Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dobry VPN do surfowania po sieci

  • Dodano: 2020-02-18 06:45, aktualizacja: 2020-02-18 07:01

VPN (Virtual Private Network) jest technologią, dzięki której znacznie zwiększymy swoją prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Dzięki usłudze dostawca Internetu nie może monitorować naszego ruchu ani przekazywać tych danych innym podmiotom.

 

Niebezpieczeństwo w sieci

Podczas zwiedzania strony internetowej, dostawca internetu odbiera każdorazowo pakiet informacji o internaucie, obejmujący adres IP, wybierane strony, pobierane pliki itp. W idealnym świecie takie informacje byłyby chronione i nie mogłyby dostać się w niepowołane ręce. Niestety jest inaczej - cyberprzestępcy nie śpią, a hakerzy używają coraz to bardziej wyrafinowanych metod pozwalających przechwycić dane. Sprawę komplikują również publiczne sieci bezprzewodowe, które znacznie ułatwiają cały ten proces; obecnie nie trzeba posiadać bardzo zaawansowanej wiedzy, żeby wykorzystać swoje złe intencje i przechwycić czyjeś dane. Takie warunki utrudniają zachowanie anonimowości i bezpieczeństwa w sieci - dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych.
Informacje to w XXI wieku najcenniejsze dobro. Sytuacja, kiedy pakiet informacji o nas zostanie sprzedany innym podmiotom, które wykorzystają go w celach politycznych, reklamowych i innych nie należy do sfery abstrakcji. Skandale z ostatnich lat okazują, że takie zagrożenie to nie science fiction a realne ryzyko, dotyczące każdej i każdego z nas.

Łączenie z siecią za pośrednictwem Bitdefender VPN

Nawiązując połączenie z pomocą VPN łączymy się z jednym z serwerów dostawcy tej usługi. Od tej chwili, zamiast używać swojego własnego IP, używamy IP tego konkretnego serwera Następnie następuje proces konwersji danych na kod, czyli ich zaszyfrowanie. Dzięki temu nieautoryzowany dostęp do danych staje się niemożliwy. W ten sposób możemy bezpiecznie surfować po internecie i nie bać się o to, że nasz ruch jest widoczny, a informacje o tym zostają zapisywane i przetwarzane.

Używając dobrego VPN-u mamy pewność, że logi dotyczące naszej aktywności nie są zbierane i przekazywane dalej. Warto zwrócić uwagę na politykę VPN-ów na tym polu (większość bezpłatnych opcji niestety zbiera dane). Z tego powodu dobrym pomysłem może być zdecydowanie się na wersję płatną. Ekonomicznym wyjściem będzie skorzystanie np. z programu antywirusowego, wyposażonego w moduł VPN (przykładem takiego programu jest Bitdefender). Zgodnie z danymi, które pokazuje Bitdefender test, takie rozwiązanie zabezpiecza każdy nasz ruch online, pozwala na bezpieczeństwo przy połączeniach z otwartą siecią bezprzewodową oraz pozwala uniknąć kradzieży danych. Testy takie jak bitdefender test to cenne źródło informacji, które sprawi, że wybór dobrego VPN-u będzie łatwiejszy.

Kilka słów o protokołach

Wiedza o VPN-ach jest niezbędna, jeśli chcemy w rozważny sposób wybrać usługę dla siebie, a nie kierować się jedynie tym, co obiecuje dostawca. Warto zapoznać się z popularnymi protokołami. Nie chodzi o kompleksowe, dokładne zrozumienie ich działania, ale o posiadanie informacji o ich zaletach i ograniczeniach. Do podstawowych opcji zaliczyć można protokół PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol). Taki protokół można w łatwy sposób skonfigurować, ale należy pamiętać, że szyfrowanie danych odbywa się tutaj na podstawowym poziomie. Rozwiązanie to jest więc już dość przestarzałe. Do bardziej zaawansowanych i popularnych protokołów należy protokół L2TP/IPSec. Pozwala na szybką transmisję danych i można stosować go na najpopularniejszych systemach. Większą ochronę zapewni nam protokół OpenVPN. W tym miejscu warto wspomnieć również o protokole IKEv2, który jest stosunkowo młody, gwarantuje wysoki poziom poufności, ale nie jest wspierany na starych platformach sprzętowych.

VPN to opcja idealna dla każdej osoby, której nie podoba się ryzyko bycia obserwowanym i śledzonym. Brak cyfrowego bezpieczeństwa nie tylko może spowodować nasz codzienny dyskomfort, ale również przynieść nam straty w postaci wykradzionych danych. Warto pochylić się nad tą tematyką i jak najszybciej zacząć research, który pozwoli nam wybrać optymalną wirtualną sieć prywatną.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.