Umowa o pracę może zostać zawarta zarówno na czas określony jak i nieokreślony. W każdym przypadku istnieje możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Jedną z form przedterminowego zakończenia trwania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Ustawodawca wprowadza konkretne terminy takiego wypowiedzenia.
Czym jest wypowiedzenie umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę to jedna z form jej wcześniejszego zakończenia. Wypowiedzenie może być przy tym dokonane zarówno przez pracodawcę jak i pracownika. Omawiana instytucja znajduje zastosowanie względem każdej umowy o pracę, bez względu na czas jej trwania. Typ danej umowy wpływa jednak na długość okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie jest formą jednostronnej czynności prawnej, która dla swej skuteczności nie wymaga zgody drugiej strony. Innymi słowy jeśli pracownik będzie chciał wypowiedzieć swoją umowę o pracę to może tego dokonać bez względu na zdanie swojego przełożonego. Zasada ta obowiązuje również w odwrotną stronę – gdy z wypowiedzenia chce skorzystać zatrudniający.
Zgodnie z treścią art. 30 §2-5 Kodeksu pracy umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy zasadniczo nie musi być przygotowywane przez osoby specjalizujące się w prawie pracy. Powinien to móc uczynić sam pracodawca w przypadkach typowych. Stawianie zbyt wysokich wymagań, co do sformułowania przyczyny sprzyja negatywnemu postrzeganiu prawa pracy, jako nieelastycznego narzędzia kształtowania relacji zatrudnienia. Wymagania pod adresem sposobu formułowania przyczyny wypowiedzenia trzeba zatem kształtować tak z punktu widzenia interesu pracownika jak i możliwości pracodawcy, a przede wszystkim - z uwzględnieniem ich wzajemnych relacji w kontekście zdarzeń poprzedzających ustanie stosunku pracy. Przyczyna rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika ma być zrozumiała dla pracownika
Może Cię także zainteresować:
- Kto może ubiegać się o zachowek?
- Ile kosztuje o notariusza umowa najmu okazjonalnego?
- W jaki sposób podzielić majątek po rozwodzie?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę
Ustawodawca wprowadza konkretne okresy wypowiedzenia, które są uzależnione od rodzaju danej umowy o pracę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość wypowiedzenia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 KP, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Okres zatrudnienia w rozumieniu art. 36 KP należy traktować jako faktyczne pozostawanie w stosunku pracy z danym pracodawcą, niezależnie od trybu ustania stosunku pracy, czy też zmian podmiotowych po stronie pracodawcy. W przypadku gdy te same strony zawarły więcej niż jedną umowę o pracę, to okresem zatrudnienia u danego pracodawcy jest łączny okres trwania wiążących strony stosunków pracy bez względu na przerwy w zatrudnieniu.
Co ciekawe ustawodawca wprowadził możliwość skrócenia standardowych okresów wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Autor: Law Media.
Polecamy również: