Czy warto śledzić działania banków centralnych?
Przyczyny zmian kursów od bardzo dawna budzą emocje wśród wielu traderów i graczy na rynku. Z jednej strony oczekiwanie na ważne wydarzenia skupia uwagę inwestorów a z drugiej ma niebagatelny wpływ na przyszłe trendy. Istnieje powiedzenie, że wydarzenia są już w cenie, bo rynek dyskontuje wszystko. Jeśli to byłoby prawdą, to nie byłoby na rynku ani “baniek spekulacyjnych”, ani wyjątkowych okazji.
W dzisiejszych czasach dużo większą rolę od działań rynkowych mają interwencje banków centralnych. Stało się to standardem po kryzysie na rynku nieruchomości w 2008 roku. Aby być na bieżąco z rynkami walutowymi należy śledzić poczynania najważniejszych instytucji finansowych. Ich interwencje mocno wpływają na kursy walutowe, które zmieniają się pod wpływem wypowiedzi szefów czołowych instytucji. Zapowiedzi o skupie aktywów lub możliwości dodruku rozprzestrzeniają się z szybkością błyskawicy. W przypadku najważniejszych walut – jak np. dolara - zwiększanie ilości waluty w obiegu sprawia, że zwiększa się poziom inflacji i inwestorzy uciekają do bezpieczniejszych aktywów. Z drugiej strony może to podtrzymać hossę na giełdzie i windować ceny na jeszcze wyższe poziomy.
Jak można wykorzystać posiadaną wiedzę?
Posiadanie wiarygodnych źródeł informacji i ich umiejętne wykorzystanie daje dużą przewagę na rynku. Jest to jedna z najpewniejszych metod na osiągnięcie sukcesu. Jednocześnie należy posiadać szybkie łącze internetowe i możliwość korzystania z platformy inwestycyjnej w czasie rzeczywistym. Tylko w ten sposób można jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse w walce z rywalami rynkowymi. Jeśli chcesz zacząć wygrywać na rynkach finansowych, a mechanizmy działania rynku forex nie mają przed Tobą żadnych tajemnic, to zapoznaj się z ofertą jednego z najlepszych brokerów na rynku.
Granie pod informacje
Stare giełdowe porzekadło mówi, że warto “kupować plotki i sprzedawać fakty”. Jest to bardzo praktyczna i zyskowna porada. Można ją wykorzystać, kupując aktywa, o których wiadomo, że w najbliższej przyszłości ma nastąpić ogłoszenie dobrych informacji na ich temat. Należy je sprzedać w momencie największej uwagi mediów. Z drugiej strony istnieje odwrotna strategia “kupuj, gdy krew się leje” - czyli wykorzystanie najbardziej tragicznych wydarzeń pod wyszukiwanie okazji. Jest to możliwe, ponieważ niepokoje powodują przecenę wielu klas aktywów. Inwestorzy panikują a ludzie przygotowani wykupują najbardziej poszukiwane walory na bardzo atrakcyjnych warunkach.