Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy żarówki LED są energooszczędne?

  • Dodano: 2019-09-02 06:30, aktualizacja: 2019-09-02 06:47

Żarówki LED to jeden z najnowocześniejszych sposobów oświetlania wnętrz. Stosowanie ich to właściwie same zalety: są bardziej wytrzymałe od tradycyjnych żarówek, są również bezpieczniejsze w użyciu (nie tłuką się tak łatwo i nie zawierają szkodliwych substancji i metali). Trzecim argumentem jest oszczędność energii, choć nie każdy się z nim zgadza. Czy żarówki LED faktycznie są energooszczędne?

Żarówki energooszczędne i żarówki LED zdobyły w ostatnich latach sporą popularność i dość szybko wyparły klasyczne modele żarnikowe. Przemówiło za tym kilka argumentów: 

  • dłuższy czas działania,
  • większa wytrzymałość,
  • mniejszy pobór energii.

Żarówki energooszczędne faktycznie zużywają mniej prądu, jednak pobierają więcej energii na „rozruch”. Nie są więc zbyt użyteczne w pomieszczeniach przejściowych – częste zapalanie i gaszenie światła może finalnie oznaczać jeszcze większe zużycie prądu, niż przy stosowaniu żarówek żarnikowych. 

Żarówki LED z kolei od razu przetwarzają prąd na światło, dzięki chipowi półprzewodnikowemu. Oznacza to więc realnie mniejszy pobór prądu, nawet przy częstym włączaniu i wyłączaniu światła. 

źródło: https://www.unilight.com.pl

Na czym jeszcze polega energooszczędność żarówek LED?

Odpowiedź na to, czy żarówki LED są energooszczędne jest więc jednoznaczna. W zależności od jakości materiałów wykonania, taka żarówka może zużywać nawet dziesięciokrotnie mniej prądu, niż żarnikowa. 

Choć koszt zakupu żarówki LED jest o wiele wyższy niż żarnikowej czy nawet zwykłej energooszczędnej, to w skali całego roku koszty używania mogą być nawet trzykrotnie niższe. Przeciętna żywotność żarówki LED to aż 50 tysięc godzin, co daje średnią używalność aż przez 10 lat. Isotny jest również fakt, że pobór energii przez żarówki LED nie zmienia się znacząco w czasie – nawet pod koniec swojej żywotności nadal będzie przyjazna środowisku. 

Jak wybierać żarówki LED, by faktycznie oszczędzały energię?

Aby jednak móc w pełni cieszyć się przyjemnym, energooszczędnym oświetleniem LED, trzeba wybierać produkty wysokiej jakości od renomowanych producentów. Tanie żarówki, pochodzące najczęściej z produkcji chińskiej, często produkowane są z niskiej jakości komponentów. Wpływa to negatywnie nie tylko na ich żywotność, ale także zdrowie. Migotanie i nadmierna emisja niebieskiego światła mogą wyrządzić wiele szkód, uszkadzając komórki rogówki oka. 

Zdarza się również, że w takich produktach znajdują się szkodliwe substancje i metale: rtęć czy ołów. W przypadku stłuczenia stają się więc realnym zagrożeniem dla zdrowia. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.