Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co inteligentny dom zrobi za ciebie, w czym cię wyręczy?

 • Dodano: 2020-01-17 06:45, aktualizacja: 2020-01-20 14:17

Inteligentne domy całkowicie odmieniają sposób funkcjonowania domowników. Ta technologia sprawia, że szereg do tej pory niezbędnych czynności staje się sprawami, którymi nie trzeba już zaprzątać sobie głowy. Zajmuje się nimi inteligentny dom, abyś ty mógł zaoszczędzić czas, pieniądze i siły. O jakich kwestiach mowa? Co smart home zrobi za ciebie? Aby się przekonać, zapoznaj się z naszym artykułem!

 • Zamknie drzwi, okna, bramy

Wychodzisz do pracy? Twój inteligentny dom zamknie drzwi i uruchomi systemy alarmowe. Oznacza to przede wszystkim, że w razie niebezpieczeństwa – wykrytego czujnikami lub kamerami – zostanie wszczęty alarm, ale także, że twój dom będzie zapobiegawczo symulować obecność domowników (np. przez odgłosy i zapalone światło). Zaczyna padać albo silnie wiać? Okna zamkną się automatycznie. Idziesz spać? Inteligentny system zadba o domknięcie bramy garażowej. Wyjeżdżasz na urlop? Brama wjazdowa zostanie zasunięta, a monitoring będzie obserwował twoją posiadłość. To tylko niektóre z przykładów, jak automatyka budynkowa troszczy się o bezpieczeństwo twoje i rodziny. Z nią możesz spokojnie odetchnąć, a dodatkowo zyskany czas przeznaczyć na odpoczynek.

 • Włączy i wyłączy światło

Uciążliwe wstawanie do włączników, zapominanie o zgaszeniu lampy czy za jasne lub za ciemne oświetlenie – to problemy, które w inteligentnym domu przestają istnieć. Światło po prostu zapala się, kiedy wchodzisz do pomieszczenia. Dostosowuje też swoje natężenie do otoczenia i twoich potrzeb – dzięki temu już nigdy nie będziesz skazany ani na jaskrawe, rażące światło, kiedy chcesz stworzyć w domu klimatyczną atmosferę, ani na mrużenie oczu w czasie pracy przy za słabym świetle. Wygoda to jedna z zalet takiego systemu, ale kolejną, jeszcze bardziej znaczącą zaletę stanowią ogromne oszczędności. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile pieniędzy tracisz na niedostosowanym do siebie oświetleniu.

 • Podleje ogród

Nie ma już mowy o przesuszonych roślinach. Inteligentny dom sam zadba o ich podlanie. Wystarczy, że ekspert producenta inteligentnego systemu (w Polsce i na świecie powszechnie uznanym producentem jest firma Fibaro) zainstaluje inteligentny system. Następnie pojawia się przed tobą cały wachlarz możliwości: twój system może podlewać rośliny codziennie o ustalonej porze lub na twoją komendę. Polecenie możesz wydać jednym przyciskiem pilota, głosem albo kliknięciem w smartfonie – nawet spoza domu. Inteligentna automatyka może też skosić trawę czy uruchomić zraszacze w zależności od analizy wilgotności gleby.

 • Zasunie i rozsunie rolety

To codzienna czynność, o której łatwo zapominamy lub pomijamy w pośpiechu. A jest przecież tak ważna. Brak wpuszczonego światła o poranku jest w stanie zepsuć cały dzień. Natomiast rolety zasłonięte po zmierzchu gwarantują komfort i bezpieczeństwo. Jednak rolety odpowiadają nie tylko za naszą wygodę. Pozwalają też zaoszczędzić pieniądze – jeśli otwierasz je za każdym razem, gdy za oknem jest jasno, nie korzystasz niepotrzebnie z oświetlenia. Nie musisz natomiast martwić się tym wszystkim, jeżeli mieszkasz w inteligentnym domu. System sam zadba o zasuwanie i rozsuwanie rolet o odpowiednich porach. O poranku twój dom powita cię promieniami słońca, a kiedy idziesz spać lub opuszczasz dom, zamknie wszystkie rolety. Wygodnie, prawda?

 • Dostosuje ogrzewanie

Idealna temperatura w każdym z pomieszczeń w twoim domu zimą jest możliwa. Wyobraź sobie, że inteligentny dom stwarza możliwość automatycznej regulacji ogrzewania w każdym pokoju w zależności od jego powierzchni czy upodobań mieszkańców. Poza tym ogrzewanie działa według ustalonego przez ciebie harmonogramu. Jest redukowane pod twoją nieobecność (np. kiedy jesteś w pracy), dzięki czemu nie marnujesz pieniędzy. Zawsze możesz wyznaczyć żądaną temperaturę co do stopnia, nawet zdalnie, na przykład będąc w drodze do domu. Umożliwia ci to aplikacja inteligentnego systemu. Jak widzisz, dzięki inteligentnemu domowi możesz zyskać dużo więcej niż myślisz! Odpocznij nareszcie od zbędnych czynności – twój dom może wykonać je za ciebie!

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • mgx

  Kto sponsoruje ten artykuł ? Jakaś konkretna firma ?

 • Elektryk

  Automatyka nie jest niezawodna i bezpieczna dla domu.Przykład - zamontowałem sterownik CO ( sterowany z telefonu) - miał to być wygodny dla użytkownika projekt, by mógł sobie wcześniej nagrzać mieszkanie. Pech chciał że uszkodzeniu uległ mały kondensator rozruchowy silnika podajnika. Potem już poszło jak "po maśle". Silnik nie działał więc spaleniu uległo uzwojenie czego kolejnym efektem było spalenie całego sterownika.Nieświadomie można sobie nie będąc nawet w domu czy mieszkaniu narobić tylko kłopotu.Nie jestem nawet zwolennikiem pozostawiania pralki bez nadzoru czy też jej zdalnego uruchamiania - usterki w trakcie eksploatacji są różne - od mechanicznych przez zalania do ognisk pożaru włącznie. Kolejnym przykładem jest spalenie na czarny węgiel komputera PC - po chwilowym wyłączeniu i załączeniu zasilania przez energetykę.Większość takich udogodnień jest wspaniała na etapie projektowania - lecz nie do końca w codziennym użytkowaniu.Nadmiar elektroniki jest dobra - do pierwszej awarii.Każdy ma jednak wolną rękę do podejmowania decyzji w takich sprawach - ja jestem sceptykiem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.