Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak oszczędzać pieniądze na zakup mieszkania?

  • Dodano: 2021-12-09 08:15, aktualizacja: 2021-12-09 08:31

Zakup mieszkania to z pewnością marzenie wielu Polaków, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Istnieje jednak szereg zasad związanych z zarządzaniem swoimi finansami, które pozwolą na dużo łatwiejsze odłożenie pieniędzy na zakup lub przynajmniej na wkład własny. Na co zatem zwrócić uwagę i jak przybliżyć się do realizacji kupna nieruchomości? 

Jak oszczędzać pieniądze na zakup mieszkania?

Ze względu na stale rosnące ceny mieszkań, zgromadzenie potrzebnej gotówki jest dla większości pracowników etatowych niemożliwe - nawet przy odkładaniu sporej części miesięcznego wynagrodzenia, nie sposób uzbierać taką ilość kapitału w krótkim czasie. Dlatego przy zakupie nieruchomości, korzystanie z kredytu hipotecznego jest dobrym rozwiązaniem. Jednak nawet wówczas, musimy mieć pieniądze w ramach wkładu własnego, które powinny oscylować w granicach przynajmniej 20-30% ceny mieszkania. Taka kwota jest dużo łatwiejsza do zebrania w krótszym czasie, jednak jak się za to zabrać w skuteczny sposób? Jeśli zależy nam na szybszym zebraniu kwoty, warto na okres kilku miesięcy podjąć dodatkową pracę, dzięki której będziemy w stanie miesięcznie oszczędzać więcej pieniędzy. Pomocne jest także prowadzenie ścisłego budżetu domowego i skrupulatne przestrzeganie zasad zdrowego wydawania zarobionych pieniędzy. Dodatkowym ułatwieniem może być także sprzedaż niepotrzebnych urządzeń i mebli o większej wartości, jednak dużo ważniejsze jest zapewnienie sobie stałych środków. Może się to wiązać także z koniecznością poprawy warunków finansowych w pracy, a co za tym idzie - z intensywnym rozwojem osobistym i zwiększaniem swoich kompetencji zawodowych. Oszczędzanie na nieruchomość jest zatem procesem wymagającym wytężonej pracy i zaangażowania. 

Błędy w oszczędzaniu - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto unikać w tym procesie zawierania wszelkich długów konsumenckich, które w porównaniu z kredytem hipotecznym, są dużo droższe i spowolnią nasze budowanie wkładu własnego. Kontrola zakupów jest równie ważna - na czas gromadzenia środków, warto powstrzymać się od wymiany telefonów, samochodu oraz rozrzutności na zakupach. Przelewanie konkretnej kwoty na rachunek oszczędnościowy bezpośrednio po otrzymaniu wynagrodzenia za pracę, może skutecznie zabezpieczyć nas przed niekontrolowanymi wydatkami. Na zakupy warto chodzić w uprzednio zrobioną listą oraz postawić na przygotowywanie posiłków samodzielnie w domu. 

Mieszkanie na kredyt - czy warto? 

Choć kredyt hipoteczny jest stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem, wciąż budzi w niektórych lęk. Jest to jednak spowodowane niewielką wiedzą w temacie - bowiem kredyt hipoteczny w istocie jest nierzadko jedyną opcją na zakup nieruchomości. A jak przygotować się do kredytu? Przede wszystkim warto dokonać obliczeń związanych z konkretną nieruchomością i jej kosztami. Sprawdź ratę kredytu hipotecznego na mieszkanienakredyt.pl, dzięki czemu zyskasz lepszy wgląd w swoją sytuację. Pozwoli to na lepsze przygotowanie się i staranne zaplanowanie całego procesu. 
 

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • mama

    Nie trzeba oszczędzać, lepiej zatrudnić się w urzędzie albo poczekać parę lat, to i tak krócej niż spłacenie kredytu hipotecznego. Pózniej mieszkać tam 10 lat wykupić z urzędu za grosze i już jest. W taki sposób miasto za parę lat nie będzie dysponowało żadnym lokalem, i nie będzie potrzeby zatrudniania ludzi do obsługi lokalowej. Brawo wspaniała władzo.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.