Zdrowa, zbilansowana dieta jest jednym z podstawowych elementów, które pomagają naszemu dziecku prawidłowo rosnąć i rozwijać się. Powinna dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Potrzeby naszego malucha są zupełnie inne niż osób dorosłych, dlatego skomponowanie odpowiednich posiłków może być dla nas nie lada wyzwaniem. Czego nie może zabraknąć w jadłospisie naszej pociechy? Podpowiadamy.
Mleko w diecie dziecka
Przez pierwsze lata życia malucha, jego układ pokarmowy dojrzewa, dlatego potrzebuje on specjalnie skomponowanego jadłospisu, który odpowie na jego potrzeby, które znacznie różnią się od potrzeb osób dorosłych. Dziecko po pierwszym roku życia nadal może być karmione piersią — zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia możemy kontynuować je do drugiego roku życia.
Jeśli jednak zakończyliśmy podawanie dziecku piersi, powinniśmy w inny sposób dostarczać mu produkty mleczne. W tym celu stworzone zostało mleko dla dzieci, które zawiera niezbędne witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego rozwoju malucha na poszczególnych etapach jego życia. Zawierają między innymi witaminę D, wapń, żelazo, jod, witaminy A, C, czy kwasy omega-3. Składniki te zapewniają dziecku mocne kości, wspierają rozwój poznawczy, odporność i wpływają na prawidłowy rozwój mózgu. Już dwa kubeczki mleka modyfikowanego dziennie uzupełniają jego dietę w 70% dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo, 80% na witaminę D i 90% na jod. Pamiętajmy, by dostarczać dziecku minimum dwie porcje mleka modyfikowanego i jedną porcję produktów mlecznych dziennie.
Dieta malucha
Żywienie dziecka w pierwszych miesiącach i latach jego życia ma kluczowy wpływ na jego prawidłowy rozwój. Każdego dnia musimy dostarczyć mu wszystkich odpowiednich składników pokarmowych, witamin i minerałów. Musimy pamiętać, że dzieci w tym wieku potrzebują 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza i wapnia niż osoba dorosła, ze względu na to, że ich organizm ciągle się rozwija, a są to składniki niezbędne do budowania kości i ogólnego rozwoju.
Pamiętajmy, aby podawać dziecku 4 - 5 posiłków dziennie w niewielkich porcjach, co około 3 - 4 godziny. Pomocny może być talerz żywieniowy opracowany przez Instytut Matki i Dziecka, który przedstawia nam udział poszczególnych grup produktów, które powinny znajdować się w menu malucha po pierwszym roku życia. Pamiętajmy, aby nowe posiłki wprowadzać ostrożnie i obserwować reakcje malucha. Musimy być świadomi, że młody organizm jest bardzo wrażliwy na wszelkie czynniki zewnętrzne, w tym spożywaną żywność, dlatego wybierajmy bezpieczne i zaufane produkty z pewnego źródła.