Wiadomości z Rudy Śląskiej

Higiena snu - o czym warto pamiętać?

  • Dodano: 2022-01-12 07:45, aktualizacja: 2022-01-12 08:08

Większość z nas żyje w ciężkich dla zdrowia warunkach, stres, siedzący tryb życia i niezdrowa dieta nie pomagają nam dobrze o siebie zadbać. Jednym z najważniejszych elementów zrównoważonego życia jest komfortowy sen. Przeczytaj artykuł i dowiedz się co zrobić, by go sobie zapewnić.

Łóżko to podstawa 

Wielu z nas przykłada dużą wagę do zakupu samochodu, w którym spędza średnio godzinę lub dwie dziennie, całkowicie zapominając o łóżku, w którym przebywają przez aż ⅓ doby. Dobry materac to podstawa zdrowego snu. Powinien zapewniać naturalne wsparcie dla kręgosłupa i być dla nas komfortowy. Najlepiej skorzystać z oferty renomowanych producentów takich jak Hilding. W ich ofercie znajdziesz materace piankowe o najwyższej jakości i statusie produktu medycznego. Największą popularnością cieszą się wersje termoelastyczne, które pod wpływem ciepła dopasowują się do naszego ciała. Model Rumba dobrze zabezpiecza ciało przed nadmiernym zapadaniem się, a Salsa będzie idealnym wyborem dla par z dużą różnicą wagi. Dla dwóch osób najlepiej sprawdzi się materac 160x200, dla jednej wystarczy 90x200. Najlepsze materace piankowe w Rudzie Śląskiej wyprodukowane są przez renomowaną markę Hilding Anders, którą można kupić na: https://sennamaterace.pl/114-materace-100x200.

Równie ważna jest poduszka i kołdra. Powinny być wymieniane przynajmniej raz na 7 lat i wykonane z antyalergicznych materiałów. Wybieraj prześcieradło i pościel wykonane z naturalnych tkanin, które pozwolą skórze oddychać. Nie zapominaj by prać je przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Zadbaj o warunki w sypialni

Wiele osób zapomina o odpowiednim przystosowaniu swojej sypialni do odpoczynku. Najczęstszym błędem jest zbyt wysoka temperatura powietrza. Idealna temperatura do spania oscyluje między 18 a 21 stopniami Celsjusza, podczas gdy w większości domów utrzymuje się ją na 25 stopniach Celsjusza. Przez to często pocimy się w nocy i mamy problemy ze wstaniem z łóżka. To korzystna zmiana nie tylko dla naszego zdrowia, ale i dla portfela. Pamiętaj o codziennym przewietrzeniu pomieszczenia. Najlepiej zrobić to na dwie godziny przed snem. Będziesz mieć gwarancję, że nie wychodzisz nadmiernie pomieszczenia, a powietrze będzie świeże i rześkie. Jeśli mieszkasz w mieście, dobrym rozwiązaniem będzie montaż rolet na noc lub zawieszenie zasłon zaciemniających. Sztuczne światło ma bardzo zły wpływ na nasz rytm dobowy. Z tego samego powodu najlepiej zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych takich jak telefon, tablet, laptop czy telewizor. Zamiast tego lepiej poczytać książkę lub spędzić czas przy grze planszowej.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna ma niebagatelne znaczenie dla zdrowego snu. Jeśli nie jesteś aktywny, nie musisz zaczynać od ciężkich treningów. Na początek najlepsze będą spacery lub lekka gimnastyka. Najlepiej wykonywać ćwiczenia na dworze, żeby zapewnić sobie odpowiednią ilość tlenu. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i zacząć wolontariat, wyprowadzając psy z lokalnego schroniska. Pamiętaj, żeby nie przemęczać się tuż przed snem. Może to spowodować pobudzenie organizmu i utrudnić Ci zaśnięcie. Przed pójściem do łóżka najlepsza będzie joga, która pomoże Ci rozciągnąć spięte mięśnie i zrelaksować się po ciężkim dniu. Dobrym rytuałem wieczornym jest medytacja lub modlitwa. Można wtedy powierzyć swoje zmartwienia Sile Wyższej i z oczyszczoną głową udać się do łóżka. 

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.