Stan deweloperski mieszkania nie oznacza, że mamy czekać na wydanie kluczy i nie robić niczego z naszą własnością. Mimo że dookoła trwają prace, czy to w naszym mieszaniu, czy w mieszkaniu sąsiadów, warto pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości.
Stan deweloperski a stan pod klucz
Najpierw wyjaśnijmy znaczenie obu pojęć:
- Stan deweloperski — mieszkanie posiada już instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną i wentylacyjną, została wykonana wylewka, zamontowano grzejniki, wstawiono drzwi zewnętrzne, wykończono balustrady, na ścianach nałożono tynk. Jednak mieszkanie wciąż wymaga prac wykończeniowych.
- Stan pod klucz — mieszkanie jest gotowe do wprowadzenia się.
Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim?
Biorąc pod uwagę, że w budynku mieszkalnym wciąż trwają prace, rośnie ryzyko wystąpienia awarii lub wypadku. Jeśli kupiliśmy mieszkanie, mamy prawo je ubezpieczyć, co w rezultacie pomoże nam w razie tragedii, na przykład w sytuacji, w której cały budynek ulegnie zniszczeniu. W takim wypadku nie dość, że stracimy nieruchomość, to jeszcze będziemy musieli obciążyć nasz budżet pracami mającymi na celu usunięcie szkód (o ile będzie to możliwe). Natomiast wykup polisy mieszkaniowej zapewnia nam ochronę – ubezpieczyciel wypłaci pieniądze pozwalające na przeprowadzenie niezbędnych napraw albo wręcz na zakup nowej nieruchomości. Dlatego warto sprawdzić, jak wysokie jest ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim - porównanie warunków na www.ubezpieczeniemieszkania.pl.
Obowiązek czy nie?
Jeśli wzięliśmy kredyt na zakup mieszkania, musimy je ubezpieczyć — obowiązek jest regulowany przez banki udzielające kredytobiorcom wsparcia finansowego. Jeśli natomiast to my zapłaciliśmy za mieszkanie z własnych oszczędności, ubezpieczenie zależy od naszej dobrej woli.
Co należy zrobić przed wykupieniem polisy?
Skoro prace wykończeniowe trwają, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem obejmującym nieruchomości w trakcie budowy. Jest to specjalny rodzaj polisy. W podstawowej polisie ubezpieczyciel nie pokrywa szkód, jeśli dojdzie do nich w trakcie trwania remontu. Taka polisa skutecznie zabezpieczy nasze interesy zarówno przy małych szkodach, jak i wypadkach o dużej skali, o czym przeczytamy tu https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/strona/1.
Co należy wiedzieć o składce?
Specjalne ubezpieczenia mieszkań w stanie deweloperskim wahają się w cenie od dwustu złotych do pięciuset złotych (a mówimy o rocznej składce). W zależności od stowarzyszenia otrzymamy konkretny wariant do wyboru, a także dokładną listę wypadków objętych ubezpieczeniem wraz z możliwością poszerzenia polisy o dodatkowe usługi - kradzież czy wandalizm.
Odszkodowanie trafia do dewelopera czy właściciela?
Sprawa jest prosta, dopóki my (jako właściciele) nie podpiszemy aktu notarialnego i nie odbierzemy kluczy, nieruchomość objęta jest ubezpieczeniem dewelopera, a zatem to on otrzyma rekompensatę w razie ewentualnych zniszczeć. Podpisując umowę i odbierając klucze, to my stajemy się pełnoprawnymi właścicielami, a jeśli wykupiliśmy polisę, wszelka rekompensata za szkody powstałe od tego momentu zostanie wypłacona nam.