Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jaki wybrać zasilacz do oświetlenia LED?

  • Dodano: 2020-12-09 12:30

Zasilacz jest jednym z najważniejszych urządzeń, wykorzystywanych w systemie tzw. oświetlenia diodowego. Ze względu na wykorzystywaną, nowoczesną technologię, parametry i sposób działania LEDowych diod (oraz ich zasilanie) nieco różni się od tego, znanego nam w przypadku żarówek tradycyjnych.

Technologia LED wykorzystuje bowiem dwie, odrębne metody zasilania - tzw. napięciową i prądową. Druga metoda jest dość złożona i wyczerpująca, dlatego też w poniższym materiale skupimy się wyłącznie na funkcjonalności zasilaczy napięciowych, które stosuje się w przypadku taśm LED. Rola zasilacza jest więc niezwykle istotna, bowiem nawet najbardziej profesjonalne i zaawansowane technologicznie urządzenie może ulec uszkodzeniu, jeśli sposób zasilania będzie nieodpowiedni dla wskazanych specyfikacji. Szczególnie podatne na takowe uszkodzenia jest oświetlenie typu LED.

 

Dlaczego zasilacz jest ważny?

Zacznijmy jednak od początku, czyli od zdefiniowania, dlaczego zasilacze (https://dlaelektrykow.pl/264-zasilacze-led) mają istotne znaczenie w przypadku diod LEDowych. Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatnich lat zauważamy postęp i zmiany na rynku, które z kolei przyczyniły się do wyprodukowania naprawdę dobrych zasilaczy. Na przestrzeni lat okazało się bowiem, że właściwy dobór zasilacza ma znaczenie zarówno w kontekście jakości, ale też prawidłowego działania systemu oświetleniowego. Ich główną rolą jest zamiana prądu stałego z 230 V na 12 V lub 24 V, co w ostateczności sprowadza się do stabilizowania natężenia prądu do określonej wartości, normalizując przy tym napięcie. Zasilacze więc wpływają na takie aspekty, jak:

  • energooszczędność i sprawność - warto w tym miejscu podkreślić, że często droższy i lepszy jakościowo zasilacz niesie za sobą większą energooszczędność, a tym samym - niższe rachunki,
  • długowieczność oświetlenia LED - odpowiednie filtry i zabezpieczenia nierzadko wydłużają długowieczność podłączonego do niego oświetlenia. Warto zatem wybierać zasilacze, które spełniają wymogi LVD i EMC.

Na co zatem zwrócić uwagę?

No dobrze, to na jakie parametry zwrócić uwagę, podczas wybierania swojego zasilacza idealnego?

Po pierwsze - na jakość, którą gwarantuje nam sprawdzony i rekomendowany na rynku producent. Tanie zasilacze z niewiadomego źródła mogą nawet uszkodzić nam diody, dlatego podstawą naszej decyzji powinno być zaufanego źródło, taki jak np. sklep i hurtownia Dla Elektryków, który oferuje szereg profesjonalnych produktów - profili aluminiowych(https://dlaelektrykow.pl/17-profile-aluminiowe), gniazdek, przedłużaczy etc.

Po drugie - pobór mocy bez obciążenia. Warto wybierać modele, które pobierają nie więcej niż 1 W.

Po trzecie - sprawdź wbudowane zabezpieczenia, poczynając od przeciwprzeciążeniowych, po przeciw-przepięcie i zwarciowe. Wszystkie one stanowią o bezpieczeństwie danego systemu, ochraniając tym samym diody LED. Pamiętać musimy jednak, że obecnie żadne zabezpieczenie nie jest w stanie całkowicie wyeliminować dużych przepięć, dlatego zawsze warto stosować dodatkową ochronę naszej instalacji.

Po czwarte - wartość, którą często określa się mianem “sprawności”. Mówiąc najprościej: im wyższa jest sprawność, tym mniej energii jest wytrącane w zakupionym zasilaczu.

Po piąte - i ostatnie - odpowiednia moc zasilacza. O tym jaka moc pobierana jest przez odbiornik, dowiemy się w instrukcji lub opisie produktu na stronie www. Jeśli nie znajdziemy odpowiednich dla nas informacji, możemy moc obliczyć samodzielnie - pomnażając napięcie zasilania przez prąd pobierany.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.