Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Podatek VAT -  kiedy opłaca się być podatnikiem VAT?

  • Dodano: 2019-10-20 09:00, aktualizacja: 2019-11-14 09:26

Wielu początkujących przedsiębiorców staje przed wyborem opodatkowania VAT. Jakie czynniki wpływają na to, że jedni zwolnienie traktują jako coś korzystnego, a inni nie chcieli by z niego skorzystać nawet za dopłatą? W tym artykule postaramy się wyjaśnić na czym polegają podstawowe różnice między podatnikiem VAT czynnym a zwolnionym i jak przełożyć te informacje na przykład własnej działalności gospodarczej.

Podatek VAT należny i naliczony

Podatek VAT jest podatkiem pośrednim, płaconym zarówno przez kupujących jak i sprzedających. Jednak aby uniknąć nakładania się na siebie jest skonstruowany w ten sposób, by obciążać jedynie odbiorcę końcowego. Dlatego każdy przedsiębiorca będący podatnikiem VAT ma prawo do złożenia deklaracji i pomniejszenia swojego podatku należnego o podatek naliczony.

Podatek należny: wartość podatku, który „należy się” Skarbowi Państwa. Doliczany do wartości netto sprzedanego towaru lub usługi. Wzór (Cena netto x stawka podatkowa VAT)

Podatek naliczony: zgodnie z prawem przedsiębiorca może pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony. Podatek naliczony obejmuje daninę zapłaconą na rzecz Skarbu Państwa z wszystkich towarów i usług pod warunkiem, że mają one związek z działalnością opodatkowaną. Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT nie mogą skorzystać z prawa do odliczenia.

Kiedy się opłaca być aktywnym podatnikiem VAT?

Skąd wiedzieć kiedy podatek VAT okaże się dla naszego biznesu dobrym pomysłem a kiedy złym? Najlepiej wyjaśnić to na poniższym przykładzie:

Dwie firmy X i Y, zajmują się sprzedażą telefonów komórkowych. Firma X jest podatnikiem VAT, natomiast firma Y korzysta ze zwolnienia. Do obydwu firm odezwała się  firma Z (będąca płatnikiem VAT) z zapytaniem dotyczącym kupna nowego telefonu.

Firmy X i Y są w stanie kupić nowy telefon bezpośrednio od producenta w cenie 1500 zł netto (tj. 1845 zł brutto). Dla uproszczenia załóżmy, że obie firmy postanowiły zarobić na tej transakcji 200 zł.

Firma X może sprzedać telefon firmie Z za cenę: 1500 zł + 200 zł = 1700 zł + (23 % VAT)= 2091 zł (w tym 391 zł VAT)

Firma Y może sprzedać telefon firmie Z za cenę: 1845 zł + 200 zł = 2045 zł

Mając do wyboru te dwie oferty, firma Z z pewnością wybierze propozycję firmy X, ponieważ jako podatnik VAT będzie mogła w rozliczeniu odliczyć zapłacony podatek, który w tym przypadku wynosi 391 zł. Cena za telefon firmy Y jako, że jest zwolniona z VAT jest wyłącznie kosztem, więc w tym przypadku różnica w cenie między dwoma ofertami to: 2045 zł – 1700 zł = 345 zł.

Jeśli jednak obydwie oferty będzie rozpatrywał klient indywidualny to oferta firmy Y będzie atrakcyjniejsza, ponieważ jest dla niego o 46 zł tańsza.

Podsumowując przedsiębiorca powinien skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT jeśli jego oferta skierowana jest do klienta detalicznego, jeśli jednak jego sprzedaż będzie opierać się na klientach firmowych, zgłoszenie jako podatnik VAT często może oznaczać dla niego podniesienie konkurencyjności na rynku.

Obowiązki podatnika VAT

Decydując się na zgłoszenie do VAT jako podatnik czynny przedsiębiorca zobowiązuję się również do:

  • ustalenia stawek VAT dla sprzedawanych towarów oraz usług, a także ich stosowanie na fakturach, paragonach i innych rejestrach sprzedaży
  • składania co miesiąc JPK (Jednolity Plik Kontrolny)
  • składania deklaracji VAT-7 w przypadku rozliczenia miesięcznego lub VAT-7K w przypadku rozliczenia kwartalnego
  • wpłaty należnego VAT-u do urzędu skarbowego wynikającego z deklaracji

Przykład ten jest jednak mocno uproszczony i nie dotyczy wszystkich firm. Dlatego jeśli szukasz profesjonalnego Biura księgowego w Rudzie Śląskiej, które doradzi Twojej firmie w kwestiach podatkowych i poprowadzi Twoją księgowość to skontaktuj się z nami. Wejdź na www.meritum.net.pl i poznaj naszą pełną ofertę. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.