisiela – dodaje Zbigniew Stryj.

Ważną rolę w spektaklu odegrają rekwizyty z lat 50. i 60. Dlatego każdy z rudzian, który posiada stare bibeloty, meble i inne pamiątki z dawnych lat, może dorzucić swoją cegiełkę do spektaklu i podziwiać te przedmioty na scenie Miejskiego Centrum Kultury im. Bisty.

Celowo umiejscowiłem  akcję tej sztuki na przełomie lat 50. i 60. Po pierwsze, żeby oddać hołd czasowi, który już minął. A po drugie, żeby się przyjrzeć specyfice tamtego okresu. Tamte wartości, pewne drogowskazy, którymi kierowali się ludzie,  zakorzeniły się w tamtym czasie tak  mocno, że trzeba je przypomnieć. Poza tym, cień tamtych czasów pozostał w przedmiotach, dlatego chcemy je zebrać i wykorzystać w spektaklu. Jeśli masz na przykład jakieś stare radio, adapter, stary rower,  przynieś je do nas, a Twoje wspomnienie będzie przechowane w teatrze – zachęca  Zbigniew Stryj.

Bohaterowie spektaklu będą porozumiewać się w gwarze śląskiej. Dlaczego?

Z jednej strony dlatego, że   Ruda Śląska jest jednym z nielicznych miast, w którym można jeszcze usłyszeć prawdziwą śląską gwarę, a po drugie, bo moim pierwszym językiem była gwara, która towarzyszyła mi od  najmłodszych lat. To, kim jestem, i jakim jestem człowiekiem, zawdzięczam moim rodzicom i  dziadkom, którzy mówili pięknym śląskim i potrafili wyrazić nim cały świat – podkreśla reżyser spektaklu.

Prace nad realizacją scenariusza ruszą pod koniec czerwca, natomiast jego premiera zaplanowana jest na 5 października br.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.