Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak urządzić domową biblioteczkę?

  • Dodano: 2021-09-23 06:30, aktualizacja: 2021-09-23 10:40

Domowa biblioteczka jest marzeniem nie tylko każdego mola książkowego, ale i miłośnika pięknego designu. Regały z książkami doskonale bowiem prezentują się w każdym wnętrzu. Pojemne pomieszczą stosy lektur, uporządkują je i pięknie wyeksponują, tworząc z nich prawdziwą ozdobę salonu, sypialni, gabinetu. Mimo że domowa biblioteczka marzy się wielu osobom, również wiele z niej rezygnuje. Najczęściej jako przyczynę podając brak miejsca w mieszkaniu. Czy faktycznie biblioteczka zajmuje dużo miejsca i nie da się jej zaaranżować w małym wnętrzu? Oto odpowiedź.

Gdzie warto urządzić domową biblioteczkę?

W najlepszej sytuacji są osoby, które na domową biblioteczkę mogą przeznaczyć jedno osobne pomieszczenie lub sporą część gabinetu. Dzięki temu ma się pewność, że miejsca na regały z książkami nie zabraknie. Dla większości osób osobne pomieszczenie na biblioteczkę jest jednak nieosiągalnym marzeniem. Nie oznacza to, że trzeba z niej rezygnować. Równie dobrym miejscem dla księgozbioru będzie salon. Odpowiednio rozmieszczone w pokoju dziennym regały i dobrze ułożone książki będą ozdabiać pomieszczenie i nadawać mu klimatu. Dobrym miejscem na prywatną biblioteczkę będzie też sypialnia, a nawet przedpokój – o ile posiada się w nim miejsce na regały i półki.

Jakie regały wybrać do domowej biblioteczki?

Podstawowym wyposażeniem domowej biblioteczki są regały. Na nich księgozbiór będzie prezentował się najefektywniej. Regały są też najpraktyczniejszym i najwygodniejszym wyborem – zapewnią one szybki i niczym nieograniczony dostęp do książek. Do zaaranżowania prywatnej biblioteczki najlepiej wybrać te z otwartymi półkami, książki nie muszą być bowiem schowane za szkłem.

Ilość, wysokość i szerokość regałów najlepiej uzależnić od wielkości księgozbioru, a także posiadanej we wnętrzu przestrzeni. Efektownym rozwiązaniem będą jednak regały na całej ścianie. Zapewnią one nie tylko dużą ilość miejsca do przechowywania lektur, ale i designerską ozdobę mieszkania. Równie efektownie prezentować będą się regały o awangardowych formach. Te nowoczesne bowiem dostępne są nie tylko w kształcie prostokąta. W Miloo Home zwolennicy modernistycznych form znajdą regały z nieregularnymi półkami, na kółkach w nietypowych kształtach np. łodzi czy telefonicznej budki prosto z Londynu. Bez problemu więc można meble dopasować do własnego gustu, a także pozostałych elementów wyposażenia.

Alternatywą dla regałów są półki. Prawdziwym hitem są te wieszane na skos – modernistyczne, efektowne i mieszczące duże ilości książek. Dużym zainteresowaniem cieszą się też półki w kształcie drzewa czy słońca.

Jak ułożyć książki na regałach?

Jeszcze do niedawna książki na regałach ustawiało się pionowo od największej do najmniejszej. We współczesnych aranżacjach panuje jednak trend na większą kreatywność. Modne jest ustawianie książek w inny sposób na każdej półce. Na niektórych mogą stawać poziomo, na innych pionowo. Modnym rozwiązaniem jest również układanie okładek kolorami.

W jakie meble wyposażyć domową biblioteczkę?

Oprócz regałów w domowej biblioteczce warto odnaleźć miejsce na komfortowy fotel z podnóżkiem oraz stolik pomocniczek. Na większej przestrzeni fotel zastąpić można szezlongiem, który ozdobi się dekoracyjnymi poduchami i grubo plecionymi pledami. Biblioteczkę warto również wyposażyć w lampkę stołową lub podłogową, która doświetli wnętrze i ułatwi czytanie. Dzięki tym sprzętom będzie można wygodnie zanurzyć się w ciekawej lekturze.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Mimi

    Tak, mam w moim M 3/4 dwa wolne pomieszczenia i właśnie zastanawialam się nad urządzeniem biblioteczki.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.