Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak znaleźć najtańsze OC dla swojego samochodu?

  • Dodano: 2020-10-14 10:30

Rozwiązania są dwa: możesz samemu przeanalizować oferty różnych ubezpieczycieli albo skorzystać z narzędzi, które oferuje współczesna technologia - stron internetowych z informacjami na temat ubezpieczeń komunikacyjnych lub porównywarek OC, takich jak Klaro.

Dlaczego najtańsze OC jest jednocześnie najlepsze?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym otacza ochroną w tym samym zakresie. Służy do tego, żeby zapewnic odszkodowanie pokrzywdzonym i zagwarantować bezpieczeństwo pieniędzy sprawcy wypadku, gdy ten spowoduje szkodę na mieniu, zdrowiu lub życiu innych osób. Taki zakres ochrony ubezpieczeniowej jest przewidziany w ustawie z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zakres OC nie ma związku z jego ceną, dlatego wybranie najtańszego OC jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Skoro jednak cena OC nie zależy od zdarzeń obejmowanych przez nie ochroną - to od czego zależy?

Co wpływa na cenę OC?

Ubezpieczyciele regulują cenę polisy ubezpieczeniowej w oparciu o dane konkretnego pojazdu i jego właścicieli. Korzystając z danych statystycznych na temat kolizji i wypadków, towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą pewne założenia na temat ryzyka ubezpieczeniowego, dzięki którym indywidualnie wyliczają koszt ubezpieczenia każdego pojazdu.

Cena OC zależy od czynników takich, jak:

  • bezszkodowa jazda. Zniżki są przyznawane już po roku bezszkodowej jazdy (wynoszą wtedy zwykle 10%), a po kilku latach mogą sięgnąć nawet 60%;
  • wiek samochodu. Najwięcej płacą właściciele aut, które właśnie wyjechały z salonu i tych, które przez swój zaawansowany wiek mogą z większym prawdopodobieństwem niedługo ulec awarii lub spowodować wypadek;
  • wiek właściciela i współwłaściciela samochodu. Zgodnie z badaniami statystycznymi najmłodsi kierowcy (mający od 18 do 25 lat) powodują najwięcej niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Dlatego płacą oni więcej za OC;
  • doświadczenie kierowcy. Najwięcej zapłacą kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 3 lata;
  • marka samochodu. Niektóre marki częściej są obiektami zainteresowań młodych, jeżdżących brawurowo kierowców, a inne są wybierane raczej jako samochody rodzinne. W sierpniu 2020 roku według porównywarki Mubi najwięcej za OC zapłacili właściciele samochodów marki Lamborghini - średnio 1407 zł, a najmniej kierowcy aut SsangYong - 638 zł;
  • pojemność silnika. Silniki o większej pojemności umożliwiają rozwinięcie dużej prędkości jazdy, co może się przyczynić do spowodowania wypadku. Stąd auta z takimi silnikami są ubezpieczane drożej - według tej samej porównywarki w sierpniu 2020 roku kierowcy samochodów o pojemności silnika mniejszej niż 1 l płacili średnio 652 zł, a właściciele aut o pojemności silnika większej niż 2 l - 959 zł;
  • rodzaj paliwa. Najmniej zapłacą właściciele samochodów elektrycznych, najwięcej - użytkownicy aut zasilanych benzyną i gazem;
  • sytuacja rodzinna właściciela pojazdu. Najmniej zapłacą osoby będące w związku i mające dzieci, bo zakłada się, że będą poruszały się po drogach z większą ostrożnością;
  • zawód kierowcy. Wyniki badań statystycznych mówią, że najwięcej wypadków powodują informatycy, lekarze i prawnicy. Przedstawiciele tych zawodów płacą najwięcej za polisę OC.

Jak znajdę najtańsze OC?

Jeździj bezpiecznie!

Bezpieczna i bezkolizyjna jazda to z pewnością najlepsze rozwiązanie zarówno dla Twojego zdrowia, jak i dla portfela. Skoro zniżki za bezszkodową jazdę mogą wynosić aż 60% ceny ubezpieczenia, wyobraź sobie, ile dzięki temu możesz zaoszczędzić.

Znajdź starszego współwłaściciela

Warto o to zadbać już w chwili podpisywania umowy kupna-sprzedaży auta. Jeśli współwłaściciel zostanie określony już w tej umowie, a potem i w dowodzie rejestracyjnym, będzie można uwzględnić go w polisie OC.

Jeśli starszy kierowca zostanie współwłaścicielem samochodu, składka za ubezpieczenie OC zmniejszy się. Według danych z porównywarki ubezpieczeń Mubi, w sierpniu 2020 roku kierowcy w wieku 18-25 lat, wykupując OC bez współwłaściciela, płacili średnio 1527 zł, a ze współwłaścicielem - 1194 zł.

Gdy starsza osoba będzie głównym właścicielem pojazdu, a młodszy kierowca tylko jego współwłaścicielem, cena OC również będzie niższa. W tym przypadku młody użytkownik samochodu może zacząć zdobywać zniżki za bezszkodową jazdę, nawet zanim kupi własne auto.

Skorzystaj z pakietów ubezpieczeń

Ubezpieczenia zwykle kosztują mniej, gdy są nabywane w pakiecie, niż wtedy, gdy kupujemy je oddzielnie. Jeśli i tak masz zamiar wykupić autocasco albo inne dobrowolne ubezpieczenie, spróbuj poszukać pakietu OC i AC albo innych połączonych ubezpieczeń w jednym towarzystwie. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych i zapewnić swojemu pojazdowi dodatkową ochronę.

Porównaj różne opcje

Przez kilka lat kontynuujesz polisę u tego samego ubezpieczyciela, nawet nie sprawdzając propozycji konkurencji? Może się okazać, że przegapiłeś wiele korzystniejszych ofert. Lepiej spróbuj porównać różne opcje, żeby nie stracić pieniędzy z powodu takiego zaniedbania.

Możesz to zrobić samodzielnie, przeglądając strony kilkunastu firm ubezpieczeniowych i wybierając najlepszą opcję dla siebie. Możesz też udać się do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, żeby poprosić o radę osoby, które pomogą Ci wyliczyć wysokość składki za ubezpieczenie.

Najszybszym rozwiązaniem, które w dodatku możesz zrealizować bez wychodzenia z domu, jest wykorzystanie porównywarki ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Znajdziesz ją na stronie https://klaro.pl/najtansze-oc/.

Po porównaniu różnych ofert towarzystw ubezpieczeniowych będziesz mógł wybrać najlepsze - czyli najtańsze - OC.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.