Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych ma sens?

  • Dodano: 2021-09-21 10:30

Inwestycja w moduły słoneczne kojarzy się ze sporym wydatkiem, co rodzi z kolei potrzebę znalezienia przestrzeni na oszczędności. Pierwsze, co przychodzi na myśl to samodzielna instalacja fotowoltaiki zakupionej od godnej zaufania hurtowni. Jednak czy montaż modułów można przeprowadzić na własną rękę? Czy jest to zgodne z obowiązującym prawem? I przede wszystkim - czy warto? Dowiedz się!

Fotowoltaika - rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój

Branża fotowoltaiczna bez przerwy się rozwija, głównie przez wzgląd na konkurencyjność zarówno cenową, jak i wydajnościową energii słonecznej nad energią pozyskiwaną w sposób tradycyjny. Wysokie i ściśle określone wymagania względem jakości, parametrów technicznych i użytego materiału. W związku z rygorystycznymi wymogami gwarantującymi wydajność i skuteczność modułów słonecznych, powstały równie określone zasady montażowe. 

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych

W internecie znajdziesz dziesiątki, jak nie setki poradników dotyczących samodzielnego montażu modułów fotowoltaicznych. I choć informacje w nich przedstawione zazwyczaj są zgodne z prawdą, to nie zmienia to faktu, że nikt nie weźmie odpowiedzialności za umiejętności montażysty i ewentualne komplikacje, które w trakcie prac montażowych mogą się pojawić. Ryzyko, jakie poniesiesz w związku z decyzją o samodzielnym montażu rzutują na kilka kluczowych dla prawidłowego działania kwestii. 

Skuteczność 

Analiza stanowiska paneli fotowoltaicznych jest kluczowa przy rozeznaniu, czy długookresowa eksploatacja instalacji jest opłacalna i czy przyniesie zamierzone skutki, czyli w skrócie pożądaną oszczędność. Skuteczność zależy przede wszystkim od odpowiedniego umiejscowienia modułów słonecznych, ale także ich prawidłowej instalacji. I choć w Polsce nie jest prawnie uregulowana kwestia związana z samodzielnym montażem paneli fotowoltaicznych, to bezsprzecznie decyzja ta wiąże się ze sporym ryzykiem niepowodzenia montażowego. 

Wydajność

Na wydajność systemu fotowoltaicznego składają się następujące czynniki:
 

  • optymalny kąt nachylenia powierzchni fotowoltaiki względem kąta padania słońca, 
  • zacienienie zmieniające się w zależności od pory dnia i nocy, 
  • przeszkody otaczającej architektury np. drzewa, budynki powstające wokół, które na dłuższą metę mogą obniżyć wydajność pozyskiwania i wykorzystywania energii słonecznej. 

Ubezpieczenie i odszkodowanie za uszkodzenia

Myśląc o inwestycji w energię słoneczną, warto pomyśleć również o ubezpieczeniu  całej inwestycji. I choć pomysł ten wydaje się trafny i potrzebny w każdej sytuacji, to niestety niedoświadczona osoba odpowiedzialna za montaż może mieć trudności z uzyskaniem odszkodowania w razie jakiegokolwiek uszkodzenia paneli. Polisa powinna stanowić zabezpieczenie przed ewentualnymi szkodami spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi, w tym atmosferycznymi. Jednak decydując się na samodzielny montaż, dana agencja ubezpieczeniowa ma prawo nie wypłacić Ci kwoty pokrywającej uszkodzenie instalacji przez wzgląd na nieprawidłową instalację paneli słonecznych. 

Od czego jeszcze zależy nasze powodzenie przy montażu fotowoltaiki?

Sukces prawidłowego działania modułów słonecznych nie zależy jedynie od umiejętności montażysty, ale również jakości konstrukcji fotowoltaicznych. Warto zainwestować w najwyższą jakość i klasę materiałową konstrukcji i elementów montażowych, zwracając się do doświadczonej i godnej polecenia hurtowni fotowoltaicznej. Przykładem takiego miejsca jest Plant.Tech, który zaopatrzy Cię w konstrukcje fotowoltaiczne https://plant-tech.pl/konstrukcje-fotowoltaiczne , jakich potrzebujesz. Abyś w następnej kolejności mógł udać się po wsparcie do profesjonalnej firmy montażowej, zapewniając swojej fotowoltaice najkorzystniejsze i optymalne warunki funkcjonowania. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.