Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak przygotować się do badań okulistycznych?

  • Dodano: 2020-02-26 06:45, aktualizacja: 2020-02-26 06:55

Oko to narząd, który umożliwia nam widzenie. Poprzez oczy człowiek zbiera aż 80% informacji. Należy zatem o nie dbać, aby jak najdłużej były zdrowe i regularnie odwiedzać okulistę.

Kiedy należy udać się do okulisty

Wizyta u okulisty składa się zazwyczaj z szeregu testów, pozwalających ocenić wzrok.

„Osoby przed 40. rokiem życia powinny odwiedzać okulistę przynajmniej raz na dwa-trzy lata, celem wykonania rutynowego badania, które sprawdzi, czy nie ma jakichkolwiek problemów ze wzrokiem” – tłumaczy nam lekarz okulista w Rudzie Śląskiej.

Osoby powyżej 40. roku życia, wizytę taką powinny odbyć raz w roku a gdy zauważymy u siebie jakikolwiek problem z widzeniem, na badanie umawiamy się od razu.

Podstawowe badanie okulistyczne

Podstawowe badanie okulistyczne nie wymaga jakichkolwiek wcześniejszych przygotowań ze strony pacjenta. Nie jest wymagane również skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Wywiad z pacjentem

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie okulistycznym lekarz musi zrobić wywiad z pacjentem. Pyta o ogólny stan zdrowia, choroby przewlekłe tj. cukrzyca, nadciśnienie czy choroby serca, o aktualnie przyjmowane leki oraz o przebyte operacje. Należy sobie przypomnieć również to, czy wśród najbliższej rodziny występują choroby oczu.

Badanie ostrości wzroku

Przy badaniu ostrości wzroku lekarz wykorzystuje tablicę Snellena, czyli tablicę z rzędami liter o różnej wielkości. Jest ona zawieszona w odpowiedniej odległości od pacjenta. Okulista prosi o przeczytanie wskazywanych liter, z zasłonięciem jednego oka, bez pomocy szkieł korekcyjnych.

„Na tej podstawie oceniamy ostrość wzroku. Bierzemy pod uwagę, jakiego najmniejszego rozmiaru litery pacjent odczytał bezbłędnie” – wyjaśnia okulista z Rudy Śląskiej.

Na podstawie wyniku tego badania lekarz może przepisać okulary korekcyjne lub skierować na dalsze badania.

Badanie pola widzenia

Badanie pola widzenia wykonuje się zazwyczaj podczas testu konfrontacji. Jedno oko jest zasłonięte dłonią lub kartką papieru, a lekarz siedzący naprzeciwko pokazuje palce ręki wyciągniętej w bok. Pacjent musi wpatrywać się w jeden punkt przed siebie i odpowiadać na pytanie lekarza, ile palców widzi.

Innym badaniem jest tzw. perymetria. W tym przypadku wykorzystuje się już odpowiednie urządzenie. Pacjent siedzi z podbródkiem i czołem opartym na specjalnych podpórkach, a jedno oko ma zasłonięte. Ma za zadanie wpatrywać się w centralny punkt i sygnalizować, gdy zauważa ruchomy, świetlny punkt.

Skiaskopia

Skiaskopia to badanie uzupełniające badanie ostrości wzroku, podczas którego lekarz wykorzystuje płaskie lusterko z otworem w środku i szkłami próbnymi. Rzuca w kierunku badanego odblask odbity od źródła światła i przez otworek w lusterku obserwuje czerwone odblaski z dna oka. Jest to badanie, które umożliwia określenie rodzaju wady wzroku, czyli krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Komputerowe badanie wzroku

Komputerowe badanie wzroku również nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta. Trwa bardzo krótko, a wynik otrzymuje się w postaci wydruku. Jest to badanie nazywane refrakcją. Bada zdolność oka do przystosowania się do patrzenia na przedmioty z bliska i z daleka. Dzięki temu badaniu pacjent może się dowiedzieć o wielkości i rodzaju wady, natomiast nie wykrywa chorób oczu.

Pozostałe badania okulistyczne

Powyżej omówione zostały podstawowe badania, wykonywane w gabinetach okulistycznych. Przy wykryciu pewnych nieprawidłowości, konieczne jest wykonanie dalszych badań, tj. badanie dna oka czy mierzenie ciśnienia oka.

Nie bójmy się okulisty

Pamiętajmy, że tylko regularne kontrole u okulisty pozwolą na wczesne wykrycie poważnych chorób oczu, które czasami przebiegają niezauważalnie. Pamiętajmy również o ochronie oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV i o zdrowej, zróżnicowanej diecie, bogatej w witaminy i minerały.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.