Wiadomości z Rudy Śląskiej

5 pytań, które należy zadać przed zakupem hulajnogi

  • Dodano: 2022-03-18 09:15

Hulajnoga z powodzeniem może zastąpić inne środki komunikacji. Bez problemu dojedzie się nią do pracy, na zakupy czy wybierze na przejażdżkę do parku. Coraz więcej osób porusza się tym pojazdem po polskich ulicach, nic więc dziwnego, że producenci starają się wyjść naprzeciw klientom. Rynek oferuje wiele modeli hulajnóg, więc wybór „tej jedynej” może niekiedy być utrudniony. Jednak zanim zakupi się konkretny typ pojazdu, warto zadać sobie kilka pytań, które będą mogły rozwiać wszystkie wątpliwości.

Dla kogo ma być przeznaczona hulajnoga?

W zależności od tego, czy hulajnoga będzie kupowana dla osoby dorosłej czy dla dziecka, trzeba wybrać ją tak, aby spełniała indywidualne wymogi użytkownika. Na szczęście są to pojazdy dedykowane dla wszystkich kategorii grup wiekowych, a sama ich oferta jest bardzo bogata. Hulajnoga dla dzieci najczęściej jest trójkołowa, a korzystać z niej mogą maluchy już od 2 roku życia. Trzy koła zapewniają większą stabilność oraz bezpieczeństwo. Natomiast jeżeli chodzi o starszaków, tutaj można odnaleźć już tradycyjne, dwukołowe modele. Hulajnogi dla dorosłych dzielone są na wielu kategoriach, dzięki czemu można wybrać je pod osobiste preferencje. Wśród nich można odnaleźć pojazdy sportowe, miejskie, terenowe, elektryczne czy przeznaczone do wykonywania różnych akrobacji i tricków tzw. freestyle’owe.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Przed zakupem hulajnogi warto zastanowić się, na jakim stylu jazdy będzie zależało użytkownikowi. Za najważniejsze parametry uznaje się średnicę oraz twardość kół. W przypadku tych pierwszych wpływają one na komfort poruszania się po konkretnych nawierzchniach, np. duże koła ułatwiają jazdę po chodnikach oraz dobrze amortyzują, natomiast zmniejszają skrętność pojazdu. Twardość oznaczona jest na kole symbolem „A” np. 80A. Przyjmuje się, że im większa liczba przed literką, tym koło jest twardsze, a co za tym idzie, jest bardziej wytrzymałe oraz odporne na ścieranie, ale za to mniej odporne na wstrząsy. Bardziej komfortową jazdę mogą zapewnić koła miękkie – są jednak zdecydowanie mniej odporne na ścieranie.

Jak dopasować wysokość kierownicy?

Bardzo istotną kwestią jest wysokość kierownicy hulajnogi. Dorośli zazwyczaj regulują ją w taki sposób, aby miała ona 90-130 cm. Natomiast dla dzieci, zaleca się, by kierownica nie miała mniej niż 50 cm wysokości. Wszystko zależy od wzrostu dziecka. To ważne, gdyż nieprawidłowa wysokość (za nisko) może zmusić do jazdy, w której osoba będzie zgarbiona, co może skutkować bólem pleców, brakiem komfortu, garbem, a ponadto będzie negatywnie wpływać na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Hulajnoga tradycyjna czy elektryczna?

Wśród tego typu pojazdów można odnaleźć tradycyjne, napędzane siłą ludzkich mięśni oraz modele elektryczne. Te drugie przydadzą się, zwłaszcza gdy chce się pokonywać dłuższe dystanse - sprawnie i szybko. Hulajnogi z silnikiem elektrycznym najczęściej używane są jako środek transportu do pracy. Pozwalają bezproblemowo ominąć korki, są ekologiczne, a ponadto nie wymagają ponoszenia dodatkowych kosztów np. za bilety parkingowe, czy na paliwo. To także doskonały środek na pokonanie dłuższych dystansów, gdzie niektóre modele, mogą osiągać prędkość nawet do 100 km/h.

Jaki rodzaj hulajnogi wybrać?

Ostatnią kwestią przed zakupem hulajnogi jest wybór jej konkretnego typu. Pośród tych pojazdów można wymienić takie jak:

  • hulajnogi rekreacyjne – idealne do spokojnej jazdy po parku lub jako transport do szkoły czy pracy. Warto jednak uwzględnić, że ten typ nie sprawdzi się w szybkiej jeździe wyczynowej, ponieważ jest mniej wytrzymały.
  • hulajnogi wyczynowe – sprawdzają się w agresywnym i ryzykownym stylem jazdy. Dzięki ich wytrzymałości pozwalają wykonywać przeróżne akrobacje i triki, bez strachu o to, że się uszkodzą. Jednak hulajnoga wyczynowa jest mniej zwrotna i mniej komfortowa w użytkowaniu.
  • hulajnogi turystyczne/transportowe – charakteryzują się większymi rozmiarami od ich poprzedników, przeznaczone do jazdy na długie dystanse. Są wytrzymałe, komfortowe, a także pozwalają osiągać większą prędkość przy jednoczesnym mniejszym wysiłku. Tego typu hulajnogi są mniej mobilne oraz cięższe.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.