Wiadomości z Rudy Śląskiej

Filtry do klimatyzacji i wentylacji

  • Dodano: 2020-12-09 10:45

Świat, w którym żyjemy jest zdegradowany przez zanieszczyszczenia, które sami wytwarzamy. W celu radzenia sobie z negatywnymi skutkami naszej działalności wymyśliliśmy różne sposoby filtracji cieczy, gazów i cząstek stałych. Układy wentylacyjne i klimatyzację nie mogą działać w bezpieczny sposób dla naszego zdrowia bez korzystania z owych filtrów. To właśnie o filtrach do wentylacji i klimatyzacji piszemy w tym artykule.

Filtry do wentylacji i klimatyzacji po co i dla kogo?

Jeżeli jesteś pracownikiem biura, fabryki albo Twoje obowiązki służbowe realizowane są w budynkach, w których pracuje duża liczba ludzi lub maszyn, to wiesz jaką rolę odgrywa dopływ powietrza w takich pomieszczeniach. Powietrze dostarczane do hal i sal biurowych jest przez wentylację, również nią wydostaje się na zewnątrz. Jeżeli chcemy zadbać o czyste powietrze musimy pomyśleć o odpowiedniej filtracji powietrza.

Większość obecnie budowanych mieszkań, fabryk czy biurowców posiada również dostęp do klimatyzacji, zapewniającej ulgę w upalne dni. Jakie filtry do klimatyzacji wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwe i często wymaga indywidualnego podejścia, ale postarajmy się opowiedzieć o kilku istotnych kwestiach.

Pierwsza informacja jaka jest warta zauważenia, to fakt że filtracja jest najczęściej stosowanym procesem oczyszczania. Założeniem filtrów jest usuwanie z powietrza szkodliwych cząstek stałych i mikroorganizmów. Przy wymianie filtra wystarczy spojrzeć jak czarny jest by wiedzieć, że to co się na nim znajduje mogło być w powietrzu, które wdychamy. Takie proste unaocznienie pomaga zrozumieć dlaczego filtry i ich konserwacja są tak istotne. 
Filtracja jest procesem, który zasadniczo dzieli się na 3 stopnie: filtrację wstępną, dokładną i absolutną. Różne instalacje posiadają różne fazy filtracji. 

Kolejną kwestią jest częstotliwość wymiany filtrów. Tak samo jak wymieniamy filtry w samochodach, urządzeniach AGD tak samo musimy wymieniać filtry do klimatyzacji i wentylacji. Częstotliwość wymiany zależna jest od warunków pracy oraz wybranego rodzaju filtra. 

Dobry filtr to nie tylko taki, który działa, ale jest również w swoim działaniu wydajny. Na wydajność w głównej mierze składa się gęstość tkaniny, jaka została wykorzystana do produkcji filtra. Na rynku dostępne są bardziej zaawansowane technologicznie filtry, które skutecznie zwalczają roztocza i wirusy. 

Rodzaje filtrów

W przypadku filtrów w instalacjach wentylacyjnych sprawa jest jasna, mają zapobiegać  przedostawaniu się szkodliwych zanieczyszczeń, które wpływają negatywnie na działanie całej instalacji co może prowadzić do uszkodzenia niektórych elementów. Wentylacja ma dostarczać świeże powietrze, pozbawiona dobrych filtrów nie będzie spełniać swojej roli. Gdy mówimy o rodzajach filtrów do wentylacji warto wyróżnić:

  • filtry kasetowe
  • filtry kompaktowe
  • filtry absolutne
  • filtry kieszeniowe

Wyżej wymienione filtry doskonale sprawdzą się również w klimatyzacjach. Decydując się na konkretny rodzaj filtru należy pamiętać, że posiadają one różne klasy czystości, w końcu inne wymagania panują na sali operacyjnej, a inne w pomieszczeniu biurowym. 

Filtry pełnią istotną rolę w ochronie maszyn a przede wszystkim ludzkiego zdrowia. Dlatego nie tylko warto posiadać filtry, ale również dbać o ich konserwację i wymianę. Dzięki temu zapewnimy w pomieszczeniach czyste i świeże powietrze.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.