Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koniec z rezerwacją domen .pl

  • Dodano: 2020-01-16 06:45, aktualizacja: 2020-01-20 14:14

Dotychczas, jeśli chciałeś zostać abonentem domeny .pl, miałeś prawo do jej rezerwacji na 14 dni. W tym czasie nikt inny nie mógł jej przejąć – nazwa czekała, aż ją opłacisz i tym samym rozpoczniesz korzystanie z niej. NASK wprowadza jednak pod tym względem poważne zmiany. Czy rezerwowanie domen .pl będzie jeszcze dostępne?

Rezerwowanie domen .pl

Od 8 stycznia 2020 roku nie jest możliwa rezerwacja wybranego adresu na 14 dni. Czas na opłacenie abonamentu nie wynosi już tak, jak dotychczas, 2 tygodnie. Zatem jeśli planujesz korzystać z danej domeny, to musisz niezwłocznie zapłacić za pierwszy rok jej użytkowania. Decyzji tej nie będzie można odkładać w czasie. Tym samym zasady dotyczące domen .pl będą wyglądać tak samo, jak w przypadku innych popularnych rozszerzeń.

Rezerwacja domen .pl była istotna dla użytkowników ze względu na możliwość dokonania wyboru adresu bez pośpiechu. Opcja RESERVED pozwalała zablokować interesujące nazwy tak, żeby nikt inny nie mógł w tym czasie ich zarejestrować. Od 8 stycznia decyzję musisz podjąć natychmiast. Możesz jednak korzystać z promocyjnych cen. Np. wyszukiwarka domen AZ.pl na początku stycznia 2020 roku oferuje rejestrację domeny .pl za 12,3 zł brutto. Zatem zakup kilku adresów nie wiąże się z wysokimi kosztami, a jeśli zdecydujesz, że dana nazwa jest zbędna, to w kolejnym roku nie musisz jej przedłużać.

NASK tłumaczy, że zniesienie rezerwacji podyktowane było uproszczeniem zasad zakupu nazw, tak, by były one spójne z regułami obowiązującymi w przypadku domen najwyższego poziomu. Trudno wskazać inne rejestry, które w dalszym ciągu dają opcję rezerwacji adresów. Na pewno w możliwości rezerwacji należy zauważyć jeden istotny problem, mianowicie – niezdecydowany użytkownik mógł zablokować daną domenę komuś innemu, kto rzeczywiście chciał ją zarejestrować. Jeśli po 14 dniach domena nie została zarejestrowana, to przechodziła w stan BOOK_BLOCKED. Przez 30 dni dostępna była wówczas wyłącznie do rejestracji – nie można było jej zarezerwować. Przed 6 listopada 2019 roku okres BOOK_BLOCKED trwał aż 90 dni.

Rezerwacje nie znikają całkowicie

Zmiana nie oznacza, że rezerwacje domen .pl w ogóle nie będą realizowane. NASK zastrzega je w dwóch przypadkach:

  • Jeśli uzyskałeś prawo do rejestracji nazwy dzięki założonej opcji.
  • Jeśli masz prawo rejestracji domeny na podstawie prawomocnego wyroku sądu.

Opcja to usługa, dzięki której możesz zarezerwować sobie możliwość rejestracji danego adresu w przypadku, gdy nie zostanie on przedłużony przez dotychczasowego abonenta. Płacisz zatem za pierwszeństwo rejestracji. Jeśli rzeczywiście domena stanie się dostępna, to zostanie dla ciebie zarezerwowana na 14 dni. W przypadku gdy w tym czasie nie dokonasz rejestracji, adres trafi do puli wolnych domen. W żadnym innym przypadku rezerwacja nie będzie dostępna. Jednocześnie domenę może zarejestrować wiele osób, ale jej abonentem stanie się ten, kto jako pierwszy ją opłaci. Pozostali zainteresowani otrzymają informację o anulowaniu zamówienia ze względu na brak dostępności adresu.  

Cykl życia domeny .pl

Obecnie domenę możesz zarejestrować na maksymalnie 10 lat. Jeśli dokonasz tego na rok, to po tym czasie dalsze korzystanie z adresu będzie wymagało przedłużenia abonamentu, tj. dokonania opłaty. W przypadku gdy tego nie zrobisz, przez 30 dni nadal tylko ty będziesz mieć taką możliwość. Domena znajdować się będzie do tego czasu w kwarantannie, tzn.  strona WWW pod danym adresem nie będzie działać, podobnie jak adres e-mail z tym rozszerzeniem. Jeśli w czasie tych 30 dni nie przedłużysz adresu, to wówczas trafi on do puli wolnych domen. Od 8 stycznia nikt nie może już go zarezerwować – dostępna będzie wyłącznie możliwość rejestracji. NASK nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie miały zostać wprowadzone kolejne istotne zmiany w cyklu życia domen .pl. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.