Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jakie korzyści niesie za sobą automatyka przemysłowa?

  • Dodano: 2019-11-26 07:00, aktualizacja: 2019-11-26 07:10

Zadaniem automatyki przemysłowej jest usprawnienie, a także przyspieszenie procesów produkcyjnych. Choć jest to podsumowanie dość ogólne, mówi bardzo wiele o tej technologii, która jest dosyć skomplikowana, a jej procesy – złożone. Jeśli więc planujesz wprowadzić automatykę przemysłową do swojej firmy, zapraszamy do lektury. Podpowiemy, na czym warto się skupić i jakie korzyści niesie za sobą automatyka w zakładzie produkcyjnym.

Wprowadzenie automatyki przemysłowej do firmy ma na celu zredukowanie czynnika ludzkiego w procesie produkcyjnym. Nie oznacza to jednak, że pracownicy nagle stają się zbędni. Chodzi o to, że będą oni mogli skupić się na najważniejszych etapach wytwarzania produktów, podczas gdy maszyny wykonają te precyzyjne działania, które dotąd zajmowały mnóstwo czasu. Oczywiście, możliwa będzie redukcja etatów, jednak nie ma mowy o wyłączeniu rąk ludzkich z procesu produkcyjnego. Pracownicy są bowiem niezbędni na etapie kontroli, a także programowania. Jak widać, automatyka przemysłowa niesie więc wiele plusów zarówno dla właścicieli firm, jak również pracowników.

 

Automatyka przemysłowa, czyli kilka słów o efektywności i wydajności

Automatyka przemysłowa obejmuje sobą bardzo wiele zróżnicowanych procesów – zarówno tych zupełnie prostych, jak i wysoce skomplikowanych, które bardzo często są bezpośrednio lub pośrednio ze sobą powiązane. Co więcej, do działania automatyki przemysłowej stosuje się szereg urządzeń wielofunkcyjnych, które wspierają linie produkcyjne i czynią procesy produkcyjne zdecydowanie wydajniejszymi. Przedsiębiorstwa wykorzystujące automatykę mogą więc liczyć na większą efektywność oraz niemałą oszczędność.

By zapewnić sobie jeszcze lepszą skuteczność, warto zainwestować w części zamienne, które mogą okazać się przydatne w najmniej spodziewanym momencie. Gdy nastąpi jakakolwiek awaria nie trzeba będzie czekać aż do przedsiębiorstwa dotrze wymagany element – będzie go można wymienić natychmiast. Urządzenia poboczne, takie jak np. falowniki znajdziesz w sklepie internetowym EBMiA.pl Co to jest falownik i jak działa dowiesz się pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/automatyka-porady/falownik/. Wśród części zamiennych wyróżnić można także urządzenia wykonawcze, urządzenia kontrolne, urządzenia sterujące oraz urządzenia pomiarowe. Dostępne są one w wielu różnych wariantach, dlatego można je z łatwością dopasować do wymagań automatyki. Do ich obsługi konieczne jest także posiadanie odpowiedniego oprogramowania, sprawiającego, że automatyka przemysłowa tworzy sieć wzajemnych zależności.

 

Poznaj plusy automatyki przemysłowej

Jednym z największych plusów automatyki przemysłowej jest niewątpliwie wysoki poziom kontroli, przekładający się na usprawnienie procesów produkcyjnych, a także na wygodę pracowników. Automatyzacja minimalizuje ryzyko powstawania błędów podczas pracy. Wynika to z faktu, że produkcja jest powtarzalna, a urządzenia cechują się wysoką jakością. Także udział pracowników jest mniejszy, co zmniejsza szanse na popełnienie błędów wynikających z czynnika ludzkiego, a to bez wątpienia wpływa na korzyść, jeśli chodzi o finanse firmy.

Warto także wspomnieć o jednym z etapów podczas produkcji, a mianowicie o etapie nadzoru pracy linii produkcyjnej. Znacząco podniósł on bezpieczeństwo procesów produkcyjnych. Chodzi w szczególności o włączniki bezpieczeństwa, termostaty - https://www.ebmia.pl/4241-termostaty, a także systemy alarmowe, które się do tego przyczyniają. Jeśli zauważają jakiekolwiek niebezpieczeństwo, natychmiast odcinają dostęp prądu do maszyn, dzięki czemu firma nie musi się martwić o jakiekolwiek straty. Gdy tylko wszystko zostanie uregulowane, maszyny mogą zostać ponownie uruchomione.

Jeśli szukasz urządzeń, które wspomagają nadzór procesów produkcyjnych, a także innych elementów składających się na automatykę przemysłową, zajrzyj do sklepu internetowego EBMiA.pl, który posiada bogaty wybór tego typu elementów.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.