Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedy masz prawo wypowiedzieć OC?

  • Dodano: 2020-05-29 11:00, aktualizacja: 2020-06-02 11:04

Kupując używany samochód razem z nim w pakiecie najczęściej otrzymujemy także polisę. Możemy z niej korzystać do momentu jej wygaśnięcia, ale także możemy z niej zrezygnować. W jakich sytuacjiach możemy zrezygnować z ubezpieczenia OC? Kiedy i jak najlepiej to zrobić?

To nie jest tak, że posiadając OC musimy w nim tkwić do czasu wygaśnięcia umowy. Co więcej mamy pełne prawdo do zrezygnowania z niego.

OC poprzedniego właściciela

Załóżmy, że kupiliśmy samochód używany i razem z nim otrzymaliśmy ciągle aktualną polisę. Wcale nie musimy z niej korzystać. Jeśli przekonaliśmy się, że nie jest ona dla nas najlepszą opcją możemy z niej zrezygnować. W szczególności, gdy okaże się, że będziemy musieli do obecnej polisy dopłacić. Warto mieć świadomość tego, że takie ubezpieczenie zostanie przeliczone jeszcze raz, tym razem ubezpieczyciel weźmie pod uwagę nasze dane (wiem, czy okres bezszkodowej jazdy).

Należy pamiętać, że rezygnacja z ubezpieczenia OC powinna mieć miejsce nie później, niż na jeden dzień przed wygaśnięciem obecnej umowy.

Automatycznie przedłużona umowa

Zdarza się też tak, że przez naszą nieuwagę OC przedłużyło nam się automatycznie. Zazwyczaj taka opcja, finansowo jest dla nas gorszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ będą to prawdopodobnie takie same warunki, jak rok wcześniej. Nikt z nami tego nie skonsultuje i tym samym nie zaproponuje rabatu czy promocji.

Nie jest wiedzą tajemną fakt, że OC wszędzie różni się wyłącznie ceną. Dlatego powinniśmy wybrać najtańszą opcję. Przedłużone automatycznie ubezpieczenie, to zawsze gorsza opcja, dlatego warto z niej czym prędzej zrezygnować i wybrać nowy produkt.

Podwójne OC

Może się też stać tak, że pewnym momencie będziemy posiadaczami podwójnego ubezpieczenia. Najczęściej dzieje się to przez naszą nieuwagę. Albo kupiliśmy samochód z aktualną polisą i sami również wykupiliśmy nową, a zapomieliśmy zrezygnować z tej pierwszej. Albo zapomnieliśmy zrezygnować ze swojej starej polisy, a już kupiliśmy inną, u innego ubezpieczyciela.

Tak, czy siak mamy prawo do wypowiedzenia podwójnego OC. Cała procedura nie różni się w zasadzie od typowej. Musimy znaleźć w internecie formularz (warto zaznaczyć, że większość firm ubezpieczeniowych posiada własne druki, które znajdziemy na ich stronie internetowej), wypełnić go, własnoręcznie podpisać i dostarczyć do ubezpieczyciela – osobiście, pocztą, faksem lub mailem.

Podsumowując

Bez względu na pobudki mamy pełne prawo do zrezygnowania z obecnego ubezpieczenia OC. Musimy jedynie pamiętać o kilku istotnych rzeczach – przede wszystkim o czasie, jaki mamy na dokonanie tego oraz na dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów, wraz z naszym podpisem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.