Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Karta EKUZ - sposób na ochronę zdrowia poza granicami Polski

  • Dodano: 2019-10-01 06:45, aktualizacja: 2019-10-01 06:56

Zagraniczne wyjazdy Polaków nie są już niczym niesamowitym. Co roku wybieramy najlepsze kurorty, by wypoczywać, nie wspominając już o milionach ludzi, którzy wyjechali z kraju “za chlebem”. Niestety, jak wiadomo nie od dzisiaj, choroby oraz wypadki lubią pojawiać się w najmniej odpowiednich momentach, co skutecznie może popsuć wszystkie plany. Z dzisiejszego tekstu dowiesz się, jak możesz chronić swoje zdrowie podczas pobytu za granicą i czym jest karta EKUZ. Zaczynamy!

EKUZ, a co to takiego?

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument, który pozwala osobie objętych programem na korzystanie z podstawowej opieki lekarskiej poza granicami swojego kraju. Wystarczy tylko, że okażesz plastikową kartę, by móc leczyć się na takich samych warunkach, jak obywatele kraju, w którym przebywasz. Pamiętaj jednak, że wraz z przywilejami zostają na Ciebie nałożone również obowiązki. Podczas pobytu np. we Francji nie bądź zdziwiony, gdy po wizycie u lekarza zostaniesz poproszony o uiszczenie opłaty w wysokości 30% wartości świadczenia. Takie panują tam zasady i jako “tymczasowy” beneficjent systemu ochrony zdrowia, musisz się do nich dostosować.

Gdzie obowiązuje program EKUZ?

Z karty możesz skorzystać we wszystkich krajach, które należą do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Ochrona zdrowia należy Ci się więc w Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii.

Czy karta EKUZ pokrywa wszystkie świadczenia?

Niestety nie. Będąc członkiem programu EKUZ (https://ekuz.com.pl/) nie dostaniesz refundacji kosztów wynikających z:

- planowanych zabiegów

- pomocy medycznej w placówkach nieposiadających umowy z lokalnym ubezpieczycielem

- zabiegów dodatkowych (np.: założenie plomby)

- transportu medycznego do kraju

- ratownictwa 

- transportu zwłok

W każdym innym przypadku możesz liczyć na pomoc.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ

Cała procedura jest bardzo prosta i co najważniejsze bezpłatna. Nie ponosisz żadnych kosztów, wynikających z wydania karty EKUZ. Wystarczy tylko, że złożysz wniosek w odpowiednim ośrodku NFZ. Jeśli interesuje Cię EKUZ w Katowicach więcej info tutaj: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-katowicach/. Wniosek możesz złożyć na kilka sposobów:

- osobiście (kartę otrzymasz tego samego dnia),

- mailowo,

- tradycyjną pocztą,

- poprzez Skrzynkę Podawczą w platformie ePUAP.

Podsumowanie

Wyjazd za granicę bez aktywnej karty EKUZ to niezbyt dobry pomysł. Pamiętaj, że wypadki chodzą po ludziach i nie warto ryzykować swoim zdrowiem oraz ciężko zarobionymi pieniędzmi. Wystarczy tylko chwila, by wyrobić darmową kartę i nie martwić się o pomoc medyczną poza granicami Polski. Tego typu ochrona jest szczególnie istotna w przypadku dłuższych wyjazdów do pracy lub szkoły. W końcu nigdy nie wiadomo, co może się przytrafić.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.