Wiadomości z Rudy Śląskiej

Automatyzacja procesów produkcyjnych - nowy trend w branży wytwórczej.

  • Dodano: 2020-03-18 06:15, aktualizacja: 2020-03-18 06:25

Nowe technologie otwierają nową erę automatyzacji dla producentów części metalowych - taką, w której ludzie i maszyny będą coraz częściej współpracować ze sobą.


 

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe – nowe narzędzia usprawniania procesu produkcyjnego


 

W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci automatyzacja produkcji części metalowych zmieniła radykalnie współczesne zakłady produkcyjne, charakter zatrudnienia w produkcji oraz ekonomię wielu sektorów produkcyjnych. Dzisiaj jesteśmy u progu nowej ery automatyzacji: szybki postęp w robotyce, sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym umożliwia maszynom dopasowanie lub przewyższenie ludzi w zakresie różnych czynności wytwórczych, w tym wymagających zdolności poznawczych. Przedstawiciele branży - ci, których firmy przyjęły już automatyzację, ci, którzy dopiero zaczynają pracę, i ci, którzy jeszcze nie zaczęli w pełni liczyć się z implikacjami nowego wieku automatyzacji mają obecnie do dyspozycji narzędzia jakie jeszcze nigdy dotąd nie były dostępne w sektorze produkcji elementów metalowych.


 

Obróbka CNC – metoda produkcji stworzona do automatyzacji


 

Jedną z podstawowych technologii produkcyjnych stosowanych w wytwarzaniu elementów metalowych jest obróbka skrawaniem na maszynach sterowanych numerycznie czyli tak zwana obróbka CNC. Do najpopularniejszych odmian tej obróbki należą toczenie CNC oraz frezowanie CNC. Podstawową cechą tych technologii jest wykorzystanie komputera do sterowania ruchami maszyny. W poprzednich generacjach maszyn odpowiadał za to człowiek, który stojąc obok maszyny włączał i wyłączał na bieżąco odpowiednie mechanizmy. W obrabiarkach CNC odbywa się to automatycznie na podstawie wprowadzonego do sterownika programu. Dzięki temu obecność człowieka nie jest zupełnie potrzebna na etapie produkcji elementów metalowych.

Specyfika seryjnej produkcji elementów metalowych


 

Producenci wytwarzający precyzyjne komponenty metalowe na maszynach CNC stanowią grupę wytwórców szczególnie zainteresowanych wdrażaniem nowoczesnych metod automatyzacji produkcji swoich wyrobów. Wynika to w głównej mierze ze specyfiki tego procesu, gdzie ze względu na skalę produkcji koszty obsługi wszystkich stanowisk przez człowieka byłyby bardzo wysokie. Jednak nie tylko koszty produkcji są tutaj kluczowe. W przypadku seryjnej produkcji detali występuje presja wysokiej wydajności i przepustowości procesu. Z tego względu obsługa oparta o człowieka nie zapewnia wystarczających parametrów szybkościowych. Obecnie dostępne rozwiązania pozwalają na niespotykaną do tej pory wydajność na wszystkich etapach procesu, począwszy od przygotowania produkcji, poprzez sam proces wytwarzania, kontroli jakości, na sortowaniu i pakowaniu kończąc.

W przypadku seryjnej produkcji precyzyjnych elementów metalowych bardzo istotna jest również najwyższa dokładność i powtarzalność wytwarzanych części. Obrabiarki CNC, dzięki automatycznej pracy w oparciu o program komputerowy są w stanie wytwarzać tysiące identycznych detali jeden po drugim nie przerywając pracy przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych metod wytwarzania części metalowych i ich potencjału w rozwoju różnorodnych branż przemysłowych odwiedź stronę internetową https://sabner.pl

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.