RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak, kiedy i czym czyścić odkurzacz automatyczny?

  • Dodano: 2022-04-12 10:45, aktualizacja: 2022-04-12 12:52

Odkurzacz automatyczny to urządzenie bardzo funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu, jednak aby cieszyć się jego wydajnością, musisz pamiętać nie tylko o regularnym opróżnianiu pojemnika, ale także o bardziej zaawansowanych czynnościach pielęgnacyjnych. Sprawdź, jak dbać o odkurzacz automatyczny, dzięki czemu utrzymasz jego wysoką efektywność i unikniesz problematycznych awarii.

Opróżnianie pojemnika na kurz

Częstotliwość, z jaką opróżniasz zbiorniczek na kurz, powinna zależeć przede wszystkim od jego wielkości. Wybór odkurzacza automatycznego z większym pojemnikiem jest bardziej komfortowy, ponieważ można rzadziej do niego zaglądać. Z drugiej jednak strony wielu producentów zaleca oczyszczanie zbiornika po każdej sesji sprzątania. Regularne wyjmowanie zanieczyszczeń to nie wszystko – konieczne jest również mycie pojemnika. Tę czynność wystarczy powtarzać jednak mniej więcej co miesiąc. Należy przy tym pamiętać, aby wyczyszczony pojemnik miał czas wyschnąć. Nie wkładaj go do obudowy zaraz po umyciu. Jeśli natomiast zastanawiasz się nad zakupem samego urządzenia w Rudzie Śląskiej, sprawdź atykuł, jak wybrać odkurzać automatyczny: https://www.sferis.pl/blog/jaki-odkurzacz-automatyczny-kupic/  

Czyszczenie szczotki głównej i kół

Odkurzacz automatyczny każdego dnia mierzy się z wieloma rodzajami zanieczyszczeń i oczywiste jest, że nie wszystkie z nich trafiają do pojemniczka na odpady. Dla urządzenia najbardziej wymagające są ludzkie włosy, zbitki kurzu, nitki czy sierść domowych pupili, ponieważ to one najczęściej zaplątują się w tryby mechanizmów. Zanieczyszczenia widoczne gołym okiem należy usuwać w miarę regularnie, dzięki czemu szczotki są w stanie pracować maksymalnie efektywnie. Co kilka tygodni warto jednak przeprowadzić szerzej zakrojone działania.

W tym celu należy zapoznać się z instrukcją dotyczącą demontażu poszczególnych części urządzenia i wyciągnąć je z obudowy. Na rolkach prowadzących szczotkę główną, a także tych odpowiedzialnych za ruch szczotek bocznych gromadzi się mnóstwo wcześniej wspomnianych zabrudzeń, z którymi urządzenie nie potrafi sobie poradzić. Należy je więc starannie usunąć za pomocą pincety lub innego akcesorium, które pomoże wydobyć wszystkie zanieczyszczenia. Do tego celu warto wykorzystać tradycyjny odkurzacz. Zadbaj też o czystość kół – wyczyść je szczoteczką lub wilgotną ściereczką.

Systematyczna pielęgnacja czujników

Odkurzacze automatyczne to nowoczesne urządzenia, które poruszają się bardzo sprawnie dzięki zamontowanym czujnikom i innowacyjnym technologiom. Nie zapomnij o tym, czyszcząc swoje urządzenie, ponieważ może skończyć się to nawet jego uszkodzeniem. Osiadające na sensorach brud czy tłuste ślady palców znacząco ograniczają jakość ich działania, przez co sprzęt nie jest często w stanie identyfikować przeszkód czy poruszać się zgodnie z zaprogramowanym planem. Jak zadbać o czystość czujników? Wystarczy, że sięgniesz po ściereczkę z mikrofibry, zanurzysz ją w wodzie z płynem i delikatnie przetrzesz określone miejsca. Jeżeli nie wiesz, gdzie w Twoim modelu zamontowano sensory, sięgnij po instrukcję.

Regularne czyszczenie filtrów

Jakość i czystość filtrów decyduje o wydajności odkurzacza automatycznego, chroni podzespoły urządzenia, a ponadto pozwala na skuteczniejsze zbieranie zabrudzeń. Aby zachować optymalną drożność systemu, koniecznie zatroszcz się więc o kondycję obecnych w odkurzaczu filtrów oraz sprawdź w instrukcji, w jakich odstępach czasu należy je wymieniać. Regularne oczyszczanie filtrów przeprowadza się natomiast z użyciem specjalnej szczoteczki lub za pomocą odkurzacza tradycyjnego. Niezbędne akcesoria, jak również same urządzenia zamówisz nie tylko w sklepach stacjonarnych w Rudzie Śląskiej, ale też pod adresem Sferis.pl.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj

  • Gość

    Ja czyszczę wszystkie szczotki, czujniki i myję pojemnik na brud w mojej roombie. Dzięki temu służy mi już ponad dwa lata.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.