Ludzie różnią się od siebie pod wieloma względami. Lubimy różne rzeczy, wybieramy inne wartości, mamy odmienne potrzeby. Nawet w kwestii podejścia do pożyczek istnieje między nami sporo różnić. Są przecież osoby, które stronią od wszelkiego rodzaju zobowiązań, kredytów i pożyczek. Wiele osób pożycza pieniądze w ostateczności i do spłaty długu podchodzi bardzo rzetelnie, stawiając zobowiązanie jako swój punkt honoru i zdecydowany priorytet. Pożyczkodawcy spotykają się również z klientami, którzy koniecznością zwrotu pożyczki nie przejmują się wcale, pożyczają jak najwięcej i myślą, że „jakoś to będzie”. Jeśli jednak nie utożsamiamy się z ostatnią grupą, ten artykuł powinien być dla nas źródłem inspiracji.
Różni ludzie – różne potrzeby
Pożyczki pozabankowe to taki rodzaj produktu finansowego, z którego można skorzystać bez konieczności ujawniania jego celu. Pożyczamy zatem na bieżące wydatki, zbyt wysokie rachunku, czy ratując się z finansowej zgryzoty. Czy tylko wówczas? Jak podają statystyki, chętnie korzystamy z pożyczek na zakup nowego sprzętu RTV i AGD, a bardzo często pożyczone pieniądze przeznaczamy na kupno nowego smartfona. Ponadto z otrzymanej gotówki przeprowadzamy remonty, a także wyjeżdżamy na wakacje. Z drugiej strony jest również całkiem spora grupa osób, które pożyczają pieniądze na ryzykowne przedsięwzięcia np. gry hazardowe w Internecie.
Niezależnie od tego, na co przeznaczamy pieniądze, swoje zobowiązania powinniśmy spłacać w terminie.
Zdecydowanie jesteśmy w stanie osiągnąć dużo więcej korzyści, gdy na poważnie podejdziemy do zwrotu długu. Dzięki planowej spłacie rat zyskujemy nie tylko w oczach firmy, z którą podpisaliśmy umowę pożyczkową, ale rzetelność wpłynie pozytywnie na naszą historię kredytową, co stawia nas w dobrym świetle, gdy będziemy chcieli skorzystać z kolejnej pożyczki lub kredytu. Większość firm pożyczkowych współpracuje z bazami informacji kredytowej i gospodarczej. Pożyczkodawcy pozyskują dzięki tej kooperacji opinie na temat przyszłych pożyczkobiorców, a także przekazują informacje dotyczące spłat pożyczek przez obecnych klientów. Ta wymiana podyktowana jest koniecznością dbania o interesy firm finansowych, a także o bezpieczeństwo konsumentów. Niestety sporo osób nie baczy na konsekwencje, jakie niesie za sobą brak spłaty zobowiązań.
Jeżeli jesteśmy w grupie osób, dla których terminowa spłata zobowiązań jest ważna, powinniśmy przeanalizować swoją sytuację finansową, zanim zaciągniemy zobowiązanie. Dzięki temu już na wstępnym etapie jesteśmy w stanie zaplanować, w jakim czasie zwrócimy pieniądze i jaka kwota pożyczki nie wpłynie negatywnie na naszą sytuację materialną. Więcej informacji na temat bezpiecznego pożyczania pieniędzy znajdziemy na stronie internetowej lendup.pl.
3 triki jak szybciej spłacić pożyczkę gotówkową
Nie da się ukryć, że spłata zobowiązania jest na ogół sporym obciążeniem. Nawet jeśli skorzystaliśmy z niewielkiej kwoty, to na ogół pieniądze oddajemy jeszcze przez długi czas po zrealizowaniu swojej potrzeby. Nie możemy się więc doczekać, kiedy w końcu zwrócimy swój dług. Co możemy zrobić, aby ją przyspieszyć lub ułatwić? Proponowane rozwiązania wymagają od nas poświęcenia czasu lub energii. Niestety nie ma magicznego rozwiązania, którego nie odczujemy w żaden sposób.
