Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak wyegzekwować dług - sposoby windykacji należności

  • Dodano: 2022-06-02 10:15

Każdy chyba wie, co to jest windykacja. Nie każdy jednak rozumie, jakie niesie ze sobą konsekwencje i jakie może przybierać formy. Wszak egzekwowanie długów może odbywać się przy użyciu różnych sposobów – zarówno delikatniejszych, jak i bardziej zdecydowanych. Poznajmy je.

Co to jest windykacja?

Windykacja to inaczej proces, którego celem jest odzyskanie należności od osoby zadłużonej i przekazanie ich właścicielowi, czyli wierzycielowi. Jest to więc wyegzekwowanie od dłużnika środków czy mienia, które nie są jego własnością. Dotyczy to sytuacji, w których jest on winny np. pieniądze za nieopłacone faktury, rachunki, raty zobowiązań kredytowych i pożyczek gotówkowych.

Kiedy zaczyna się proces windykacji?

Działania windykacyjne nie są obowiązkowe. Jednakże, jeśli dłużnik unika kontaktu lub nie wykazuje chęci współpracy i spłaty zobowiązania, mogą być jedynym sposobem na odzyskanie naszej własności. W takiej sytuacji wierzyciel może - samodzielnie lub poprzez wynajętą firmę windykacyjną - dochodzić swoich roszczeń, a tym samym rozpocząć proces windykacji.

Miejmy jednak na uwadze, że nie każdy dłużnik celowo unika spłaty zadłużenia. Dlatego może okazać się, że im wcześniej rozpocznie się proces odzyskiwania należności, tym lepiej. Szybka reakcja pozwoli bowiem wierzycielowi ustalić, jaka jest sytuacja zadłużonego i jakie kroki podjąć, aby wyegzekwować swoją własność. To z kolei może oszczędzić nieprzyjemnych sytuacji i nerwów każdej ze stron.

Co wolno windykatorowi?

Windykator to nie komornik. Jego rolą jest wypracowanie z osobą zadłużoną porozumienia, dzięki któremu dług zostanie uregulowany. Oznacza to, że z windykatorem możemy prowadzić rozmowy, np. na temat dogodnego sposobu rozłożenia długu na raty. Oczywiście dłużnik nie musi rozmawiać z windykatorem, ale finalnie może (choć nie musi) zadziałać to na jego niekorzyść.

Co to jest windykacja polubowna?

Jest to najbardziej łagodny w skutkach dla zadłużonego sposób odzyskiwania należności. Wierzyciel próbuje nawiązać z nim kontakt i dialog, aby wypracować sposób spłaty długu. Może w tym celu na przykład dzwonić do osoby zadłużonej, wysyłać e-maile, smsy czy listy informujące i przypominające o konieczności uregulowania zobowiązania.

Warto proponować wspólne opracowanie warunków spłaty tak, aby były korzystne także dla zadłużonego. Lepiej przecież poczekać nieco dłużej na swoje pieniądze, niż wcale ich nie odzyskać. Jest to także ten moment, w którym wierzyciel gromadzi dowody o próbach odzyskania należności. Przydadzą się przed sądem, jeśli etap polubowny nie przyniesie efektów (a wierzyciel zdecyduje się do niego udać).

Wejdź na https://pl.kruk.eu/klienci/poradnik/porady/droga-polubowna-czy-to-korzystna-opcja-na-wyjscie-z-dlugu i przeczytaj więcej.

Postępowanie w sądzie

Co to jest windykacja już wiemy, jednak nie każdy wie, czym jest sądowy etap odzyskiwania należności. Jest to jeden z elementów twardej windykacji (innym jest np. wpisanie dłużnika do Rejestru Dłużników ERIF). Stosujący ją wierzyciel udaje się do sądu, przedstawia dowody istnienia długu i nieudanych prób porozumienia się z osobą zadłużoną oraz wnosi o orzeczenie obowiązku zapłaty.

Na podstawie zebranych dowodów sąd wyda z kolei wyrok. Kiedy ten uprawomocni się, możemy wystąpić o klauzulę wykonalności (w niektórych sytuacjach jest nadawana z urzędu przez sąd), która pozwoli na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. To z kolei przybliża wierzyciela coraz bardziej do możliwości odzyskania swoich dóbr.

Postępowanie egzekucyjne

To ostatni etap windykacji, w którym możemy złożyć wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji. Dodatkowo na tym etapie, zadłużony może być zobowiązany do pokrycia kosztów egzekucji komorniczej (choć może być z tego zwolniony) oraz postępowania sądowego. Komornik natomiast będzie starać się odzyskać mienie wierzyciela z majątku dłużnika (czasem nawet z majątku wspólnego współmałżonków czy osób trzecich).

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (4)    dodaj »

  • Mala

    No właśnie w kaczmarski inkasso najlepszym sposobem jest windykacja na koszt dłużnika. Najpierw jak upomnienia nie przyniosą rezultatu to spróbujcie tego ;) polecam

  • jackson

    Potwierdzam. Windykacja na koszt dłużnika u mnie też zadziałała. Ale dłużnik musiał mieć zdziwienie gdy się o tym dowiedział :P Najważniejsze że odzyskali moje pieniądze

  • jj

    u mnie zadziałała windykacja polubowna w kruku właśnie. pokazali klasę

  • toms

    też korzystałem z usług kruk, najlepsza opcja, nie ma co tracić czasu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.