Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co wyróżnia okna plastikowe?

  • Dodano: 2019-09-05 06:15, aktualizacja: 2019-09-05 06:25

Okna plastikowe pozostają bezkonkurencyjne na polskim rynku. Co je wyróżnia i jakie są podstawy tak znacznej popularności tych wyrobów? Na pierwszym miejscu stawiana jest świetna jakość, którą producenci nieustannie podnoszą. Okna plastikowe są też tańsze od swoich drewnianych odpowiedników.

Dynamiczny rozwój branży

Polska przoduje w eksporcie stolarki okiennej i drzwiowej w całej Europie. Na przestrzeni ostatnich lat producenci znad Wisły dopracowali swoje wyroby do perfekcji. Poszerzyli i udoskonalili ofertę, co pozwoliło im wyrobić sobie renomę wśród zagranicznych inwestorów.

Okna plastikowe produkowane w Polsce są chętnie montowane w kraju, ale spora ich część jest eksportowana. Na Zachodzie polska stolarka okienna jest chętnie wybierana z uwagi na połączenie wysokiej jakości i przystępnej ceny. Nie ulega wątpliwości, że rodzima branża korzysta na niższych kosztach pracy. Niemniej jednak polskie okna plastikowe bronią się głównie starannym wykonaniem, funkcjonalnością i ładnym designem. Gdyby nie one, nawet bardzo zaniżona cena nie przekonałaby do takiego zakupu zachodnich przedsiębiorców i konsumentów. Tymczasem producenci nie zamierzają zwalniać tempa rozwoju i już szukają nowych rynków zbytu. Obecnie polskie okna plastikowe trafią także na inne kontynenty, głównie do Ameryki Północnej i Azji.

Szeroka oferta na okna plastikowe

Zainteresowanie konsumentów skłania producentów do koncentrowania się na oknach PVC. W konsekwencji pojawiają się kolejne innowacje w tej kategorii wyrobów. Głównie w zakresie ochrony przed utratą ciepła z wnętrza budynku. To priorytet ze względów ekologicznych, ale także ekonomicznych.

- Nasi klienci nie chcą przepłacać za ogrzewanie, skoro okna plastikowe mogą zapewnić im utrzymanie komfortu termicznego tańszym kosztem - zwraca uwagę przedstawiciel producenta okien Hensfort. Podkreśla jednocześnie, że parametry izolacyjności współczesnej stolarki okiennej są znacznie lepsze niż w niedalekiej przeszłości.

Pakiety szybowe czy dodatkowe akcesoria do profili wybiera się w oparciu o potrzeby konkretnego pomieszczenia. Przykładowo to z oknami skierowanymi na południe nie potrzebuje tak szczelnej ochrony przed wyziębieniem. Wyższy współczynnik izolacji cieplnej jest natomiast wskazany we wnętrzach skierowanych na północ czy wschód. Wśród propozycji producentów znajdą się klasyczne białe okna plastikowe, ale też profile w innych kolorach. Konsumenci chętnie wybierają modele z nakładką imitującą drewno. W ten sposób zyskują szczelną, łatwą w utrzymaniu stolarkę okienną, nawiązującą do klasycznej stylistyki.

Czy okna plastikowe mają przyszłość?

Zdecydowanie tak. Od momentu powstania pierwszych okien PVC minął już niemal wiek. W Polsce na szerszą skalę są montowane mniej więcej od dwóch dekad. W tym czasie rzeczywistość w kraju nad Wisłą diametralnie się zmieniła. A okna plastikowe nadal są najchętniej wybieranym produktem z kategorii. Alternatywne rozwiązania są droższe, trudniejsze w utrzymaniu lub nie tak funkcjonalne.

Stolarka okienna z PVC utrzymuje swoją pozycję, ponieważ mimo upływu lat nie pojawił się żaden godny zastępca. Zwłaszcza że okna plastikowe stają się coraz lepsze. Dotyczy to szczelności profili i pakietów szybowych, ale także szeregu dodatkowych ułatwień. Jak chociażby te umożliwiające tworzenie większych przeszkleń czy zapewniające odporność na działanie czynników atmosferycznych. Polski klimat nie należy do najłatwiejszych, okna plastikowe radzą sobie z nim znacznie lepiej od tych drewnianych. Jednocześnie są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.