Wiadomości z Rudy Śląskiej

Metinvest wspiera Ukrainę w walce o wolność

  • Dodano: 2023-11-03 13:00

Wojna na pełną skalę na Ukrainie trwa już ponad 18 miesięcy. W tym czasie armia obronna osiągnęła znaczące sukcesy w walce z rosyjskimi okupantami. Krajowi aktywnie pomaga w tym wielki biznes, a w szczególności "Metinvest", międzynarodowa grupa firm wydobywczych i metalurgicznych założona przez Rinata Achmetowa. W ciągu ostatnich 18 miesięcy walk, firmy należące do grupy zainwestowały 2 mld UAH (ok. 224 mln zł) w obronę, a kolejne 4 mld UAH (ok. 448,5 mln zł) przeznaczyły na wsparcie państwa i jego obywateli. Dzięki temu, Metinvest stał się jednym z największych darczyńców na Ukrainie.

Od kryzysu do wzrostu

Rinat Achmetow stracił znaczną część swoich aktywów wraz z wybuchem wojny w 2022 roku. W szczególności ucierpiały duże przedsiębiorstwa z grupy Metinvest, które znalazły się w pobliżu linii frontu i na terytoriach okupowanych. Ocalałe zakłady przemysłowe traciły wydajność z powodu niestabilnych dostaw energii, problemów logistycznych i zmian cen niektórych produktów. Jednak już w 2023 r. produktywność zaczęła stopniowo wzrastać, a niektóre warsztaty i przedsiębiorstwa przeszły modernizację.

Metinvest wszczął również postępowanie sądowe przeciwko rosji za kradzież produktów, surowców i sprzętu grupy produkcyjnej na okupowanych terytoriach.

Wkład w obronę narodową

Metinvest uczestniczy w charytatywnej inicjatywie Rinata Achmetowa o nazwie "Stalowy Front". W ramach tego projektu, przedsiębiorstwa grupy produkują i bezpłatnie dostarczają wojsku materiały oraz ekwipunek, używając własnych unikalnych rozwiązań. Na przykład, https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html donosi, że specjaliści Metinvest uruchomili produkcję struktur, które chronią sprzęt na polu bitwy przed rosyjskimi dronami.

Inżynierowie są szczególnie dumni z opracowanego przez siebie stopu, który nadaje się do produkcji pancerzy klasy 4, a także do wzmacniania nadwozi pojazdów wojskowych. Kolejną nowością były stalowe schrony przeznaczone dla żołnierzy na linii frontu. Są to modułowe ziemianki, które pozwalają chronić życie personelu wojskowego nawet w najtrudniejszych warunkach.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy, Fundacja Rinata Achmetowa, SCM i FC Szachtar zapewniły pomoc humanitarną i wsparcie obrońcom Ukrainy o wartości 6 mld UAH (175 mln USD).

Materiał powstał na podstawie artykułu https://poland.us/strona,87,44500,0,metinvest-wydal-prawie-pol-miliarda-zlotych-na-wsparcie-ukrainy-w-ciagu-18-miesiecy-wojny.html.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.