Jaki jest najlepszy sposób na zabezpieczenie cennych danych znajdujących się na naszym smartfonie? Zdaniem grupy specjalistów jest nim zniszczenie ich wraz z całym telefonem, gdy tylko zorientujemy się, że doszło do kradzieży.
Może się wydawać, że system autodestrukcji to zbyt skomplikowane rozwiązanie, jeśli chodzi o zabezpieczenie znajdujących się na telefonie danych przed wykorzystaniem przez cyberprzestępców. Pomysłodawcy tej idei przekonują jednak, że wprowadzenie opcji zdalnego samozniszczenia jest o wiele prostsze i bliższe, niż mogłoby się to wydawać.
Niszczycielski polimer
Technologię autodestrukcji telefonu opracowała grupa badaczy z Arabii Saudyjskiej. Wymyślona przez nich metoda jest w stanie zniszczyć gadżet w ciągu zaledwie sekundy. Wykorzystuje do tego specjalny polimer, który umiejscowiony zostaje w newralgicznym punkcie telefonu. Kiedy nadchodzi „godzina zero” i system autodestrukcji zostaje aktywowany, polimer gwałtownie się nagrzewa dzięki otaczającym go elektrodom. Wzrost objętości tego materiału jest tak gwałtowny, że w ułamku sekundy miażdży procesor telefonu, zamieniając go w bezużyteczny kawałek złomu. Technologia ta co prawda jest dopiero na etapie prototypu, ale jej „ojcowie” już przekonują, że jej zaimplementowanie jest niedrogie i stosunkowo mało skomplikowane.
Praktyczne rozwiązania
Być może już w niedalekiej przyszłości telefony miażdżące swe komponenty w mgnieniu oka, na polecenie właściciela, staną się standardem wśród osób chcących zadbać o swoje bezpieczeństwo. Obecnie właściciele drogich, elektronicznych gadżetów mają pod ręką bardziej przyziemne zabezpieczenia, takie jak specjalne, wzmocnione etui czy blokady telefonu reagujące tylko na odcisk palca właściciela. Skutecznym rozwiązaniem są też coraz popularniejsze polisy ubezpieczeniowe – firmy takie jak Gadget-Cover oferują ubezpieczenie zarówno na wypadek zniszczenia urządzenia, jak i jego kradzieży. Te i inne oferty można poznać pod adresem gadget-cover.com/mobile-phone-insurance.
Technologia autodestrukcji – po odpowiednim dopracowaniu – może stać się najskuteczniejszym rozwiązaniem dla użytkowników ceniących swoją prywatność. Tymczasem warto pomyśleć o mniej efektownej, ale powszechnie dostępnej metodzie asekuracji, takiej jak ubezpieczenie gadżetu w wyspecjalizowanej firmie.