Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak mądrze używać karty kredytowej?

  • Dodano: 2019-11-29 08:15, aktualizacja: 2019-11-29 08:02

Aktualnie konsumenci mogą skorzystać z bogatej oferty banków, które proponują rozwiązania ułatwiające zarządzanie finansami, a także otrzymanie dodatkowego wsparcia finansowego. Jednym z takich produktów jest karta kredytowa. Jednak należy pamiętać, że zasady jej działania różnią się od tych, które obowiązują w przypadku klasycznych kart płatniczych. Jak mądrze z niej korzystać?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa łączy w sobie cechy charakterystyczne dla klasycznego środka płatniczego oraz produktu kredytowego. Bez problemu można z niej korzystać podczas zakupów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Jednak należy pamiętać, że pieniądze, które mamy do dyspozycji pochodzą z limitu kredytowego. W efekcie każda transakcja obciąża nasz rachunek bankowy, a pieniądze trzeba zwrócić w określonym terminie. Dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na okres rozliczenia karty kredytowej. W przypadku każdej płatności obowiązuje ustalony wcześniej okres bezodsetkowy, na przykład 55 dni. Jest to czas, kiedy bank nie nalicza odsetek. 

Oznacza to, że jeżeli pierwszego dnia okresu rozliczeniowego otrzymujemy limit wynoszący 1000 zł. Następnie w kolejnych dniach wykorzystamy łącznie 500 zł. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego, który może wynosić przykładowo 30 dni, otrzymamy zestawienie dotyczące transakcji wykonanych kartą kredytową. Wśród informacji dostępnych na wyciągu znajduje się również ostatecznym termin spłaty. Kiedy zależy nam na spłacie zadłużenia bez odsetek, a zestawienie zostało nadesłane 1 dnia danego miesiąca, wówczas należy uregulować zobowiązania do 25 dnia tego miesiąca. W takiej sytuacji oddajemy 500 zł. Jeżeli nie dysponujemy potrzebną kwotą w wyznaczonym terminie, należy wpłacić wymagalną kwotę minimalną lub większą. Więcej informacji na temat różnic między kartami płatniczymi można znaleźć na stronie https://domkredytowy.pl/karty-platnicze/karta-kredytowa-a-debetowa-poznaj-kluczowe-roznice/

Zasady mądrego korzystania z karty kredytowej

Skoro już wiemy, na czym polega korzystanie z karty kredytowej, warto zwrócić uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinniśmy świadomie podejmować decyzje o każdej transakcji, ponieważ wykorzystane pieniądze musimy zwrócić na konto banku. Aby nie ponieść dodatkowych kosztów, warto zwracać uwagę na okres bezodsetkowy. W innym przypadku do pierwotnej wartości zadłużenia zostaną doliczone odsetki za każdy dzień. Jeżeli zapłacimy minimalną wymaganą kwotę, do pozostałej sumy zadłużenia również dolicza się odsetki. 

Należy również uważać na wypłaty z bankomatów, ponieważ w tym przypadku banki naliczają większe prowizje niż obowiązujące w przypadku klasycznej karty płatniczej. Każda instytucja ma prawo ustalić jej wysokość indywidualnie. Jednak standardowo wynosi około 3-4% od wypłaconej kwoty. Jeżeli zdecydujemy się na wybranie z linii kredytowej 500 zł, wówczas w przypadku prowizji 4% koszt transakcji opiewa aż na 20 zł! Nic więc dziwnego, że w celu uniknięcia dodatkowych kosztów odradza się wypłacanie pieniędzy z bankomatu za pomocą karty kredytowej.

Jak wybrać odpowiednią kartę kredytową?

Niemal każdy bank oferuje swoim klientom możliwość wnioskowania o karty kredytowe. Jeżeli potrzebujemy dodatkowych pieniędzy oraz chcemy budować swoją wiarygodność kredytową, wówczas warto skorzystać z tego rozwiązania. Jednak wybór jednej spośród tak wielu propozycji może być trudny. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto przejrzeć zestawienia sporządzone przez specjalistów, na przykład ranking kart kredytowych na domkredytowy.pl. W takich miejscach można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące oferty banku oraz świadomie skorzystać z najlepszego dla nas produktu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.