RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Żywność trafi do potrzebujących

 • Dodano: 2017-09-15 06:45, aktualizacja: 2017-09-15 07:00

W Rudzie Śląskiej we wrześniu ruszy kolejna edycja programu wsparcia żywnościowego dla osób najbardziej potrzebujących. W ramach poprzedniej edycji programu do mieszkańców trafiło blisko 160 ton artykułów!

Fundusze pochodzą z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Poprzednia edycja programu trwała od sierpnia 2016 do czerwca tego roku. Realizacja Programu w mieście możliwa była dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i lokalnych organizacji partnerskich: Ośrodka Święta Elżbieta, Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa oraz Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Jaskółka”. Funkcję koordynatora regionalnego pełnił Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Blisko 160 ton artykułów spożywczych o wartości około 490 tys. zł trafiło do ponad 3 300 osób zakwalifikowanych do programu. Ponadto jego uczestnicy wzięli udział w licznych warsztatach prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Szlifowano na nich przede wszystkim umiejętność prowadzenia gospodarstwa domowego, umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się, jak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności.

Dziękuję wszystkim organizacjom, które podjęły się tego trudnego zadania, wolontariuszom, pracownikom socjalnym za zaangażowanie, wrażliwość i chęć niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. We wrześniu bieżącego roku planowane jest uruchomienie kolejnego etapu programu - podkreśla dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej - Krystian Morys.

Jednocześnie MOPS zachęca wszystkie organizacje do zapoznania się z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącymi realizacji POPŻ 2014 – 2020, które dostępne są na stronie internetowej www.mpips.gov.pl (pomoc społeczna – programy - program operacyjny) i włączenia się w pomoc osobom najbardziej potrzebującym z terenu miasta.

Pomocą żywnościową w ramach POPŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1268 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 zł dla osoby w rodzinie. Zgodnie z wytycznymi MRPiPS, skierowania do otrzymania pomocy osobom spełniającym kryteria, o których mowa wyżej, wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Osoby najbardziej potrzebujące powinny zgłosić się do MOPS w Rudzie Śląskiej lub Sekcji Pracowników Socjalnych w poszczególnych dzielnicach. Ich wykaz oraz godziny przyjmowania znajdują się na stronie internetowej: www.mops.rsl.pl/kontakt.html.

Zestaw artykułów spożywczych w Podprogramie 2017 obejmuje taką żywność jak: groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane, mleko, ser podpuszczkowy dojrzewający, gulasz wieprzowy z warzywami, szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, filet z makreli w oleju, cukier biały oraz olej rzepakowy. Tak jak w poprzedniej edycji Programu, żywność wydawana będzie w czterech dzielnicach miasta: Ruda, Godula, Bykowina i Halemba.

Komentarze (5)    dodaj »

 • rudka

  mam nadzieję ,że potrzebujący ,to nie pijacy ,złodzieje ,nieroby ,tacy co sad pozbawił ich całkowicie praw rodzicielskich z powodów rażących zaniedbań ,cwaniacy ,a pomoc otrzymają ludzie schorowani i naprawdę biedni ,którym brakuje na chleb ,a nie na telewizorek .

 • potrzebujący

  Mopsiorze nie lyjcie sie żurym. Do mie nie trefi bo mocie fest rygorystyczne procedury do nos petentow.

 • olo

  Jak cię stać na internet to stać cię też na jedzenie nierobolu.

 • ...

  Gorole do szole.

 • olo

  [...]e na godule.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.