RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

E-deklaracje w praktyce

  • Dodano: 2022-04-27 06:00, aktualizacja: 2022-05-02 10:24

Rozliczenie PIT w formie elektronicznej zdobywa coraz więcej zwolenników. Podatnicy zwracają uwagę na możliwości wygodnej pracy, z każdego miejsca na świecie, bez ograniczeń w godzinach pracy urzędów. Ważnymi dla nich aspektami pozostają -  komfort pracy na komputerze lub innym urządzeniu elektronicznym oraz możliwość przesłania PIT przez internet. Jako dodatkowe zalety wymieniają wsparcie techniczne i merytoryczne oraz ułatwienia zapewniane w aplikacjach do PIT online. Jak więc skorzystać z tych zalet? Jak bezpiecznie przygotować e-deklarację? Jaki program do PIT online wybrać? 

Jak skorzystać z e-deklaracji

E-deklaracje to zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym składane w formie elektronicznej przez specjalne aplikacje do PIT online. Praca odbywa się w programie (aplikacji), za pomocą urządzenia elektronicznego (komputera, tabletu smartphone), a następnie e-deklaracja jest przesyłana do organów podatkowych (urzędu skarbowego) przez internet. Aby skorzystać e-deklaracji podatnik powinien w pierwszej kolejności wybrać aplikację w ramach której chce pracować, zainstalować ją na swoim urządzeniu (lub jeżeli dany usługodawca umożliwia taką opcję pracować w ramach przeglądarki internetowej), wypełnić swój PIT, a na końcu przesłać do organów przez internet (czyli formalnie złożyć PIT). 

Jaki program do PIT online wybrać?

Na rynku jest bardzo dużo programów i aplikacji do pracy nad PIT online czy e-deklaracjami. Skorzystanie z nich jest dla podatników dobrowolne i zasadniczo mogą oni wybierać spośród wszystkich dostępnych opcji. Nie ma jednego najlepszego programu dla wszystkich podatników, ponieważ każdy z nich ma inne wymagania, inne potrzeby oraz możliwości. Nie mniej dla każdego z nich warto rekomendować korzystanie tylko z bezpiecznych i profesjonalnych narzędzi. Warto pamiętać, że rozliczenie PIT (nawet przez internet) nadal jest czynnością formalną, przed organami skarbowymi. Za błędy w deklaracji, jej złożeniu (lub niezłożeniu) podatnik może ponieść negatywne konsekwencje, a nawet odpowiedzialność karno – skarbową. 

Dlatego wybierając program do PIT online warto sprawdzić (minimalnie):
- kto jest dostawcą oprogramowania,
- czy aplikację tworzył zespół odpowiednich specjalistów, 
- czy program posiada aktualne dane (wzory formularzy),
- jaką opinią na rynku cieszy się dane oprogramowanie,
- czy program ma odpowiednie zapieczenia i deklaracje bezpieczeństwa,
- czy istnieje możliwość otrzymania wsparcia (pomocy) w przypadku problemów.

Jak bezpiecznie przygotować e-deklarację?

E-deklaracje mogą być tak samo bezpiecznym sposobem rozliczenia swojego zeznania rocznego jak deklaracje tradycyjne. Należy jednak zachować stosowne rygory bezpieczeństwa. W tym miejscu do najważniejszych z nich wskazywane są:
- odpowiednie zabezpieczenie sprzętu na którym pracuje podatnik (w tym np. posiadanie stosownych programów antywirusowych),
- korzystanie tylko z bezpiecznych programów i aplikacji do pracy nad PIT online,
- przesyłanie danych i informacji tylko za pomocą zweryfikowanych i bezpiecznych sieci WIFI (internet). 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.