Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

  • Dodano: 2020-01-03 12:30

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie tylko dorośli, ale także i dzieci mają prawo do skorzystania z pomocy psychologa. Nowoczesny sposób życia, gonitwa za pieniądzem, życie w erze komputerów i smartfonów - to wszystko sprawia, że coraz więcej dzieci nie radzi sobie w codziennym funkcjonowaniu. Napotykają na wiele trudności ze swoimi emocjami, uczuciami, nawykami czy zachowaniami. Jako rodzice, nie ze wszystkimi problemami dziecka jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Nie bójmy się więc skorzystać z pomocy oferowanej przez specjalistów.  

Wizyta u psychologa

Przebieg wizyty u psychologa może być różny w zależności od problemu, z którym przychodzimy. Cele naszej wizyty u psychologa nie muszą być konkretnie z góry ustalone. Z pomocą specjalisty będziemy w stanie określić, czego potrzebujemy i jakich wyników oczekujemy. 
Wizyta u psychologa to tak naprawdę rozmowa. Opiera się na obecności dwóch lub więcej osób i polega na swobodnym wypowiadaniu przez pacjenta swoich myśli, nazywaniu odczuć i emocji. Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem specjalisty, który pomaga nam na każdym kroku. 
W przypadku dzieci wizyta u psychologa może się nieco różnić w zależności choćby od wieku dziecka. Często takiej wizycie towarzyszą różnego rodzaju zabawy otwierające, a także uczące rozpoznawania i nazywania emocji. 

Wizyta u psychologa dziecięcego

Można powiedzieć w prostych słowach, że wizyta u psychologa, także dziecięcego, jest rozmową. Rozmową między pacjentem a specjalistą. Jeśli dziecko jest małe, odbywa się ona z towarzyszeniem rodzica, który przedstawia psychologowi własne obserwacje na temat zachowania dziecka i wyjaśnia co takiego w zachowaniu dziecka i dlaczego zaczęło rodzica niepokoić. 

Na początku wizyty u psychologa dziecięcego, ale także i u specjalisty zajmującego się problemami osób dorosłych, odbywa się rozmowa o problemie. Specjalista prosio opisanie i wyjaśnienie, co spowodowało, że zdecydowaliśmy się przyjść na konsultację. Po takiej rozmowie i rozpoznaniu, a także zrozumieniu problemu, psycholog może poprosić rodzica o pozostawienie go sam na sam z dzieckiem. Jest to standardowa procedura. Często bowiem dzieci nie są szczere w obecności rodziców i znacznie łatwiej przychodzi im mówienie o problemach jedynie osobie obcej. 

Bardzo ważną częścią wizyty u psychologa dziecięcego jest także rozmowa z rodzicem, bez obecności dziecka w gabinecie. Czasami może ona skutkować pewnego rodzaju diagnozą, ale zazwyczaj jest to konsultacja oparta o podanie rodzicowi wskazówek, jak postępować z dzieckiem, w jaki sposób z nim rozmawiać i jak pomóc mu, aby wspólnie poradzić sobie z dręczącym go problemem lub napotykaną trudnością. Dodatkowo, jeśli zaistnieje taka potrzeba, specjalista zarekomenduje zapisanie dziecka na zajęcia terapeutyczne czy też na kolejną wizytę. 
Niezwykle ważna po wizycie u psychologa jest praca z dzieckiem w domu. Konsultacja jest pierwszym krokiem do rozwiązania problemu, ale specjalista nie będzie w stanie pomóc dziecku, jeśli nie będziemy stosować się do jego wskazówek. Zadaniem psychologa jest więc podanie sposobów na rozwiązanie problemu. Dalsza praca należy do rodziców.

Psychoterapia dziecka

Jeżeli konsultacja specjalistyczna nie będzie jednorazowa, a będzie się powtarzać, możemy mówić o psychoterapii. Jest to rozmowa o problemach, odbywająca się w powtarzalnych wizytach i służy poprawie zdrowia psychicznego pacjenta.
Psychoterapia dziecka również rozpoczyna się od konsultacji, podczas których psycholog gromadzi informacje poprzez rozmowę z dzieckiem, a także z rodzicami lub opiekunami prawnymi. Kolejne spotkania mają na celu poznanie dziecka i sposobu jego funkcjonowania, zarówno w domu, w kontakcie z rodzicami jak i w szkole w kontakcie z rówieśnikami i nauczycielami. Wstępne konsultacje najczęściej kończą się wspólnym zaplanowaniem dalszych działań terapeutycznych i zaleceniami dla rodziców, jak postępować z dzieckiem. Między sesjami to właśnie oni bowiem pełnią główną rolę w pomocy dziecku w wyjściu z problemu. Te konkretnie określone i wspólnie ustalone zachowania mają na celu wzmocnienie i utrwalenie efektów pracy dziecka z psychologiem podczas sesji.

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Należy pamiętać, że nie każde zachowanie dziecka odbierane przez rodzica jako złe, oznacza, że należy wybrać się z nim do psychologa. Jeśli problemy są ciągłe lub nasilają się, wtedy oczywiście zasięgnięcie pomocy specjalisty jest najlepszym co możemy zrobić. Również w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni z jakim problemem mamy do czynienia lub jakie trudności dręczą dziecko, powinniśmy udać się na konsultację z psychologiem. Nie warto czekać z nadzieją, że problem sam się rozwiąże. Może to mieć bowiem negatywny skutek w rozwoju dziecka, a nawet opóźnić jego proces rozwojowy. Im wcześniej sięgniemy po pomoc specjalisty tym większa szansa na szybsze poradzenie sobie z trudnościami i wyjście z problemu. 
 
Jest kilka wskazówek, które mogą nam pomóc podjąć decyzję o umówieniu się na konsultację psychologiczną. Na przykład, jeśli odczuwamy niepokój o rozwój dziecka i czujemy, że nie potrafimy mu pomóc - jest to dobry moment na poważne rozważenie uzyskania pomocy z zewnątrz. Podobnie w przypadku, gdy ktoś ze szkoły lub innego otoczenia dziecka zwraca nam uwagę na jakiś jego problem czy trudność. Oczywiście, jako rodzice chcemy być najlepszymi opiekunami swojego dziecka i wierzymy, że spełniamy się w tej roli doskonale. Jednak miejmy z tyłu głowy myśl, że nie jesteśmy z dzieckiem przez cały dzień, a problemy, z którymi spotyka się na przykład w kontakcie z rówieśnikami, mogą nie mieć żadnego odzwierciedlenia w zachowaniu dziecka w domu. Dlatego równie ważna jest obserwacja dziecka przez wychowawców i szkolnych nauczycieli, którzy w razie zauważenia problemów, powinni niezwłocznie zgłosić je rodzicom.

źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.