Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak skutecznie obniżyć koszty energii elektrycznej w przedsiębiorstwie

  • Dodano: 2020-06-02 16:15

Ciągły wzrost cen prądu spędza sen z powiek zarówno właścicielom małych firm, jak i większym przedsiębiorcom, którzy i tak już są obarczeni dużymi kosztami prowadzenia działalności. Istnieją pewne sposoby na częściowe obniżenie energii elektrycznej. Jakie?

Sposoby na niższe rachunki za prąd

Firmy, biura, magazyny, hale przemysłowe - wszystkie rodzaje przedsiębiorstwa wykorzystują duże pokłady energii elektrycznej. Zaczynając od zwykłego włączenia zmywarki, a kończąc na działaniu maszyn ciężkich. Funkcjonowanie niektórych urządzeń jest bardzo kosztowne, a niestety nie w każde możemy ingerować. Warto więc poszukiwać rozwiązań w innych obszarach. 

1. Kontroluj temperaturę pomieszczeń.

  • Zimą często mamy tendencję do przegrzewania pomieszczeń, w których przebywamy. Z kolei latem podkręcamy klimatyzację. Aby nie przesadzić, należy ustalić optymalną temperaturę i się jej trzymać, np. wykorzystując termostaty. Zadbaj także o szczelność okien, by powietrze z zewnątrz nie dostawało się do środka. W przeciwnym razie urządzenie grzewcze stale będzie pobierać energię elektryczną w celu utrzymania temperatury.
  • Koszty grzewcze obniżysz, inwestując w nowoczesne rozwiązania, jak np. przyjazne środowisku maty grzewcze na podczerwień. Maty osiągają do 99% konwersji energii w ciepło, więc prąd się nie marnuje.

2. Upominaj zapominalskich

  • Rozwieś kartki ponaglające do wyłączania urządzeń firmowych i światła (również z gniazdka). Sprzęty w trybie czuwania pobierają prąd, mimo że ich działanie jest zbędne. Dokumentację warto archiwizować elektronicznie - ograniczy to użycie drukarki.

3. Mądrze wybieraj sprzęt 

  • Zakup sprzętu często jest dyktowany niską ceną. Zdarza się, że niższe koszta przy zakupie oznaczają wyższe wydatki utrzymania. Wybieraj sprzęt o wysokiej klasie energetycznej, czasem lepiej dopłacić na początku, bo nadwyżka szybko się zwróci. 

4. Zainwestuj w technologię 

  • Może się zdarzyć, że pracownik zapomni o wyłączeniu sprzętu. Wtedy pomocne mogą się okazać systemy sterowania budynkiem. Z ich pomocą zaprogramujesz wyłączanie urządzeń o danej godzinie.
  • Inwestując w odnawialne źródła energii jak panele fotowoltaiczne oraz generatory wiatrowe częściowo uniezależniasz swoje przedsiębiorstwo. Początkowo jest to jednak spory wydatek, a ich działanie jest uzależnione od warunków pogodowych.


 

Oświetlenie LED - korzystny wybór dla przedsiębiorstwa

Oświetlenie jest podstawą funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, tyczy się to nie tylko pomieszczeń bez dostępu do okna. W zależności od przestrzeni i liczby stanowisk pracy pobór energii wynikający z oświetlenia może obejmować lwią część rachunku za prąd. Szczególnie jeśli wykorzystujemy wymagające lampy przemysłowe LED

Energooszczędne oświetlenie LED pobiera znacznie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Dzięki modernizacji wymiany oświetlenia na lampy LED koszty energii ulegną redukcji od 25% do 80%. Zacznij od wymiany tradycyjnych żarówek na ich odpowiedniki - żarówki LED, a audyt udowodni Ci, że to była dobra decyzja. By zaoszczędzić jeszcze więcej energii, zainwestuj w ściemniacze oraz czujniki, które włączą światło, reagując np. na ciepło ludzkiego ciała. W ten sposób energia będzie pobierana wyłącznie w momencie jej realnego wykorzystania.

Zwrot z inwestycji (w zależności od wielkości przedsięwzięcia) w oświetlenie LED najczęściej następuje po upływie od kilku miesięcy do kilku lat. Chcesz wydawać mniej na prąd? Pamiętaj o powyższych wskazówkach oraz zainwestuj w wymianę oświetlenia i obserwuj, jak oszczędności firmy rosną.


 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.