Wiadomości z Rudy Śląskiej

Inwestowanie w złoto - jaka forma będzie najlepsza?

  • Dodano: 2021-05-04 15:15, aktualizacja: 2021-05-07 13:27

Złoto od zawsze kojarzy się z bogactwem oraz lokowaniem kapitału. Każdy kryzys finansowy zwiększa popyt na złoto, ponieważ skutecznie chroni ono kapitał przed inflacją. Inwestycja w fizyczne złoto polega na zakupie sztabek lub monet bulionowych. Te drugie zdobywają obecnie coraz większą popularność, zarówno wśród doświadczonych, jak i początkujących inwestorów.

Czym są monety bulionowe?

Monety bulionowe wytwarzane są najczęściej ze złota, ale równie często może to być srebro. Ich waga określana jest w uncjach - na światowych rynkach spotkać można monety, których masa mieści się w przedziale od 1/20 oz do 1 oz. Oczywiście im większa waga, tym większa wartość samej monety, ponieważ jest ona określana na podstawie aktualnej ceny kruszcu, z którego została wybita. Większość monet bulionowych posiada wybity nominał, mimo iż nie są używane do dokonywania płatności. Na monetach umieszczane są również informacje określające masę, próbę kruszcu oraz rok powstania.

Czy warto inwestować w monety bulionowe?

Zakup monet bulionowych może być jednym ze sposobów dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Popyt na złoto inwestycyjne rośnie zazwyczaj w okresie kryzysu i giełdowej bessy, ale zakup monet bulionowych może być również metodą inwestycji alternatywnej w spokojnych czasach. Złoto uznawane jest za bezpieczną przystań, ponieważ skutecznie chroni kapitał przed negatywnym działaniem inflacji.

Złote monety bulionowe różnią się od siebie masą, co sprawia, że ich zakup jest dostępny zarówno dla dużych, jak i mniejszych inwestorów. Jednym ze sposobów inwestycji w monety bulionowe jest zakup kilku lżejszych monet, zamiast jednej cięższej. Takie rozwiązanie może okazać się korzystne w sytuacji kryzysowej, ponieważ potrzebując pieniędzy, nie musimy sprzedawać całego posiadanego złota, ale możemy spieniężyć pojedyncze monety. Przy zakupie złotej monety bulionowej należy wziąć również pod uwagę jej popularność, ponieważ kwestia ta może przyspieszyć późniejszą odsprzedaż.

Złote monety bulionowe powinny być traktowane jako inwestycja długoterminowa, ponieważ wahania cen kruszców w krótkim okresie czasu mogą sprawić, że w danym czasie inwestycja będzie przynosiła stratę. Dlatego też warto pamiętać o tym, by posiadać zdywersyfikowany portfel, który będzie dostosowywany do aktualnej sytuacji na rynkach. Historia pokazuje jednak, że długoterminowo wartość złota rośnie, co sprawia, że inwestycja niemal zawsze przyniesie zyski, jeżeli wyczeka się odpowiedni moment na jej spieniężenie.

Najpopularniejsze monety bulionowe

Na rynku można znaleźć obecnie kilkadziesiąt rodzajów monet bulionowych, które są wybijane przez mennice różnych państw. Zdecydowanie najpopularniejszą z nich jest Krugerrand, czyli pierwsza moneta bulionowa świata. Do wielkiej piątki najbardziej znanych zaliczany jest również Wiedeński Filharmonik, Kanadyjski Liść Klonowy, Kangur Australijski oraz Amerykański Orzeł. Wszystkie wymienione monety stanowią przeszło 80% rynku złotych monet bulionowych na świecie.

Należy pamiętać, by zakupów zarówno złotych monet, jak i sztabek dokonywać w sprawdzonych miejscach, co zagwarantuje autentyczność kupowanych produktów. Jednym z takich miejsc jest sklep internetowy ASCOIN, w którym można bezpiecznie i wygodnie kupić metale inwestycyjne – w kilka minut i bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.