Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

5 zastosowań stali corten

  • Dodano: 2019-11-15 12:45

Stal corten wzięła szturmem branżę budowlaną. Stal nazywana także kortenowską lub kortenową pojawia się w wielu nowoczesnych projektach architektonicznych, nadając budynkom charakterystyczny wygląd, tak pożądany obecnie zarówno przez klientów indywidualnych, jak i inwestorów. Jednak budownictwo jest tylko jednym z zastosowań stali corten. Zobacz, jak jeszcze można wykorzystać blachę corten!

Stal corten – rdza upragniona

Stal corten to wyjątkowy gatunek stali, który wyróżnia się podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne oraz wysokie temperatury. Tego typu stal samoczynnie wytwarza ochronną powłokę przypominającą rdzę. Proces ten nazywany jest patynowaniem, a sam nalot sprawia, że stal corten wygląda niepowtarzalnie, elegancko i ponadczasowo. Co ciekawe pomimo łatwości obróbki, stal ta jest także wyjątkowo trwała.
Barwa stali corten ulega nieustannym zmianom, które są wynikiem postępującego rdzewienia. Upływ lat powoduje, że warstwa rdzy oraz jej kolor staje się coraz bardziej stabilny i zintegrowany z otoczeniem. Najszybszy przyrost rdzy powstaje w pierwszym okresie eksploatacji.” - mówi specjalista z firmy Polstal z Sosnowca – renomowanego dostawcy dedykowanych wyrobów hutniczych.

Stal corten w domu i w ogrodzie

Istnieje wiele dziedzin, w których stal corten sprawdza się doskonale jako element designu. Stal corten nadaje wytwarzanym elementom, czy całym instalacjom i konstrukcjom szczególnego oraz wyjątkowego wyglądu.

Budownictwo/Architektura

Stal corten przede wszystkim, jak już zostało wspomniane, znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i architekturze. Blachy corten można zobaczyć w obiektach biurowych, handlowych oraz mieszkalnych, głównie na elementach elewacyjnych. Mogą być one pokryte stalą corten w całości lub tylko stanowić element dekoracyjny fragmentu ściany. W ten sposób front budynku jest niezwykle ciekawy i wyróżnia się na tle zabudowy. Stal corten znakomicie prezentuje się w nowoczesnej, minimalistycznej architekturze. Ponadto panele wykonane ze stali tego typu świetnie współgrają m.in. ze szkłem, betonem, czy drewnem. Takie połączenia od lat królują już nie tylko w obiektach przemysłowych, ale także w nowoczesnych wieżowcach.

Ogrodnictwo

Mała architektura ogrodowa wykonana ze stali corten to np. ogrodzenia, paleniska, kominki, grille ogrodowe, czy świetnie prezentujące się ścianki oporowe. Wykorzystanie tego typu stali pozwala na uzyskanie zdumiewających efektów wizualnych. Rośliny zielone wyeksponowane w donicach ogrodowych ze stali corten są doskonałym rozwiązaniem dla osób lubiących nowoczesne, atrakcyjne i nietuzinkowe aranżacje przestrzeni. Dodatkowo, elementy wykonane z blachy corten nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji, dzięki czemu mogą być wykorzystywane nawet przez osoby mające mało czasu na zajmowanie się ogrodem.

Wyposażenie wnętrz

Stal corten obecnie stosowana jest także w wyposażeniu wnętrz. Ze stali corten można stworzyć stół na taras o wyjątkowym i unikatowym designie lub pokryć blachą kortenowską jedną ze ścian w salonie. Jest to jedno z rozwiązań na wykorzystanie stali corten, który powoli zyskuje coraz więcej zwolenników.

Dekoracje

Stal corten jest często wykorzystywana także jako materiał dekoracyjny. Świetnie nadaje się do tworzenia ażurowych motywów roślinnych ze względu na łatwość jej obróbki. Stal corten można ciąć, spawać lub wycinać w niej otwory, nie martwiąc się o możliwość łatwego jej zniszczenia. Blachę corten, po uprzednim uzyskaniu odpowiedniego i zadowalającego kolory rdzy, można w warunkach wewnętrznych pokryć lakierem, co jeszcze uwypukli jej charakterystyczny wygląd.

Sztuka

Obecne trendy w sztuce coraz śmielej sięgają po nowoczesne materiały. W kręgu zainteresowań rzeźbiarzy i artystów sztuki współczesnej pojawiła się także stal corten. Na ulicach, placach i w placówkach kulturalnych można zauważyć coraz więcej pomników, rzeźb, czy instalacji stworzonych w całości lub tylko częściowo z blachy corten. Jest to jedno z mniej typowych zastosowań stal corten, jednak jakże interesujące.

Stal corten – unikatowy design

Charakterystyczny design to jedna z tych zalet stali corten, która zaspokoi najbardziej wyszukane gusta. Stal corten coraz śmielej wykorzystywana jest już nie tylko w budownictwie, ale również w mniej oczywistych dziedzinach. Jej coraz szersze zastosowanie i znaczny wzrost popularności tego wyrobu hutniczego w ostatnich latach sugeruje, że nie jest to ostatnie słowo projektantów, architektów, artystów i ludzi sztuki.


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.