Ograniczasz lub wykluczasz mięso? Warto sprawdzić po które odżywki i suplementy diety możesz sięgać z czystym sumieniem jako sportowiec.
Czym jest wegetarianizm i po co się go stosuje?
Wegetarianizm to nie dieta odchudzająca i nie dlatego się go stosuje, mimo iż niektórzy tak twierdzą. Oczywiście, pobudek do przejścia na wegetarianizm może być wiele, najczęściej decydują jednak względu etyczne, środowiskowe lub zdrowotne. Funkcjonowanie organizmu podczas stosowania dobrze zaplanowanej diety wegetariańskiej nie będzie pogorszone, warto jednak wcześniej sprawdzić czy taki sposób żywienia w ogóle Ci odpowiada. Do wyboru masz różne opcje, bo mimo iż wegetarianizm bazuje na ograniczeniu/wykluczeniu mięsa i, w niektórych przypadkach, produktów odzwierzęcych, poziom "restrykcyjności" - może być różny.
Jeśli decydujecie się na "ukłon w stronę roślin" ze względów zdrowotnych - bo w rodzinie sporo osób ma problemy z cholesterolem czy ciśnieniem tętniczym, pamiętajcie jednak, że to że coś nie jest wyprodukowane z mięsa nie oznacza od razu, że to tzw. "zdrowa żywność" - roślinne zamienniki mogą być znacznie gorsze niż ich "mięsne" pierwowzory!
Odmiany wegetarianizmu
Jak padło wyżej - nie od razu musisz rozstawać się ze wszystkim co pochodzi od zwierząt, możesz zastosować rozmaite półśrodki.
- Fleksitarianizm - to nic innego jak sięganie po mięso rzadko, najczęściej przy specjalnych okazjach, na co dzień jadasz roślinnie
- Owowegetarianizm - dieta roślinna z włączeniem jajek
- Laktowegetarianizm - dieta roślinna z włączeniem produktów mlecznych
- Ichtiowegetarianizm - - dieta roślinna z włączeniem ryb, określana także mianem pascowegetarianizmu
- Weganizm - ścisła dieta roślinna, wykluczająca mięso, podroby, ryby, jaja, mleko i jego przetwory, miód
- Istnieją także wersje "mieszane", jak np. laktoowowegetarianizm itd.
Czy będąc wegetarianinem można być sportowcem?
Mimo tego, ze zdania są podzielone, a niedostatek białka pełnowartościowego napawa wielu obawami - jak najbardziej można, a nawet więcej - można nie tylko być sportowcem, ale osiągać spore sukcesy na tej arenie! Na rynku znajdziemy także coraz więcej suplementów dla sportowców dedykowanych osobom na diecie roślinnej (np. poprzez zastosowanie tzw. vegan caps)
Odżywki i suplementy diety po które mogą sięgać wegetarianie?
Wegetarianie - po niemal wszystkie, wykluczając te produkowane z użyciem mięsa lub jego składowych, jak np. białka drobiowe i wołowe oraz suplementy diety w kapsułkach zbudowanych z żelatyny.
Większe restrykcje dotyczą wegan, stosujących typową dietę roślinną - wtedy odpadają nam wszelkie odżywki białkowe oparte o zwierzęce źródła białka, a także wszystkie suplementy z dodatkiem m.in. laktozy, suszonego miodu i innych produktów pochodzenia odzwierzęcego.
Co warto stosować na diecie roślinnej?
Główną uwagę należy skupić na substancjach które mogą okazać się niedoborowe w codziennej diecie. U wegetarian zbilansowana dieta nie powinna być niedoborowa, wyjątek stanowi jedynie witamina D, w niektórych przypadkach także kwasy omega 3 (ALA, EPA i DHA) - tu wkracza suplementacja. W przypadku wegan natomiast należy suplementować jedną z witamin z grupy B - kobalaminę (witaminę B12). Warto także mieć na uwadze podaż cynku, wapnia, żelaza oraz białka. Wpływają one nie tylko na włosy i paznokcie, ale także na funkcjonowanie całego organizmu. Gdy dietetycznie występuje problem z ich dowozem - by minimalizować ryzyko niedoboru wysokiej jakości suplementy diety mogą stanowić wartościowe źródło witamin i minerałów (składników mineralnych). Sięganie po ekstrakty roślinne nie jest oczywiście niezbędne, w niektórych sytuacjach znajdują one jednak zastosowanie (nie tylko u wegan).