Wprowadzenie trybu oszczędnościowego
Jedną z metod na wygenerowanie dodatkowej gotówki, jest przyjrzenie się swoim wydatkom. Oczywiście metoda ta jest dobra jedynie dla tych osób, które nie liczą swojego budżetu domowego i na co dzień nie kontrolują, na co wydają pieniądze. Jak możemy wprowadzić nadzór nad swoim portfelem? W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakimi środkami dysponujemy. W tym celu sumujemy wszystkie swoje dochody. Od uzyskanej kwoty należy teraz odjąć wszystkie swoje wydatki. Nie zawsze jednak możemy odtworzyć, na co przeznaczyliśmy posiadaną gotówkę. Dlatego wskazane jest comiesięczne sporządzanie podsumowania. Dzięki bilansowi będziemy wiedzieli, na co dokładnie rozchodzą się nasze fundusze. Bardzo często, gdy po raz pierwszy świadomie śledzimy stan swoich finansów, nasze materialne poczynania i decyzje jesteśmy zszokowani. Przeważnie najwięcej nieświadomie wydanych pieniędzy to decyzje pochopne, niemające realnego uzasadnienia. Bardzo często są nimi zakupy pod wpływem nastroju lub impulsu.
Duża część naszych wydatków to zapewne koszty mediów i wyżywienia. Warto zatem skupić się na ich ograniczeniu. Aby faktycznie można było wygenerować oszczędności, powinniśmy wdrożyć w życie planowanie. Dotyczy to zarówno kosztów mediów i dostosowania taryfy do swoich potrzeb i trybu życia, jak i usta lania tygodniowego menu z wyprzedzeniem. Dzięki tym zabiegom możemy wdrożyć oszczędności, np. korzystając z nocnej taryfy na prąd i włączaniu urządzeń (pralki, zmywarki, telewizora) tylko wieczorami, jeżeli faktycznie na ogół dopiero popołudniami jesteśmy w domu. Analiza ofert dostawców mediów i naszego trybu życia pozwoli nam w znacznym stopniu zredukować miesięczne koszty na utrzymanie mieszkania i domu. Podobnie wygląda kwestia planowania posiłków. Dzięki sporządzaniu list zakupów nie musimy ich robić kilkukrotnie w tygodniu. Na ogół wystarczy jeden raz pojechać na większe zakupy. Im mniej razy jesteśmy w sklepie, tym mniejsze pokusy na nas czyhają.
Dodatkowe źródło dochodu
Jeżeli wzrost inflacji i spłata szybkiej gotówki nastręcza nam problemów, powinniśmy rozejrzeć się za dodatkowym źródłem dochodu. Niekoniecznie musimy pracować po 12 godzin dziennie, by poprawić swoją sytuację finansową. Niekiedy, by spłata pożyczki była łatwiejsza, wystarczy, abyśmy poświęcili jeden lub dwa wieczory w tygodniu na dodatkowe zajęcie. Czasami możemy poprosić o nadgodziny lub dodatkowe zlecenie swojego przełożonego. Innym razem może to być praca dorywcza wykonywana przez Internet. Wiele ofert możemy również znaleźć na portalach z pracą. Na ogół rata za pożyczkę nie jest tak wysoka, jak rata za kredyt hipoteczny, dlatego przeważnie wystarczy poświęcić kilka godzin w miesiącu, by ulżyć sobie w spłacie.
Sprzedaż nadwyżek
Nie da się ukryć, że wielu z nas gromadzi przedmioty. Nieużywany sprzęt sportowy, za małe ubrania, meble, które nie pasują już do wyposażenia domu. To tylko część „skarbów”, jakimi większość z nas dysponuje. Choć sprzedaż nadmiarów może być czasochłonna, to pozwoli nam na podreperowanie budżetu domowego. Poza tym zyskamy dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Obecnie dostępne są specjalne aplikacje sprzedażowe, a także lokalne grupy na mediach społecznościowych, które ułatwią nam pozbycie się tego, co dla nas może nie mieć wartości, a dla innych jest pożądanym towarem.