Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lato 2021 - kierunki na udany i bezpieczny urlop

  • Dodano: 2021-04-14 06:30, aktualizacja: 2021-04-28 11:14

Jak będą wyglądały tegoroczne wakacje? Pandemia mocno ograniczyła możliwość swobodnego podróżowania, nie znaczy to jednak, że skazani jesteśmy na urlop w domowym zaciszu. Nadal można planować wyjazdy zagraniczne, jednak z pewnością będą one wyglądały inaczej niż kilka lat temu.

Jak zaplanować tegoroczny urlop za granicą

Chociaż pandemia sama w sobie nie jest przewidywalna, ubiegły rok pozwala uczynić pewne założenia dotyczące jej przebiegu. Wiele wskazuje na to, że wiosną przyrost zachorowań będzie zwalniał, by w lecie osiągnąć minimum. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie obostrzenia zostaną zniesione, a podróżowanie środkami transportu publicznego będzie w pełni bezpieczne. Jednak taki scenariusz pozwoli na planowanie zagranicznych wyjazdów tak, by można było odpocząć bez ponoszenia zbędnego ryzyka.

Najbezpieczniejszym środkiem transportu będzie własne auto, które przyda się nie tylko do przejechania na miejsce odpoczynku, ale też do poruszania się po obcym mieście, a nawet kraju. Dzięki temu można np. odjechać kawałek dalej od zatłoczonej plaży i poszukać ustronnego fragmentu plaży lub wybrać się na wycieczkę do ciekawego, aczkolwiek położonego daleko od noclegu, miejsca. Ponadto warto mieć na uwadze, że podróżowanie własnym autem to praktycznie nieograniczona ilość bagażu.

Hotel, pensjonat, dom wakacyjny czy apartament?

Hotele i pensjonaty, mimo wprowadzenia bardzo restrykcyjnych obostrzeń i stosowania najwyższych środków ostrożności, zawsze będą niosły choćby minimalne ryzyko zarażenia się koronawirusem. Do tego dochodzi problem z wyżywieniem, bo nie ma żadnej gwarancji, że w sezonie letnim restauracje będą otwarte. Jeśli nie, pozostaje kwestia żywienia się we własnym zakresie. I tu widać wyraźnie przewagę domów wakacyjnych i apartamentów, w których są w pełni wyposażone kuchnie, pozwalające na przygotowanie mniej lub bardziej skomplikowanych posiłków. Ponadto domy wakacyjne i apartamenty w zasadzie do zera minimalizują możliwość spotkania osób trzecich. Tu zachowanie dystansu społecznego jest zdecydowanie łatwiejsze.

W tych krajach doskonale wypoczniesz mimo pandemii

Wiele osób ubiegłoroczne wakacje spędziło w Polsce, rezygnując z wyjazdów zagranicznych. Najpewniej w tym roku będziemy chcieli to sobie zrekompensować, szukając takich kierunków, które zagwarantują atrakcyjny odpoczynek i ładną pogodę. Gdzie najlepiej zaplanować tegoroczne wakacje?

Na pewno wiele osób wybierze Chorwację, która od wielu lat szczyci się właśnie wynajmem domów i apartamentów. Tu samochód nie tyle „przydaje się”, co jest wręcz niezbędny. Chorwacja to ciągle kraj nie do końca odkryty, a do wielu kameralnych miejscowości, można się dostać tylko autem. Chorwację kochamy przede wszystkim za piękną pogodę, niesamowitą bliskość przyrody i stosunkowo niskie ceny.

Słowenia to jedna z sióstr Chorwacji – kraj, który pojawił się na mapie Europy po rozpadzie Jugosławii. Jednak nie porównujmy Słowenii i Chorwacji, to zupełnie inne kraje. Słowenia zaprasza przede wszystkim tych, którym nieobce jest aktywne spędzanie wolnego czasu. Wystarczy powiedzieć, że w tym kraju jest aż 10 000 km szlaków turystycznych. W Słowenii duży nacisk kładzie się na ochronę przyrody i życie w zgodzie z naturą.

Jeśli wolimy bardziej tradycyjne wakacje, warto wybrać się do Włoch. Tu niemal każde miasto kipi zabytkami i wcale nie trzeba pojawiać się w tych największych i najbardziej znanych, by pełną piersią wdychać włoską kulturę. Wręcz warto poszukać małych, schowanych między górami wiosek, by zasmakować Włoch, jakich nie znajdziemy w ofercie żadnego biura turystycznego.

Wiele wskazuje na to, że Hiszpania tego lata będzie bardzo otwarta na turystów. Już teraz wielu naszych rodaków odpoczywa na Wyspach Kanaryjskich, które w tym roku są wyjątkowo mało oblegane. Najpewniej w szczycie letniego sezonu ten trend się utrzyma, a oprócz Wysp Kanaryjskich będzie można bezpiecznie odwiedzić kontynentalną część Hiszpanii, szczególnie wybrzeże Costy, bo nie musimy się oszukiwać – to ciepłe wody Morza Śródziemnego i gwarantowana słoneczna pogoda są najsilniejszymi magnesami.

Węgry i Balaton to kierunek niegdyś bardzo popularny, później trochę zapomniany, dziś odkrywany na nowo. Sezon turystyczny nad Balatonem trwa od czerwca do września. Wówczas temperatura wody osiąga około 23°C i jest idealna zarówno do pływania wpław, jak i żeglowania lub wędkowania. Wzdłuż jeziora znajduje się wiele tras turystycznych, zarówno rowerowych, jak i pieszych. To chyba najlepszy kierunek na tegoroczny urlop, jeśli marzy nam się niespieszny, bezpieczny odpoczynek.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.