Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kręcone włosy: wygrana na loterii czy powód do zmartwień?

  • Dodano: 2021-07-08 14:00

Jeśli jesteś posiadaczką burzy loków na głowie, doskonale wiesz, jak trudno nad nią zapanować, by wyglądała doskonale. Ma tendencje do puszenia lub bycia oklapniętą. Często zazdrościsz kobietom z prostymi pasmami, bo nie muszą poświęcać fryzurze tyle uwagi, co Ty. Naucz się prawidłowej pielęgnacji, a życie z kręconymi kosmykami będzie o wiele prostsze.

Prawda jest taka, że jeszcze nigdy nikomu nie udało się dogodzić: kobiety z włosami kręconymi chciałyby mieć proste, podczas gdy posiadaczki tych drugich marzą o gęstych lokach. Na szczęście jest sposób na to, jak zapanować nad niesfornymi sprężynkami. Oto garść porad dla ich właścicielek.

Technika mycia głowy od podstaw

Jeśli chodzi o tę kwestię, fryzjerzy i styliści nie mają wątpliwości: najlepsza metoda to OMO (odżywka, mycie, odżywka). Chodzi o kolejność nakładania kosmetyków, dzięki której najpierw zabezpieczasz wilgotne końcówki odżywką, potem myjesz szamponem, ale uwaga – tylko skórę głowy, na koniec znów aplikujesz na końce odżywkę. Taka technika pozwala na jak najmniejszą ingerencję w naturalny skręt włosów przy jednoczesnym oczyszczaniu skalpu. Co prawda, na początku może to wydawać się nieco pracochłonne, jednak z czasem nabierzesz wprawy, a pierwsze efekty w postaci lepszej kondycji kosmyków zauważysz już po kilku myciach.

Suszenie – tak, ale pod kilkoma warunkami

Zauważyłaś, że Twoje loki najlepiej prezentują się latem? Ma to związek z nieużywaniem suszarki, która – w opinii fryzjerów – przynosi włosom kręconym więcej szkody niż pożytku. Najlepsze rozwiązanie to pozwolić pasmom naturalnie wyschnąć na powietrzu. A jeśli już z jakiś przyczyn musisz użyć urządzenia, kieruj nawiew od góry do dołu (zapobiega plątaniu kędziorków), staraj się wybieraj możliwie najniższą temperaturę i używaj dyfuzora. 

Do rozdzielania włosów używaj grzebienia, najlepiej z szeroko rozstawionymi zębami – nigdy szczotki! Po umyciu głowy najpierw odciśnij nadmiar wody w ręcznik (koniecznie miękki – najlepiej z mikrofibry), nałóż odżywkę i dopiero wtedy sięgnij po grzebień. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zwykłe rozczesywanie pasemek palcami, starając się przy tym nie roztrzepywać loków. 

Jeśli na co dzień preferujesz związywanie włosów w koński ogon, używaj do tego gumek sprężynek lub frotek materiałowych, np. z jedwabiu. Tylko takie nie szarpią pasemek i nie powodują ich obcierania. 

A co ze stylizacją?

Jest równie ważna, co mycie głowy. Bez niej nie uzyskasz trwałego skrętu. Potrzebujesz do tego żelu lub kremu do stylizacji – wystarczy nałożyć niewielką ilość na jeszcze wilgotne włosy i pozwolić im swobodnie wyschnąć. Jeśli uznasz, że powinnaś dołożyć kolejną porcję preparatu – zrób to śmiało. Styliści zgodnie podkreślają, że w stylizacji loków (jak i przy każdym rodzaju pasm) lepiej zachować umiar w nakładaniu produktów w myśl zasady: mniej znaczy lepiej. 

Olejki są idealne do loków, pomagają zamknąć łuski i zapobiegają puszeniu włosów. Zwróć jednak uwagę na to czy Twoje pasemka są cienkie i lekkie, czy gęste i grube. W pierwszym przypadku zawsze aplikuj kosmetyk na wilgotne kędziorki, w drugim zaś – tylko na suche. W ten sposób unikniesz nadmiernego natłuszczenia. 
Absolutnie zakazane są wszelkiego rodzaju produkty mocno utrwalające typu lakiery czy gumy. Nie służą lokom, prowadząc jedynie do ich przyklapnięcia i zwiększenia wrażliwości. 


Jakie kosmetyki będą dla Ciebie najlepsze?

Nie chodzi o to, by mieć półkę w łazience wypełnioną dziesiątkami buteleczek i tubek. Wybieraj produkty do mycia i stylizacji przeznaczone do Twojego rodzaju włosów oraz ich potrzeb. Jeśli sprężynki mają tendencję do puszenia (na to najbardziej skarżą się kobiety), sięgnij po kurację nawilżającą oraz odżywkę z proteinami. Zapanują nad skrętem, nawilżą i dociążą, a do tego zapobiegną powstawaniu tzw. siana na głowie. Dobrym rozwiązaniem jest zakup lekkiej odżywki lub maski bez spłukiwania, którą nakładasz każdego dnia przed układaniem fryzury. Produkty dobrej jakości do kupienia tutaj: https://makeup.pl/.

Ciekawostką jest, że szampon należy dobierać do rodzaju skóry głowy, nie włosów. Nawet jeśli będzie przeznaczony do prostych pasemek, ale będzie nawilżający – to idealny wybór do skalpu z tendencją do przesuszenia.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.