RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze robota odkurzacza?

  • Dodano: 2022-06-23 13:00, aktualizacja: 2022-06-27 06:12

Robot odkurzacz to dość kosztowne urządzenie. Jeśli planujesz jego zakup, sprawdź, na co zwrócić uwagę. Jakie aspekty są istotne z perspektywy skuteczności urządzenia, a co jest tylko zbędnym bajerem? Sprawdziliśmy! Poznaj najważniejsze cechy odkurzaczy automatycznych i wybierz model idealny dla siebie!

Jaka powinna być siła ssąca odkurzacza?

Do efektywnego sprzątania potrzebna jest duża siła ssąca. Co to oznacza? Inaczej mówiąc jest to ciśnienie robocze, które określa się w Paskalach. Jakie wartości oddają więc przyzwoitą moc ssącą? Wszystkie powyżej 1800-2000 Pa. Przynajmniej najwydajniejszy tryb powinien mieć taką moc. Odkurzacz robot o sile ssącej 2500 Pa to już świetne urządzenie, które pozwala na usunięcie nawet wdeptanych okruszków czy sierści.

Jakie są rodzaje szczotek stosowanych przez producentów?

Kolejną rzeczą, od której zależy efektywność sprzątania jest rodzaj wałka-szczotki. Wałek z włosiem o wiele wydajniej i skuteczniej będzie odkurzał dywany i wykładziny. Usunie z nich włosy czy sierść. Minusem jest jednak konieczność częstego czyszczenia wałka, w który sierść i włosy zaplątują się. Alternatywą jest wałek bez włosia. Nie wymaga czyszczenia, ale jest o wiele mniej skuteczny, jeśli chodzi o odkurzanie dywanów i wykładzin.

System pozycjonowania robota odkurzacza

W tym przypadku do wyboru mamy kilka opcji. Pierwszą z nich jest nawigacja laserowa, tzw. laserowe skanowanie (LDS Lidar). To system bardzo skuteczny, ponieważ robot odkurzacz tworzy mapę mieszkania. Nawet gdy wewnątrz jest sporo mebli, nie zgubi się i nie ominie żadnego miejsca. Minusem tego rozwiązania jest wysokość urządzeń z laserem. Mają one około 10 cm wysokości, więc nie wjadą pod wszystkie meble.

Drugim rozwiązaniem są kamery, które nie pracują tak wydajnie i szybko jak laser. Dodatkową wadą jest ich ograniczona zdolność nawigacji po zmroku. Do pracy potrzebują dobrego oświetlenia. Bez niego odkurzanie nie będzie efektywne.

Ostatnim typem nawigacji jest praca w oparciu  o czujki, które reagują na przeszkody. Wtedy odkurzacz nie tworzy mapy pomieszczeń, ale może się jednak wewnątrz nich gubić, wielokrotnie odkurzać miejsce, w którym już pracował lub pomijać niektóre obszary.

Zarządzanie urządzeniem przez aplikacje

Wybrane modele mają bardzo rozbudowane aplikacje i funkcjonalności, dzięki którym można zapisać mapy pomieszczeń, wyznaczyć strefy zakazane (np. z dużą ilością kabli, miską z wodą dla psa itp.) oraz utworzyć harmonogramy sprzątania. To bardzo przydatna możliwość, która zwiększa komfort użytkowania odkurzacza.

To już wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące pracy robota-odkurzacza. Jeśli weźmiesz je pod uwagę, z pewnością znajdziesz urządzenie, które będzie odkurzało dokładnie i sprawnie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj

  • Milena

    A ja z doświadczenia dodam od siebie, żeby sprawdzić jeszcze opinie użytkowników. Ja pod wpływem chwili i sponsorowanych artykułów kupiłam viomi s9 i żałuję tego zakupu. Nie sprząta tak jakbym sobie tego życzyła, omija wiele miejsc i mopowanie ma bardzo słabe, trochę przetrze na mokro i tyle.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.